У США заявили, що группу Вагнера цікавлять шахти поблизу українського міста Бахмут, Києву нарешті почали постачати західні танки, а премʼєр-міністр Японії Фуміо Кісіда роздумує, чи відвідати Київ.
Тим часом у США продовжується блокада роботи Палати представників через неспроможність республіканців домовитися щодо кандидатури спікера. Ультраконсерватори навіть згадали Кевіну Маккарті, що він осудив Дональда Трампа через атаку на Капітолій.
пропонує дайджест західних ЗМІ, яким завершується робочий тиждень 2-6 січня 2023 року.
Група Вагнера полює за шахтами поблизу Бахмута?

Пригожин хоче захопити шахти під Бахмутом — США. Фото: Getty Images
За словами офіційного представника Білого дому, Євген Пригожин, засновник російської групи найманців «Вагнер», зацікавлений у тому, щоб взяти під контроль соляні та гіпсові шахти поблизу українського міста Бахмут, пише The Guardian.
За словами американського посадовця, були ознаки того, що «одержимість» росії та Пригожина Бахмутом мотивована фінансовими мотивами.
Раніше США звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані та інших країнах для фінансування війни Москви в Україні.
За даними США, з майже 50 тис. найманців групи «Вагнер» понад 4,1 тис. були вбиті та 10 тис. поранено, включно з понад 1 тис. убитих з кінця листопада до початку грудня під Бахмутом.
Наприкінці минулого місяця Білий дім заявив, що група «Вагнер» отримала партію зброї з Північної Кореї для застосування в Україні, що свідчить про розширення ролі групи в конфлікті.
Україні почали надсилати західні танки

Франція відправить в Україну танки AMX-10 RC. Фото: Wikipedia
Великі західні держави нарешті вирішили надіслати бронетехніку в Україну, про що давно просив Київ, повідомляє Politico.
В середу 4 січня Еммануель Макрон заявив, що відправляє в Україну «легкі танки» — бойові броньовані машини AMX-10 RC.
«Вперше в Україну постачатиметься танк західної розробки. Це важливо з символічної точки зору», — каже старший радник з питань Європи Міжнародного інституту стратегічних досліджень Франсуа Ейсбур.
Це змушує інші країни наслідувати приклад. Президент України Володимир Зеленський у середу подякував Франції за AMX-10 і закликав інших союзників надати танки та інше важке озброєння.
Через кілька годин Німеччина та США оголосили про свої кроки. Німеччина надасть свою бойову машину піхоти Marder, а США надішлють Україні бойову машину Bradley.
Жодна з них не є тією сучасною бойовою машиною, яку Україна справді хоче, як-от найсучасніший французький танк Leclerc, німецький Leopard чи M1 Abrams армії США. Втім, ці дії сигналізують, що поставки танків більше не заборонені.
Хоча Велика Британія ще не взяла на себе подібних зобов’язань, голова МЗС Джеймс Клеверлі запевнив після зустрічі зі своєю німецькою колегою Анналеною Бербок, що Лондон продовжить допомагати Україні та говорити з українцями та міжнародними партнерами про те, що їм потрібно:
«Танки цілком можуть бути частиною цього».
Що таке танк AMX-10 RC від Франції

Танк AMX-10 RC — в чому його переваги. Фото: Wikipedia
Танк AMX-10 RC, що надає Києву Париж, використовувався французькими військами як розвідувальна машина та знищувач танків у минулому — зокрема під час операції «Бархан» в Африці, яка офіційно завершилася в листопаді 2022 року.
Його переваги — маневреність і швидкість, однак його відносно легка броня є недоліком проти важких російських гармат.
За словами генерала у відставці Жерома Пеллістранді, директора журналу National Defence Review, ця машина може рухатися попереду колони основних бойових танків під час операцій.
«Танк створений для того, щоб іти вперед, особливо ця модель. Це броньована розвідувальна машина, і це внесок, покликаний допомогти Україні звільнити окуповані території», — стверджує Ейсбур.
Хоча кількість танків, що передаються Францією, не була оголошена, за оцінкою Пеллістранді, приблизно 30 AMX-10 RC можуть бути негайно надіслані в Україну.
Майбутні поставки можуть бути лише початком. Українці досі просять Францію надіслати в Україну танки Leclerc, які важчі, потужніші та краще захищені, ніж AMX-10. За словами Ейсбура, запит розглядається, хоча українцям доцільніше було б тренуватися на німецьких танках Leopard 1 і 2, які легше було б обслуговувати в Україні.
Фуміо Кісіду запросили до Київа

Фуміо Кісіда подумає, чи їхати до Києва. Фото: Getty Images
Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда зважить запрошення Володимира Зеленського відвідати Київ, пише Reuters.
Кісіда підтвердив повну підтримку Токіо України в її боротьбі з росією під час головування Японії у G7.
«Я рішуче засудив триваючу агресію росії і заявив, що Японія зробить усе можливе для надання допомоги, зокрема щоб пережити зиму, щоб захистити життя українського народу», — сказав Кісіда, коментуючи розмову з Зеленським.
Раніше генеральний секретар Кабміну Хірокадзу Мацуно повідомив, що голова ОП Андрій Єрмак через посла Токіо в Києві передав Кісіді запрошення відвідати Україну.
Кісіда підтвердив, що отримав запрошення, але сказав, що не поспішатиме з рішенням.
«Я хотів би це розглянути з урахуванням різних обставин», — додав він.
Наступного тижня Кісіда збирається відвідати більшість інших країн-членів G7 у рамках дипломатичного туру перед тим, як Японія прийме щорічний саміт G7 у травні в Хіросімі, коли Україна, як очікується, буде основною темою обговорення.
Палата представників США досі заблокована: не можуть обрати спікера

Маккарті не змогли обрати спікером Палати представників з 11 разу. Фото: Getty Images
У п'ятницю 6 січня члени Палати представників Конгресу США четвертий день поспіль намагатимуться обрати спікера, пише BBC.
Республіканець Кевін Маккарті не зміг набрати необхідні 218 голосів, адже праве крило в його власній партії відмовилося голосувати за нього, і вже були провалені 11 голосувань.
Це спричинило параліч державного органу, якого не було з часів до громадянської війни в США.
Маккарті потрібно схилити на свій бік 16 із 20 своїх опонентів-республіканців, щоб отримати посаду спікера. Вже більше дня ведуться розмови про поступки, на які він може піти для цього.
По мірі переговорів обриси потенційної угоди стали чіткішими, запевняє видання, втім, ознак того, що компроміс буде знайдено найближчім часом, немає.
Прихильники принципової позиції «Тільки не Кевін», які стоять на шляху Маккарті, скептично ставляться до щирості консервативних поглядів каліфорнійського конгресмена, хоча його підтримав навіть екс-президент Дональд Трамп.
Конфлікт з Трампом через напад на Капітолій

Кевіну Маккарті згадали конфлікт з Трампом. Фото: Getty Images
Рівно два роки тому між теперішнім кандидатом у спікери Кевіном Маккарті та екс-президентом Дональдом Трампом стався конфлікт через напад на Капітолій, повідомляє BBC.
6 січня 2021 року, коли натовп прихильників Дональда Трампа увірвався до Капітолію США, між Маккарті та Трампом відбулася гнівна телефонна розмова.
Зокрема, лідер тодішньої меншості у Палаті представників закликам президента відкликати своїх людей, тоді як Трамп заявив, що ці люди просто більше засмучені «вкраденими виборами», ніж власне Кевін.
За словами конгресвумен Джеймі Еррера-Бойтлер, якій Маккарті розповів про цю розмову, далі між політиками стався обмін нецензурною лайкою.
Через тиждень після атаки на Капітолій Маккарті виступив у Палаті представників і заявив, що Трамп несе відповідальність за насильство. Хоча він не підтримав його імпічмент, він все ж публічно засудив лідера.
Цікаво, що всього два тижні потому Маккарті зустрівся з Трампом і висловив йому свою підтримку. Наразі Трамп закликає підтримати Маккарті на посаді спікера, проте 20 республіканців, які блокують це рішення, не дослухалися до екс-президента.
«Я не згоден з Дональдом Трампом, — заявляє конгресмен Ральф Норман. — Він підтримує Кевіна Маккарті, а Кевін Маккарті сказав, що збирається осудити президента — а президента не слід було осуджувати».