Перший віце-прем'єр – міністр економіки Юлія Свириденко на міжнародній конференції «Після війни: переосмислення майбутнього громадянського суспільства» представила засади плану економічного відновлення України, над яким працюють уряд, експерти та бізнес-асоціації.
«Післявоєнне відновлення України буде одним із наймасштабніших проектів з часів плану Маршалла. Його реалізація стане справою всього цивілізованого світу, адже ми сьогодні боремося не лише за себе, а й за глобальну безпеку», – сказала вона.
Принципи, що ляжуть в основу плану:
- Повний доступ до ринків ЄС та «Великої сімки». Це допоможе виробникам інтегруватися у світові торгові ланцюжки та збільшити експорт. Великобританія та країни Євросоюзу вже оголосили про відміну імпортних мит на українські товари. Уряд очікує аналогічних дій із боку США, Японії, Канади.
- Набуття статусу кандидата, а потім повноправне членство в ЄС. Кандидатство надасть Україні доступу до структурних фондів ЄС, що буде суттєвою підтримкою.
- Побудова економіки за принципами дерегуляції та лібералізації.
- Налаштування логістичних маршрутів у західному напрямку. Уряд працює над розширенням їхньої пропускної спроможності.
- Перехід від експорту сировини до переробки у галузях, що дають найбільшу експортну виручку.
- Розвиток вітчизняного ВПК, зокрема за рахунок трансферу військових технологій. При цьому military-tech буде драйвером розвитку для цивільних секторів економіки.
- Самодостатність енергетики досягатиметься збільшенням видобутку власного газу та розвитком атомної енергетики. За 3-5 років цілком реально здобути енергетичну самостійність.
- Кліматична модернізація. Створення нових об'єктів у різних галузях промисловості має враховувати принципи «зеленої економіки».
- Локалізація щонайменше 60%. Це дасть поштовх економіці, створить нові робочі місця, пожвавить підприємницьку активність.
«Для втілення масштабних проектів нам потрібно розвивати партнерство з країнами «Великої сімки» та ЄС у режимі трансферу технологій та доступу до фінансових ресурсів. Одним із ключових підходів може стати надання державами гарантій своїм компаніям для інвестування в Україну», – додала Свириденко.
Важливою умовою є максимальне відновлення транспортної та соціальної інфраструктури України за 24 місяці.