Зараз ніхто не може сказати, коли закінчиться російське вторгнення та коли Україна здобуде перемогу. Як порівняти із цим глобальні бізнес-прогнози, то їх робити набагато легше. Для The Economist Intelligence Unit, аналітичного підрозділу однойменного авторитетного британського журналу (видається з 1843 року, тираж – 1,3 млн примірників), прогнози – один із найважливіших напрямів. Днями вони почали публікувати економічні та політичні прогнози на 2023 рік. наводить головні з них.
10 глобальних бізнес-трендів 2023 року
- Експерти впевнені, що Федеральна резервна система США та інші західні центральні банки й далі підвищуватимуть відсоткові ставки, щоб боротися з інфляцією. Однак Китай дотримуватиметься м'якої грошово-кредитної політики.
- Інфляційна криза далі завдаватиме шкоди покупцям і роздрібним торговцям; сповільниться навіть зростання електронної комерції. Інтернет-торгівля становитиме 14% усіх продажів – порівнюючи з 10% у 2019 році, але ледве перевищить показник 2022 року.
- COVID-19 далі забиратиме багато життів, але смертність від нього буде вдвічі нижчою, ніж від грипу. Китай може послабити свою політику нульового ковіду (тобто прагнення нульової захворюваності коштом драконівських обмежувальних заходів), що призведе до сплеску захворюваності в країні.
- Апетит Азії до енергії допоможе збільшити світовий попит на нафту на 1,5%, він перевищить допандемічний рівень. ОПЕК неохоче збільшуватиме видобуток, дещо знижуючи в такий спосіб світові ціни на нафту.
- Попри ризики рецесії та підвищення ставок зростання витрат на технології становитиме понад 6%. Продаж пристроїв розчаровуватиме, але ринок штучного інтелекту збільшиться до $500 млрд.
- Намагаючись залучити нових передплатників і кинути виклик конкурентам, компанії потокового мовлення й далі вкладають значні кошти в контент. Щодо Netflix це буде $17 млрд.
- Світові продажі нових автомобілів зростуть лише на 1%, але продажі електромобілів збільшаться на 25%, оскільки Китай скасує плани відмови від податкових пільг для електрокарів.
- США, найбільша у світі країна з витрат на оборону, збільшить їх до $800 млрд на рік, що більш ніж утричі перевищить рівень витрат Китаю. Але військові бюджети з поправкою на інфляцію скоротяться.
- Широкі індикатори ціни на сировинні товари знижуються. Проте це не приносить помітного полегшення компаніям, яким заважає скорочення виробництва деяких металів. Мало виграють від такого зниження цін і 800 млн осіб, що голодують у світі.
- Авіаперевезення стануть прибутковими, оскільки кількість міжнародних поїздок збільшилася на 30%. Але прибутки залишаються нижчими за допандемічний рівень – багато потенційних ділових мандрівників уже вважають за краще зустрічатися віддалено.
Прогноз ґрунтується на даних для 60 країн, на частку яких припадає понад 95% світового ВВП.