Facebook Pixel

Що не так із законопроєктом № 7232 про оподаткування компаній-колаборантів

Законопроєкт про підвищення податків на 50% для компаній, які відмовляються виходити з ринку РФ, потребує суттєвого доопрацювання.

Проєкт закону № 7232 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування суб'єктів господарювання, пов'язаних економічними зв'язками з державою-агресором» було проголосовано у Верховній Раді 1 квітня. За прогнозами депутатів, він має бути ухвалений до кінця квітня.

Як наголосив у коментарі The Page аналітик Інституту законодавчих ідей Тарас Рябченко, врегулювання податкових відносин потрібно щонайменше за трьома пунктами.

Quote«Одна із суперечливих норм стосується того, що якщо компанії надають якусь гуманітарну допомогу Україні, то «жорсткий» податок на них не поширюється. Може виникнути ситуація, коли, умовно кажучи, «Ашан» надав українцям гуманітарну допомогу на 1 млн, а в Росії сплатив податки на 10 млн і уникнув 1,5 коефіцієнту оподаткування. Цей момент варто доопрацювати, щоб не було зловживань і можливості відкупитися. Співвідношення між гуманітарною допомогою Україні та сплатою податків у РФ може бути неспіврозмірним. Наразі в документі немає обмежень», — пояснив експерт.

По-друге, згідно з нинішнім варіантом документа, дозволяється уникнути підвищення податків компаніям, що випускають товари, які не виробляються в Україні й не мають аналогів. Цим компаніям також дозволяється працювати в Україні та РФ.

Quote«Це теж сумнівна історія. За роки війни ми мали б підготувати імпортозаміщення або знайти інших виробників», — вважає юрист.

По-третє, недопрацьованими є також технічні моменти щодо підтвердження факту переходу компанії, подання заяв, з якого часу поширюється підвищений коефіцієнт. Це процедурні, але не менш важливі моменти, наголосив Рябченко.

Quote«Усі ці компанії мають розуміти процес переходу в інший статус, мають бути чітко прописані критерії, за якими визначаються «недружні» компанії, які сплачують податки в Росії», — додав він.

Що чекає на компанії-колаборанти

Спеціальне оподаткування стосуватиметься як українських компаній, що не пішли з Росії, так і міжнародних представництв, як-от Metro, Auchan, Leroy Merlin, що працюють і в Україні, і в РФ попри вторгнення й порушення міжнародних норм безпеки.

Положення законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування суб'єктів господарювання, пов'язаних економічними зв'язками з державою-агресором» передбачають застосування під час оподаткування в Україні міжнародних компаній, підрозділи яких і далі працюють у Росії, коефіцієнту 1,5 до ставок таких податків:

  • податок на прибуток підприємств;
  • екологічний податок;
  • рентна плата;
  • податок на майно.

Кампанії також будуть змушені повідомляти про збереження материнською компанією економічних зв’язків із державою-агресором (держава теж буде моніторити й перевіряти інформацію, щоб нікого не пропустити). Перелік таких компаній буде публічно доступний на сайті ДПС.

За словами автора проєкту народного депутата Ярослава Железняка, документ запровадить просту формулу для всіх іноземних компаній, які намагаються всидіти на двох стільцях: працювати в Україні й не виходити з російського ринку. За його словами, якщо фінансуєш агресію Росії – сплачуєш більше податків на відновлення України.

Quote«Неможливо залишати непокараними компанії, які своїми податками фінансують десятки літаків, тисячі ракет і мільйони автоматів, які руйнують українські міста та вбивають українців», — додав нардеп.

З огляду на те, що ці компанії ведуть діяльність на території України, проти якої воює загарбник, сплачують там податки, фактично фінансуючи армію РФ, вони також є винними в смертях українців, тому держава зобов'язана накласти на них додаткові податкові обтяження, пояснив Тарас Рябченко.

На його переконання, після доопрацювання закон стимулюватиме міжнародні компанії або перепрофілюватися й вийти з російського ринку, або залишитик Україну.

Подякувати 🎉