Facebook Pixel

Світова економіка. Усі сили – на боротьбу з інфляцією

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Три головні події цього тижня виглядають так: засідання Комітету з монетарної політики ФРС у вівторок, 3 травня, та середу, 4 травня; звіт про стан ринку праці в п’ятницю, 6 травня, і корпоративні результати впродовж усього тижня. Ну й за нинішніх буремних часів ніхто не знає, що непередбачуване може статися протягом цілих п’яти робочих днів у політиці, макроекономіці та фінансовій сфері. До того ж з огляду на те, як закінчився попередній місяць і загалом не дуже веселі настрої з-поміж інвесторів, дуже ймовірно, що «гойдалки» нікуди не подінуться, даруючи гарний шанс трейдерам і нервуючи інвесторів, окрім тих, які інвестували в гарні активи та забули про них думати років на десять — п’ятнадцять.

Засідання Комітету з монетарної політики (FOMC), як завжди, розпочнеться у вівторок, а про його рішення ми дізнаємося вже після закінчення в середу, коли буде оприлюднено підсумки зустрічі, а голова ФРС Пауелл проведе підсумкову пресконференцію. Ринок очікує, що ставку буде підвищено на 50 б.п., і це може стати першим таким підвищенням починаючи з 2000 року. Останні 20 років підвищувати більш як на 25 б.п. ніхто не наважувався. Окрім ставки, очікується, що ФРС повідомить більше деталей про процес скорочення балансу центрального банку. Також, як завжди, цікаво буде почути про настрої членів FOMC, їхню оцінку ситуації навколо інфляції та перспектив подальшого економічного зростання. Завдання перед регулятором стоїть надскладне: з одного боку, будь-що необхідно приборкати інфляцію, яка б’є рекорди сорокарічної давнини, з іншого – зберегти імпульс зростання економіки. ФРС вірить, що це можливо. Багато економістів та інвесторів сумніваються і вважають, що центральний банк робить усе із запізненням і проґавив момент, коли інфляцію можна було перемогти «малою кров’ю». Хто правий — покаже час, але мені здається, що ФРС просто намагається зробити «гарну міну за поганої гри».

Звіт про стан ринку праці за квітень буде оприлюднено в п’ятницю, уже після засідання ФРС. Але навіть якби це сталося й до нього, то навряд чи мало б значний вплив на його рішення з огляду на те, що з двох мандатів – боротьба з інфляцією та стимулювання ринку праці – центральний банк зараз набагато більше зосереджений на першому. Очікується, що рівень безробіття впаде до 3,5% — точнісінько, як було в лютому 2020 року перед пандемією, а до цього — на початку 70-х. Погодинна оплата, як очікується, зросте на 5,5% проти минулого року, що трохи нижче за 5,6% у березні й суттєво нижче за інфляцію 8,5%.

Сезон корпоративних результатів триває. Станом на кінець квітня 55% компаній S&P 500, з-поміж яких найбільші технологічні компанії, оприлюднили свої результати за перший квартал. Але сезон ще далеко не закінчено, і на нас чекає оголошення результатів багатьох відомих компаній, з-поміж яких Pfizer, Starbucks, Advanced Micro Devices, Uber і багато інших. Станом на кінець квітня частка компаній S&P 500, яким вдалося перевищити прогнози щодо чистого прибутку на акцію (EPS), становить 80%, що перевищує середнє значення за п’ять років на рівні 77%. Але водночас величина цього перевищення на рівні 3,4% не дотягує до п’ятирічного середнього 8,9%.

Ну, а якщо підбити короткий підсумок, то ситуація на фінансових ринках виглядає не дуже оптимістично. Можливо, ми й побачимо якийсь «відскок» після драматичного падіння у квітні, але навряд чи він зможе змінити загальний тренд, який спрямований на «південь».

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора