Facebook Pixel

«Легкі танки» AMX-10 RC для України. Як французькі бронеавтомобілі допоможуть ЗСУ воювати

На початку січня президент Франції Еммануель Макрон заявив про намір поставити Києву додатковий пакет бронетехніки. AMX-10 RC , які Києву передає Париж, у ЗМІ наполегливо люблять називати «легкими танками», хоча це колісний гарматний бронеавтомобіль. RC розшифровується як Roues-Canon, тобто «колісна гармата».

Насамперед це — розвідувальна машина, вже потім — вогнева підтримка, за яку машини навіть називають «колісним винищувачем танків». У чому переваги AMX-10 RC для війни в Україні ?


Як AMX-10 використовують французи

AMX-10 RC вже побував у багатьох битвах і був модернізований після них. Фото: Wikipedia

AMX-10 RC вже побував у багатьох битвах і був модернізований після них. Фото: Wikipedia

У французів ці апарати працюють у гусарських полицях — рейди, супровід колон, розвідка у сірій зоні, підтримка стройових бронетранспортерів вогнем.

Зазвичай три ескадрони AMX-10 RC йдуть на два ескадрони БТР VBL/VAB з протитанковими комплексами «Мілан», або вони використовуються як чисті «розвідники».

Мова про ті самі VAB, які в числі кількох десятків були відвантажені для України та вже засвітилися на фронті.

AMX-10 RC — 17-тонний броньовик із протимінним комплектом 22 тонни та формулою 6×6, який має запас ходу в 800 км та розвиває швидкість до 85 км/год.

Це дозволяє триматися нарівні з колісними машинами полку сил швидкого реагування або, наприклад, легкої техніки Іноземного легіону.

У чому переваги AMX-10 у бою

AMX-10 RC насамперед — розвідувальна машина. Фото: Wikipedia

AMX-10 RC насамперед — розвідувальна машина. Фото: Wikipedia

У ранніх версіях 1980 року AMX-10 RC мав плавати, мати значний запас палива, водомети, тому не мав нічого надприродного по бронюванню — алюмінієвий корпус тримав 12,7 мм вкругову.

Проте після зіткнення з реаліями бойових дій, а машина багато воювала — Чад, Малі, Косово, операція «Сервал», «Буря в пустелі», АфганістанAMX-10 RC отримав модернізацію у вигляді сталевих накладок. Тепер бронеавтомобіль тримає у лоб до 25 мм, але втратив здатність до амфібійності.

105 мм знаряддя, маневреність та хороші засоби спостереження – головний козир бронеавтомобіля.

Командир має 8-кратний приціл, який дозволяє повертати вежу та вказувати пріоритетні цілі навіднику. І у командира, і у стрільця є нічний канал — тепловізори можуть упізнавати техніку супротивника до 4 км.

Оперені вольфрамові «ломи» останніх версій можуть пробивати 365 мм. гомогенної броні та перше покоління динамічного захисту.

Зброя у AMX-10 RC — нарізна, а отже, досить точна.

У комплексі з доступом до лазерного далекоміра, системи керування вогнем та тепловізором ми отримуємо не тільки розвідник, а й винищувач легкої та середньої техніки. Часто із засідок, на викаті, з флангів.

Як AMX-10 покращили після «Бурі у пустелі»

Після Бурі в пустелі AMX-10 RC додатково покращили. Як саме? Фото: Wikipedia

Після Бурі в пустелі AMX-10 RC додатково покращили. Як саме? Фото: Wikipedia

Під час «Бурі в Пустелі» AMX-10 RC першого парашутного гусарського полку та шостої бронетанкової дивізії Франції випустили 290 снарядів у битві за перехрестя Ас-Салман та однойменний аеродром. Було знищено до 20 іракських танків, включаючи Т-62 та Т-72, при цьому самі французи не мали втрат.

За результатами кампанії бронемашини отримали:

  • нові 280-сильні дизельні двигуни;
  • станцію інфрачервоних перешкод для ПТУР (протитанкової керованої ракети - прим. ред. );
  • нові тепловізори;
  • оцифрування рації та систем ситуаційної поінформованості — програма оновлення закінчилася 2000-го року.

Це, до речі, не остання причина — машини у строю, з новими двигунами, оптикою, нічним каналом, GPS-навігатором.

Паралельно йде заміна AMX-10 RC на нові «Ягуари» — їх уже поставлено до армії Франції понад 50 штук, утворився надлишок, до якого є запчастини, запаси снарядів, навчені інструктори, які можуть передати досвід.

Недостатньо мати просто техніку на консервації, щоб швидко передати її на лінію — це показав весь 2022 рік.

Як AMX-10 RC використовуватимуть в Україні

AMX-10 RC в Україні зможе проводити розвідку та прикривати колони

AMX-10 RC в Україні зможе проводити розвідку та прикривати колони

Ніша AMX-10 RC у ЗСУ — та сама, що й у французів:

  • розвідка, у тому числі й за допомогою оптики та тепловізорів;
  • супровід колон;
  • підтримка піхоти, що спішується, і колісної бронетехніки, там де можуть знадобитися 105 мм фугаси — розібрати укріплений будинок або швидко вразити БМП кумулятивним.

У багатьох штурмових діях того ж «Кракена» чи рейдів моторизованих підрозділів у Херсонській області піхота тепер зможе обійтися штатним колісним бронеавтомобілем, не «розсмикуючи» сусідів.

Також AMX-10 RC допоможе з контролем флангів, коли машина прикрита з фронту висотою або будівлею, вражає цілі із засідки косим вогнем, спостерігаючи ворога в тепловізор.

Знову ж таки, враховуючи масштабне піднесення лисих Т-62 російськими рембазами — їм за очі вистачить 105-мм вольфрамового «лому».

Чому AMX-10 не змінить ходи війни, але буде дуже корисним

AMX-10 RC можуть передати швидко, можуть швидко нарощувати їх поставки — їх більше 250 у наявності, а пакети «Ягуарів» відвантажують по 36 машин на рік. Крім того, AMX-10 RC вже оцифровані, модернізовані та оснащені гарною оптикою.

Це не зброя, яка змінює правила гри, але ці бронемашин мають свою нішу та тактичну потребу.

У противника зростає кількість швидко навчених елементів на техніці з консервації. Яку доведеться зупиняти та знищувати, незважаючи на те, що техніка ця далека від сучасної броні та динамічного захисту.

Отже, 105 мм «таблетка» буде корисна. Саме тому AMX-10 RC їдуть на фронт в Україні.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉