Facebook Pixel

Крісло-катапульта Крістіне Ламбрехт: чому вона звільнилася та хто очолить Міноборони Німеччини

Міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт 16 січня оголосила про відставку через критику на свою адресу протягом року повномасштабного вторгнення росії в Україну, що значно посилилася за останній місяць. Що стало останньою краплею для звільнення глави Міноборони Німеччини та хто може її замінити?


Чому Крістіне Ламбрехт пішла у відставку

Крістіне Ламбрехт звільнилася через жорстку критику. Фото: Getty Images

Крістіне Ламбрехт звільнилася через жорстку критику. Фото: Getty Images

Новорічне відео з феєрверками

Оголошуючи про свою відставку, Ламберхт підкреслила, що місяць жорсткої критики від медіа не залишив місця для фактичної дискусії про німецьку військову політику та політику національної безпеки.

Заклики піти у відставку пожвавилися після новорічного відеозвернення глави Міноборони Німеччини, у якому йшлося про війну в Україні, а на задньому плані вибухали феєрверки, пише Financial Times.

QuoteВідео стало скандальним ще й через те, що Ламбрехт у ньому заявила, що асоціює конфлікт із... «багатьма особливими враженнями та зустрічами із цікавими, чудовими людьми».

Критика через реформи та некомпететність

FT зазначає, що 57-річна Ламбрехт мала зіграти ключову роль у нагляді за «кардинальними змінами» в підході Німеччини до оборони та безпеки, які обіцяв Олаф Шольц одразу після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Крістіне Ламбрехт критикували за незнання армійських звань. Фото: Getty Images

Крістіне Ламбрехт критикували за незнання армійських звань. Фото: Getty Images

Утім, вона зіткнулася з нападками через повільні темпи реформ Бундесверу — федеральної армії — та спроби оновити її оснащення. Також над нею глузували через те, що в грудні 2021 року Ламбрехт зізналася, що не знає різниці між армійськими званнями, а через п’ять місяців знову заявила, що все ще їх не вивчила.

Крім того, міністерку критикували одразу після початку повномасштабного вторгнення в Україну, коли вона сказала, що Берлін надішле Києву... 5 тис. касок.

Серія грубих помилок і син на військовому гелікоптері

Зі свого боку BBC називає причиною відставки Ламбрехт «серію грубих помилок і піар-катастроф».

Видання підкреслює, що Ламбрехт не спромоглася покращити оснащення німецьких Збройних сил навіть попри виділення на це 100 млрд євро.

Окрім вищезазначеного, Крістіне критикували за те, що влітку 2022 року вона відвезла свого сина у відпустку на військовому вертольоті. І хоча він оплатив цей переліт, критика такого вчинку глави Міноборони була жорсткою.

Від початку її призначення в грудні 2021 року Ламбрехт вважалася слабким кандидатом на посаду, пише також The Guardian. Інсайдери видання говорять, що колишня міністерка юстиції сподівалася отримати пост глави МВС.

Крістіне Ламбрехт сподівалася очолити МВС, а не Міноборони. Фото: Getty Images

Крістіне Ламбрехт сподівалася очолити МВС, а не Міноборони. Фото: Getty Images

З-поміж прикладів поразок Ламбрехт у реформі оборони автор матеріалу згадує, як у грудні всі 18 машин піхоти Puma, переданих на навчальні стрільби НАТО, довелося вивести з експлуатації через технічні труднощі. Наразі 17 із них відремонтували.

Відставка Ламбрехт ударить по Шольцу

Через те що Крістіне Ламбрехт є найвищою членкинею уряду Олафа Шольца, що подала у відставку, її відхід, ймовірно, буде розцінено як удар по репутації особисто канцлера, вважає The New York Times.

Quote«Канцлер неодноразово захищав послужний список пані Ламбрехт, колишньої міністерки юстиції та членкині його партії», — пояснює автор матеріалу.

Водночас політикиня не мала попереднього військового досвіду, і лідери німецької опозиції звинувачували її у відсутності інтересу до керівництва Міноборони.

Міноборони Німеччини: хто може замінити Крістіне Ламбрехт

З-поміж можливих кандидатів на місце Крістіне Ламбрехт називають Єву Хегль, яка зараз є парламентською уповноваженою у справах Збройних сил і яка задокументувала жахливий стан німецької армії, зазначає FT.

Крістіне Ламбрехт: хто може її замінити. Фото: Getty Images

Крістіне Ламбрехт: хто може її замінити. Фото: Getty Images

Щодо того, як її призначення на посаду може вплинути на допомогу Україні, про постачання танків Leopard 2 в Україну Хегль заявляла таке:

Quote«Треба зважити, чи справді Бундесвер може обійтися без них».

Ще одним можливим кандидатом називають молодшу міністерку оборони Сємтьє Меллер.

Крім того, за посаду може поборотися й лідер Соціал-демократичної партії Ларс Клінгбайл, який походить із родини військового. Його вважають людиною, яка могла б згладити стосунки зі Збройними силами.

З-поміж кандидатів німецькі ЗМІ також називають Вольфганга Шмідта, керівника апарату канцлера та близького соратника Шольца.

Утім, жіночі кандидатури Хегль або Меллер є більш імовірними, підкреслює видання, адже обрання Клінгбайля або Шмідта порушить гендерний баланс і стане потенційною проблемою для Шольца, який зобов’язався мати рівну кількість чоловіків і жінок — міністрів у своєму Кабміні.

The Guardian також пише, що Шольц надає перевагу Ларсу Клінгбайлю, але тиск, який він відчуватиме через необхідний гендерний баланс, робить його призначення менш імовірним.

Відставка Крістіне Ламбрехт. На її місце вимагатимуть призначити жінку. Фото: Getty Images

Відставка Крістіне Ламбрехт. На її місце вимагатимуть призначити жінку. Фото: Getty Images

BBC зі свого боку додає, що посада глави Міноборони Німеччини вважається настільки отруєною чашею, що багато хто називає її «кріслом-катапультою».

CNBC цитує німецьку газету Frankfurter Allgemeine Zeitung, яка з посиланням на урядові джерела повідомила, що наступника Ламбрехт буде оголошено у вівторок, 17 січня. З-поміж можливих кандидатів, окрім усіх вищезгаданих, Reuters також називає міністра праці Губертуса Хайля.

Що буде з відправленням танків Україні

FT нагадує, що відставка Ламбрехт відбувається тоді, коли Берлін вирішує, чи відправляти німецькі танки Leopard 2 Україні та чи дозволяти іншим європейським країнам робити це.

Глава Міноборони Німеччини мала зустрітися зі своїм колегою, міністром оборони США Ллойдом Остіном 19 січня напередодні зустрічі союзників України у форматі Рамштайн 20 січня.

Україна отримає танки Leopard не раніше 2024 року. Фото: Wikipedia

Україна отримає танки Leopard не раніше 2024 року. Фото: Wikipedia

Cаме зараз на Берлін посилюється тиск щодо дозволу на постачання в Україну сучасних бойових танків Leopard 2, пише BBC.

Натомість канцлер Олаф Шольц, якого критикували за обережний підхід до відправлення важкого озброєння в Україну, минулого тижня погодився постачати бойові машини піхоти Marder. Спільно з Німеччиною США оголосили, що надішлють Києву броньовані машини Bradley.

Також Берлін погодився передати Україні ракетну батарею ППО Patriot, нагадує The Guardian.

Незабаром після цього Велика Британія оголосила, що надасть Україні бойові танки Challenger, посилюючи в такий спосіб тиск на Берлін.

Джерела в уряді Німеччини знову підтвердили, що Берлін надішле Leopard 2 лише за умови згоди США.

А глава німецького виробника зброї Rheinmetall Армін Паппергер попередив, що навіть якщо це рішення буде ухвалено, він зможе постачати танки не раніше 2024 року.

Щоправда, віцеканцлер Німеччини Роберт Хабек запевнив, що Німеччина не перешкоджатиме іншим країнам, які хочуть відправити Leopard 2.

Протягом останніх місяців Німеччина надала Україні значну підтримку, включно з гаубицями, самохідними зенітними установками Gepard і першу із чотирьох зенітних ракетних систем IRIS-T, зазначає The Guardian.

Але критики, зокрема й дехто в урядовій коаліції Німеччини, давно скаржилися на нерішучість Шольца збільшити збройну допомогу для України.


Чи зміниться політика Німеччини щодо допомоги Україні

Навряд чи відставка Крістіне Ламбрехт критично змінить неспішні підходи Німеччини до допомоги Україні. Попри сумніви в компетентності колишньої глави Міноборони та скандали її політика загалом була співзвучною нерішучості самого Олафа Шольца.

Можливо, нова або новий глава Міноборони зможуть реформувати Збройні сили Німеччини та налагодити з ними діалог, але постачання збройної допомоги в Україну, зокрема й сучасних танків, так чи інакше залежатимуть від зовнішньої політичної стратегії й тактики канцлера, який уже заявив, що орієнтуватиметься на рішення президента США Джо Байдена.

Утім, після історії з Ламбрехт новий міністр оборони Німеччини, ймовірно, не наважиться знімати відео на тлі феєрверків і ділитися радісними спогадами про зустрічі через повномсштабну війну в Україні.

Подякувати 🎉