Facebook Pixel

Які нововведення діють на Митниці в умовах війни

Таїсія Дуда
юристка AVELLUM

У зв’язку з необхідністю адаптувати життя країни до умов воєнного стану з початку війни було внесено ряд змін до правил оподаткування та митного оформлення товарів, що ввозяться на територію України.

Зокрема, 5 квітня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» № 2142-IX від 24 березня 2022 року («Закон 2142-IX»), який запровадив ряд звільнень від оподаткування товарів, що ввозяться на територію України, та певним чином спрощує митне оформлення. Фактично, Закон 2142-IX можна назвати митною реформою на час війни. Далі розглянемо його детальніше, адже адаптація митного законодавства повинна стати одним із факторів наближення нашої перемоги.

Звільнення від оподаткування

Слід відразу зауважити, що всі положення щодо звільнення від оподаткування, передбачені Законом 2142-IX, не застосовуються до товарів, які мають походження з держави-агресора/окупанта (Росія та потенційно Білорусь), чи ввозяться з такої держави, або з території України, яка офіційно визнана окупованою.

Також варто відзначити, що положення щодо звільнення від оподаткування діють тимчасово, на період воєнного стану, при цьому Закон 2142-IX не передбачає, що після завершення його дії необхідно буде сплатити відповідні податки/мито за ввезені із застосуванням звільнення товари.

Далі детальніше зупинимося на положенні Закону 2142-IX щодо звільнення від оподаткування та деяких інших.

Звільнення від оподаткування ПДВ товарів, що ввозяться на територію України

На час воєнного стану звільняються від оподаткування ПДВ товари, що ввозяться на територію України: (і) платниками єдиного податку ІІІ групи, які обрали застосування ставки податку у 2% від доходу; (іі) платниками єдиного податку І-ІІІ груп, які застосовують ставку єдиного податку у 5%.

Звільнення від сплати мита

На період воєнного стану, за деякими винятками, звільняються від оподаткування ввізним митом товари, що ввозяться на територію України суб’єктами господарювання (юридичними особами та фізичними особами-підприємцями). Звільнення не стосується, зокрема, імпортерів алкогольних напоїв, тютюнових виробів, спирту.

Звільнення від оподаткування для транспортних засобів, що ввозяться фізичними особами

На період воєнного стану звільняються від ПДВ, акцизного податку та мита легкові автомобілі, мотоцикли, пасажирські і вантажні транспортні засоби (мікроавтобуси, автобуси, вантажівки), які ввозяться на територію України фізичними особами.

Інші нововведення на час воєнного стану

На час воєнного стану встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок митними органами.

Також зупиняється перебіг певних строків, встановлених Митним кодексом України (зокрема, це стосується строків, передбачених положеннями про коригування митної вартості, строку зберігання товарів у митному режимі митного складу, строку тимчасового зберігання товарів та інших).

Строк реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності на час воєнного стану повинен буде продовжуватися автоматично. Разом з тим, Кабінету Міністрів України надано право визначати категорії товарів, щодо яких не здійснюватимуться заходи зі сприяння захисту прав інтелектуальної власності (зокрема, призупинення митного оформлення товарів щодо яких є підозра у порушенні прав інтелектуальної власності та інші).

Нові правила митного оформлення

Закон 2142-IX містить і ряд положень, які були покликані спростити процедуру митного оформлення товарів, що, безперечно, повинно стати дієвим механізмом підтримки бізнесу і забезпечення товарами населення в умовах війни.

При цьому, зараз фактично ще немає чіткого механізму реалізації Закону 2142-ІХ, і існує неузгодженість у діючих правилах митного оформлення.

Далі зупинимося детальніше на положеннях Закону 2142-ІХ, які стосуються митного оформлення, а також на положеннях деяких інших актів з цього питання.

Закон 2142-ІХ надає право суб’єктам господарювання, які є платниками єдиного податку І-ІІІ груп (крім тих, які застосовують ставку 3%) здійснювати декларування товарів у митний режим імпорту у спрощений спосіб – шляхом подання попередньої митної декларації, яка містить усю необхідну інформацію для випуску товарів.

Варто сказати, що ще до того, як було прийнято Закон 2142-IX, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, в умовах воєнного стану» № 330 від 20 березня 2022 року («Постанова 330»), яка врегульовує спрощений спосіб митного оформлення за попередньою митною декларацією.

У свою чергу Постанова 330 повинна була набрати чинність одночасно із законом, який передбачав би ввезення товарів в умовах воєнного стану без справляння митних платежів. Очевидно, саме таким законом можна вважати Закон 2142-IX. Відповідно, набрання чинності Законом 2142-ІХ дало нам підстави вважати Постанову 330 такою, що також набрала чинності з 5 квітня 2022 року. Однак, за даними офіційного сайту Верховної Ради України (станом на момент цієї публікації), Постанова 330 все ще не набрала чинності, про що зокрема раніше зауважувала і сама Державна митна служба України у своєму листі митницям № 08-1/10/7/1720 від 06.04.2022 року.

Варто нагадати, що Постанова 330 передбачає можливість спрощеного способу митного оформлення не лише суб’єктами господарювання, але і громадянами, які ввозять транспортні засоби. При цьому, згідно з Постановою 330, для застосування спрощеного способу митного оформлення особа повинна подати митниці відповідну заяву. Крім того, Постанова 330 забороняє одночасне використання особою спрощеного та стандартного способу митного оформлення (після переходу на стандартний спосіб митного оформлення, повернення до спрощеного неможливе).

Де-факто митні органи зараз не керуються Постановою 330 (принаймні в існуючій на сьогодні редакції), а виходять лише з положень Закону 2142-IX.

Поки немає ясності з приводу митного оформлення товарів у спрощеному порядку за попередньою митною декларацією. При цьому, ми розуміємо, що на практиці зараз платники І-ІІІ груп все-таки можуть скористатися цим нововведенням (оформивши товари в імпорт за попередньою митною декларацією існуючої форми).

Форма заяви на застосування спрощеного порядку митного оформлення, передбачена Постановою 330, не затверджена. Очевидно, принаймні на даний час, подавати таку заяву не потрібно.

Звільнення від сплати митних платежів

Щодо практичного застосування звільнення від сплати митних платежів, то воно застосовуватиметься у вигляді преференції (застосування коду відповідних преференцій при подачі митної декларації). Коди нових преференцій (зокрема 223, 224 та 311) були передбачені шляхом внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 № 1011. Крім того, тут слід нагадати, що звільнення від оподаткування не поширюється на товари, країна походження яких держава-агресор/окупант. Відтак, для того, аби скористатися преференцією, необхідно мати документи, що підтверджують країну походження товару.

Ввезення окремих категорій товарів

Закон 2142-IX також передбачає зміни, які стосуються вимог/обмежень щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.

При цьому, деякі зміни запроваджуються на постійній основі, а інші – на період воєнного стану.

Зокрема, в якості постійного положення, Закон 2142-IX передбачає, що дозволяється ввозити на територію України ті товари, які за кодом згідно з УКТЗЕД та описом можуть належати, але за своїми характеристиками та фізико-хімічними властивостями не належать до певних категорій товарів, щодо яких встановлені заборони/обмеження, за умови подання декларантом заяви про незастосування таких заборон/обмежень. Зокрема, йдеться про такі категорії товарів, щодо яких встановлені заборони/обмеження, як культурні цінності, наркотичні, психотропні речовини, заборонені випромінювальні пристрої, агрохімікати, пестициди, що підлягають державній реєстрації тощо.

Така заява декларанта робиться в вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари, які декларуються, не належать до товарів, щодо яких діють заборони/обмеження. Загалом такий спосіб декларування існував і раніше.

Закон 2142-ІХ також уточнює, що достовірність інформації, викладеної в такій заяві декларанта може бути перевірена під час пост-митного контролю. Відтак, декларанту слід мати документи на підтвердження того, що його товари не належать до тих, на які встановлені заборони/обмеження.

Крім того, Закон 2142-IX встановлює особливості, які стосуються обмежень щодо ввезення окремих товарів, які діятимуть лише на час воєнного стану.

Так, Закон 2142-IX передбачає, що на час воєнного стану за рішенням Кабінету Міністрів України буде дозволено ввезення на територію України товарів щодо яких встановлені обмеження без пред’явлення митним органам відповідних дозвільних документів та/або без дотримання умови присутності/відсутності таких товарів у відповідних спеціальних реєстрах.

При цьому це не стосуватиметься товарів, які мають походження з держави-агресора/окупанта, чи ввозяться з такої держави, або з території України, яка офіційно визнана окупованою, а також наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, товарів військового призначення або товарів подвійного використання, радіоактивних матеріалів, та небезпечних відходів. Поки що нам невідомо про прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України щодо якоїсь з категорій товарів. Можливо, в подальшому буде затверджено відповідний перелік.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора