У Національному банку відбулося планове засідання Комітету з монетарної політики. Основна увага дискусії була зосереджена на оцінці поточної економічної ситуації та сценаріях подальшого розвитку подій.
Інфляція
Наслідки війни посилюватимуть інфляційний тиск, який частково стримуватиметься заходами уряду та НБУ.
У березні споживча інфляція у річному обчисленні прискорилася до 13,7% (з 10,7% у лютому). Зростання споживчих цін насамперед пов'язане з порушенням ланцюжків постачання та виробничих процесів, нерівномірним попитом, збільшенням витрат бізнесу, а також фізичним знищенням активів багатьох підприємств. Найбільше подорожчали продукти харчування, ліки та паливо.
За підсумками поточного року інфляція може перевищити 20%, але залишатиметься контрольованою. Причини зростання цін:
- порушення виробничих процесів;
- логістичні проблеми через тимчасову окупацію частини територій, руйнування транспортної інфраструктури і, як наслідок, нерівномірно розподілену пропозицію по окремих регіонах;
- ефекти перенесення девальвації обмінного курсу гривні, що сталася напередодні війни;
- висока вартість енергоносіїв у світі, що чинитиме тиск на вартість палива та товарів та послуг зі значною часткою енергоносіїв у собівартості.
Водночас зростання цін стримуватиметься заходами НБУ та уряду України. Серед них:
- тимчасова фіксація обмінного курсу гривні, що стримує погіршення очікувань та подорожчання імпортних товарів;
- зниження податків, зокрема непрямого оподаткування імпорту;
- фіксація цін на житлово-комунальні послуги;
- адміністративне регулювання цін на ряд продуктів харчування та паливо.
Додатковий стримуючий вплив матиме надлишок пропозиції окремих сільськогосподарських культур через обмежені можливості їхнього експорту.
Економічна активність
Бізнес поступово відновлює свою діяльність, долаючи виклики воєнного часу. Результати позапланових опитувань, проведених Нацбанком, свідчать про зниження кількості підприємств, які повністю припинили свою діяльність. Тож якщо у перші тижні березня частка цих підприємств перевищувала 30%, то на початку квітня зменшилася до 23%.
Однак у багатьох регіонах України активні бойові дії продовжуються. Гинуть люди, продовжується руйнація інфраструктури та виробничих потужностей.
Реальний ВВП може скоротитися не менше ніж на третину у 2022 році.
Скорочення ВВП України очікується за всіма складовими. Приватне споживання знизиться через вимушений виїзд багатьох громадян із країни, зростання рівня безробіття, зменшення доходів та економії на другорядних витратах.
Через суттєву невизначеність та високі ризики значно скоротиться інвестиційна активність.
Експорт товарів у березні стрімко скоротився через порушення логістики та руйнування виробничих потужностей. Імпорт товарів також значно знизився внаслідок змін внутрішнього попиту, складнощів з логістикою, а також обмеження імпорту критичними товарами.
За очікуваннями Національного банку, завдяки частковому вирішенню проблем із логістикою обсяги експорту поступово зростуть порівняно з березневими. Імпорт товарів та послуг збільшуватиметься помірними темпами завдяки поступовому відновленню споживчого та інвестиційного попиту. Фінансова підтримка міжнародних партнерів стане вагомим джерелом валютних надходжень до України. Іншими відносно стабільними джерелами залишатимуться перекази трудових мігрантів та доходи ІТ-індустрії.
Дії Нацбанку
Фіксація обмінного курсу та збереження адміністративних обмежень на валютні операції залишаться важливою умовою підтримки макроекономічної стабільності в країні. Водночас у довгостроковій перспективі такі заходи зумовлюють накопичення макроекономічних дисбалансів. Враховуючи це, Національний банк прагнутиме якнайшвидшого повернення до режиму інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом у міру відновлення можливості валютного ринку до самостійного балансування.
Через фіксацію обмінного курсу та валютних обмежень фінансування бюджетного дефіциту Національним банком, яке відбувається у контрольованих обсягах, не чинить суттєвого тиску на цінові процеси. Проте з метою мінімізації ризиків для цінової та фінансової стабільності, недопущення ускладнення євроінтеграції та уникнення втрати довіри Національний банк продовжуватиме дотримуватися позиції, що емісійне фінансування не може бути основним джерелом поповнення бюджету (передусім йдеться про купівлю Нацбанком ОВДП).
***
Остаточна оцінка втрат економіки від війни насамперед залежатиме від тривалості воєнних дій. Запорукою швидкого відновлення України є проведення структурних реформ, залучення масштабної міжнародної підтримки та інтеграція до Європейського Союзу. Такий висновок зробили у НБУ.