Facebook Pixel

Brimstone 2 для Києва: як британські ракети допоможуть рвати російську техніку

Міністерство оборони Великої Британії підтвердило 17 грудня надання Києву ракет Brimstone Dual Mode другого покоління.

Перша новина про відвантаження була 27 листопада, коли вперше було помічено маркування на ящиках під час завантаження в транспортний літак RAF (Royal Air Force — The Page). Це означає, що, найімовірніше, вони вже використовуються на лінії (а перші ітерації засвітилися ще в травні).

Поки що незрозуміло, це офіційне підтвердження попереднього пакета чи нове відвантаження.

Що таке ракета Brimstone

Нагадаємо, що Brimstoneракета з тандемною боєголовкою, яка має можливість пробивати сучасну динамічну броню.

6,3 кг «голови» дає змогу вбивати жорсткі броньовані цілі. Тут вона не менша, ніж у TOW 2B (американська важка протитанкова керована ракета, розроблена фірмою Hughes Aircraft — The Page), який з величезною ймовірністю змусить здетонувати та відправити в політ башту будь-якого пострадянського танка.

При тому, що в режимі «повітря — земля» Brimstone летить на 60 км, наприклад із британського «Тайфуну», або на 40 км — з «Апача».

Засоби доставлення широко застосовувалися в Лівії, Іраку, Сирії та Афганістані, зокрема зі швидкісних маневрувальних цілей на землі.

У битві за аеропорт і фортецю міста Себху британський «Торнадо», надаючи допомогу повстанцям, залпом випустив 12 ракет, уразивши 8 танків і бронемашин режиму Муаммара Каддафі.

Чим Brimstone 2 відрізняється від першого покоління

Сам Dual Mode був інтегрований у ракету багато в чому як відповідь на реалії Близького Сходу, де міліметровий радар головки самонаведення ракети з великою ймовірністю міг знайти як пікап інсургентів (повстанців), так і цивільну машину.

Тому знадобилося підсвічування лазером, щоб жива людина, а не програмне забезпечення «вистрілив-забув», вела пріоритетну ціль.

Та навіть радари першої серії могли відсіяти, наприклад, основний бойовий танк від фури — це не проблема. Але як бути зі схожими один на одного технічками? Або як бути з групою піхоти в будівлі, коли ми маємо неконтрастну мету? Із катерами Ісламської держави, а не катерами рибалок?

Крім того, було підписано конвенцію щодо заборони суббоєприпасів, які дуже засмічували територію, не вибухнувши, заважали наступу своїх військ і могли роками й роками смоктати кошти на розмінування регіону.

Був потрібен скальпель, а не засівання площ протитанковими суббоєприпасами.

Brimstone 2 для Києва: в чому його переваги. Фото Brimstone

Brimstone 2 для Києва: в чому його переваги. Фото Brimstone

Так народився Dual Mode — подвійний режим лазерної плями (неважливо, з борту або стороннім навідником) і міліметрового радара в головці самонаведення.

Доопрацювання коштувало приблизно 40 тис. фунтів стерлінгів на один виріб, а цикл модернізації займав до 7 місяців. Це був 2010 рік, розпал операцій Лондона на Близькому Сході.

Скільки коштує одна ракета Brimstone 2

Можливо, це трохи допоможе тим, кому здається, що Захід надто повільно, краплинами, надає озброєння.

Сучасна зброя — це дорого й довго, а цикл виробництва у вузьких місцях «розшивається» роками — торік зробили 22 головки самонаведення, а цього — 24. Нічого особистого, просто всі ці прозорі обтічники, електроніка та програмне забезпечення — справа не швидка, з вулиці спеців не перенавчиш через «давай-давай» і «дуже треба».

Разом це 150 тис. фунтів ($182,2 тис.) – базовий виріб, 40 тис. фунтів ($48,5 тис.) – модернізація, 7 — 9 місяців – цикл однієї ракети. На виході — надзвукова ракета «вистрілив-забув», яка використовувалася на кількох війнах, з 300 грамами боєголовки, що пенетрує, і 6 кг кумулятивної голови.

Brimstone 2: що це за ракети. Фото МО Великої Британії

Brimstone 2: що це за ракети. Фото МО Великої Британії

В Україні Brimstone використовують із модульних контейнерів піддонів і вантажівок. Тому, найімовірніше, у режимі Brimstone 2 йде пошук цілі — коли ракета добирається в район автопілотом і шукає супротивника, відсіюючи його зі своєї власної бази даних цілей.

Як Brimstone використовують у війні в Україні

Що це означає на практиці для війни в Україні? Жодної дистанції в 60 кілометрів, як з літака. Хоча це буде однозначно далі, ніж будь-який ПТРК, і з абсолютно закритих позицій.

Коли поляки випробовували ракети для своїх протитанкових машин, йшлося про 10 — 12 км. Можливо, покращений двигун (британці боролися з розшаруванням твердого двигуна, а в результаті застосували більш високоенергетичне паливо) дасть змогу трохи наростити дистанцію ефективного ураження.

Але не дуже.

Щоправда, випустити залпом, припустимо, десяток ракет, які йтимуть у заданий район на автопілоті, а отже, не уразять дружні війська, а вийдуть туди, увімкнуть радар і шукатимуть лише танки чи лише САУ, а вантажівки зможуть відсіювати — це просто дуже смачно.

Удари по колонах, що наступають або відступають, поразка маневрених груп, підтримка піхоти, яку вже штурмують бронемашини. І все це через посадки, будівлі, командні висоти, уникаючи вогню у відповідь і демаскування позиції під час виходу.

Чому Київ отримав Brimstone ще дуже швидко

Поляки також купують спеціалізовані батареї для протитанкового полку в Сувалках — зупиняти росіян з їхніми походами на Варшаву за три дні.

Бо там і досі БРДМ зі старими пострадянськими ракетами — так теж буває, хоча й витрачаєш роками $12 млрд на оборону.

У батареї 8 машин із пусковими Brimstone на базі бронемашини в 13 тонн, два командири взводів і машина управління «Варан», плюс — уся ця справа входитиме в операційну готовність 2 роки.

Київ ще дуже швидко отримав ракети Brimstone. Фото Brimstone

Київ ще дуже швидко отримав ракети Brimstone. Фото Brimstone

Тож і строки постачання, і те, що ми почали використовувати їх як паліатив із вантажівок, тобто операційна готовність, навчання, злагодження є реально високими. До того ж запас сумісних ракет у сусідній Польщі може допомогти і нам в екстреній ситуації.

Загалом відповідь, чому закінчилися півтори тисячі танків і почалися ув'язнені в битві за Бахмут, які просуваються вперед зі швидкістю боїв під Верденом і зазнають важких втрат, цілком доступна.

Одна з цеглинок у цій китайській стіні забитих і порваних російських танків — британський Brimstone. Постачання тривають і від штучних партій явно переходять у рутину для британської промисловості.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉