Facebook Pixel

Борис Пісторіус як новий міністр оборони Німеччини: чи змінить він політику допомоги Україні у війні

Новим міністром оборони Німеччини замість Крістіне Ламбрехт, яка нещодавно пішла у відставку після серії помилок, став Борис Пісторіус. Про це 17 січня 2023 року оголосив канцлер ФРН Олаф Шольц.

Пісторіус склав присягу в Бундестазі, парламенті Німеччини, 18 січня. Хто він такий, чому звільнили Крістіне Ламбрехт та як нове призначення вплине на постачання зброї Україні для війни з рф?


Хто такий Борис Пісторіус

Борис Пісторіус очолював МВС Нижньої Саксонії з 2013 року. Фото: Getty Images

Борис Пісторіус очолював МВС Нижньої Саксонії з 2013 року. Фото: Getty Images

62-річний Борис Пісторіус обіймає посаду міністра внутрішніх справ Нижньої Саксонії з 2013 року і вже давно розглядається як кандидат на національну посаду. Раніше він був мером міста Оснабрюк (звідки походить сам, і звідки родом його близький друг, нинішній канцлер Олаф Шольц).

Незважаючи на те, що ім'я нового міністра не фігурувало в медіа-списках можливих кандидатів, Шольц впевнений у правильності свого вибору:

Quote«З його компетентністю, наполегливістю та великим серцем він є саме тією людиною, щоб очолити Бундесвер (збройні сили) у цей переломний момент», — сказав він у заяві.

Важливо, що Пісторіус не має досвіду реальних військових дій, але проходив військову службу в Бундесвері в 1980-81 роках. Він роками займався політикою безпеки, добре обізнаний у політиці щодо біженців і досить конфронтативний з колегами з ЄС. Завдяки такій позицій Пісторіус заслужив репутацію практичного політика. Про це також зазначав Олаф Шольц, пише metro.us.

Бориса Пісторіуса називають надзвичайно досвідченим політиком. Фото: Getty Images

Бориса Пісторіуса називають надзвичайно досвідченим політиком. Фото: Getty Images

Quote«Пісторіус — надзвичайно досвідчений політик, який пройшов перевірку в адміністрації, роками займався політикою безпеки».

Як зазначає видання Spiеgel, Пісторіус давно має федеральні політичні амбіції, а у 2019 році він балотувався разом із саксонською міністеркою Петрою Кеппінг у федеральні президенти СДПН – проти Олафа Шольца, зокрема.

Якою є позиція нового міністра оборони Німеччини щодо України

Ще зовсім недавно Борис Пісторіус був членом верхньої палати німецько-російської групи дружби Бундесрату.

Втім, у червні 2022 року політик змінив позицію та закликав не лише до замороження, а й до конфіскації активів російських олігархів і використання їх для допомоги Україні.

Борис Пісторіус: яка його позиція щодо України? Фото: Getty Images

Борис Пісторіус: яка його позиція щодо України? Фото: Getty Images

Крім цього, в Нижній Саксонії за ініціативи Пісторіуса було заборонено використовувати літеру Z як символ російської агресії.

Про те, чи може новий міністр оборони Німеччини вплинути на політику щодо допомоги Україні, The Page запитав голову Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, виконавчого директора центру «Демократичні ініціативи» Петра Бурковського та політолога Дмитра Воронкова.


Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

Треба розуміти одну просту річ. Політику щодо сфери оборони, зовнішню політику, а також політику по відношенню до України в Німеччині визначає не міністр оборони, а коаліція з трьох партій. Найбільш впливова особа під час ухвалення ключових рішень — канцлер.

Зараз головна проблема нинішніх коливань у питаннях військової допомоги та зокрема постачання танків Leopard Україні пов'язана з специфічно-політичним стилем та постійними хитаннями канцлера Шольца.

Міністр оборони, зі свого боку, може висловлювати свою позицію канцлеру, коаліційному уряду або ж публічно. Тому, хто б не був міністром оборони, він цю політику не визначатиме одноосібно, але може впливати на її формування, просування чи реалізацію (наприклад, якщо рішення ухвалено, від міністра багато що залежить, особливо в питаннях про те, як саме нам допомагати та якою буде швидкість відправок тих чи інших видів озброєння).

Тобто міністр оборони є впливовою людиною, зокрема і в питаннях про допомогу Україні, але одноосібно її не визначати не зможе.

The Page
Коментар The Page

Міністр оборони Німеччини може впливати на питання допомоги Україні, але одноосібно його не вирішує.

Петро Бурковський
Петро Бурковський
Виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

В Німеччині існує офіційний уряд, який складається з трьох партій: соціал-демократи, ліві демократи (ліберальна партія більш правоцентриська) і «Зелені» (лівоцентристи та більше схильні до соціал-демократів, але у них є своя ніша).

Принцип німецької коаліційної системи полягає в тому, що має бути досягнута згода всіх сторін. Тобто рішення не приймається одноосібним міністром, а лише тоді, коли є на це згода канцлера як керівника уряду.

До війни Міністерство оборони не відігравало велику роль у зовнішній політиці. Зараз це трошки змінилося, бо Міністерство оборони є одним з основних, яке відповідає за підтримку України Німеччиною.

Щодо партій, то соціал-демократи налаштовані до України найбільш скептично. Відомо що, новий міністр є соціал-демократом із західної Німеччини, але я підозрюю, що сантиментів до росії в нього немає.

Це людина-бюрократ, технократ із діловим підходом до всього. Більше того, медіа цитували, що він закликав не тільки до арешту, але й до конфіскації російського майна. І це може зіграти нам на користь.

Борис Пісторіус може припинити цю гру в пошуках фальшивих виправдань і спробує підійти до цього питання по-діловому й надати нам необхідну зброю (мова йде про танки Leopard — прим. ред.).

The Page
Коментар The Page

Борис Пісторіус може прискорити постачання танків Leopard Україні.

Дмитро Воронков вважає, що нове призначення, навпаки, може зменшити оберт військової допомоги України:

Quote«Новий кандидат Борис Пісторіус є соратником Шольца з соціально-демократичної партії. Сама партійна позиція передбачає пошуки дипломатичних рішень для відновлення миру. На мою думку, це може свідчити про спробу Німеччини перейти у дипломатичну площину, як це було до 2014 року».
Борис Пісторіус: чи прискорить він надання танків Leopard Україні? Фото: Getty Images

Борис Пісторіус: чи прискорить він надання танків Leopard Україні? Фото: Getty Images

Експерт зазначає також, що, можливо, що саме позиція попереднього міністра оборони Крістіне Ламбрехт, яку критикували за недостатню допомогу Україні, була якраз націлена на посилення цієї допомоги.

Крістіне Ламбрехт не просто так покинула свою посаду. Вона опинилася в тій ситуації, коли їй це дають нічого зробити, але при цьому критикують. Виходить, що самому Шольцу буде зручніше взяти на посаду свого близького товариша, який має схожі політичні погляди і відповідно розділяє цю політику (відштовхуючись від офіційної позиції партії членами, якої вони являються). Я думаю, що з цими внутрішніми розбіжностями щодо України й пов’язана відставка міністра оборони.

Дмитро Воронков

Дмитро Воронков

політолог

На його думку, Німеччина намагатиметься більше говорити і водночас буде затягувати процеси постачання зброї Україні, адже єдине, що змусило Берлін до надання допомоги — це позиція партнерів по Євросоюзу та позиція США. Тобто, саме активна діяльність союзників змушує Німеччину не залишатися в стороні.

Петро Бурковський, втім, не погоджується щодо позиції та роботи колишньої міністерки оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт. За його словами, саме вона була однією з посадових осіб, які блокували допомогу Україні:

Quote«Незважаючи на заклики України ще з квітня минулого року надати збройні системи, особливо танки Leopard, лише цього року у січні Німеччина відгукнулася їх надати. Досі у соціал-демократичній партії був шалений опір, щоб постачати Україні цю броньовану техніку».

Експерт підкреслює, що саме Ламбрехт належала до того табору, який не хотів розривати стосунки з росією, та шукала будь який привід, аби уповільнити та не допустити передачу техніки.

Зрештою після того, як були зроблені заяви Польщі, США та Великої Британії про передавання танків, це вибило козир в соціал-демократів (вони говорили, що не дадуть танки Україні, поки це не зробить хтось інший). Ламбрехт пішла у відставку, бо вже не могла нічого більше збрехати про те, чому Німеччина не може надавати танки Україні. Її відставка — це просто політичний маневр, щоб перекласти на неї всю відповідальність.

Петро Бурковський

Петро Бурковський

Виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

Він додав, що питання надання Україні зброї Берліном — це не тільки внутрішньо-німецьке питання, воно вже вийшло на європейський рівень.

Саме через маневри соціал-демократів Німеччина дуже сильно втратила авторитет в ЄС, і до неї з підозрою ставляться навіть колишні союзники, а це насамперед країни Скандинавії та країни Балтії.

Quote«Політичний капітал, який мала Німеччина, сильно розтратився. Питання підтримки постачання зброї потрібно для того, щоб відновити довіру та авторитет серед своїх союзників», — резюмував політолог.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉