16 жовтня The Wathington Post із посиланням на розвідку США опублікувала інформацію про те, що Іран готовий передати росії балістичні ракети класу «земля — земля» Fateh-110 і Zolfaghar. І хоча раніше країна неодноразово заперечувала свою допомогу росії у війні в Україні, ЗСУ регулярно збивають її ударні дрони-камікадзе Shahed-136, Shahed-131 і Mohajer-6. Постає питання: навіщо це потрібно Ірану?
Чому Іран допомагає росії: санкції та кілька воєн у регіоні
Для розуміння мотивації Ірану щодо передачі ракет росії потрібно прийняти той факт, що це країна, якій зовсім нема чого втрачати.
Режим теократичної диктатури під серйозними санкціями веде кілька воєн, будує дорогу Тегеран — Бейрут, щоб об'єднати розрізнені анклави шиїтів у пояс безпеки навколо себе.
Тегеран довго й ретельно готує удар по Ізраїлю, розміщуючи фабрики з виробництва ракет і дронів на території, яку контролює Башар Асад. Спонсорує інтифаду на територіях і виплачує пенсії сім'ям шахідів.
Хель Авір завдає ударів по Сирії, знищуючи конвої та потужності, — по суті, багато місяців у регіоні триває війна на виснаження.
Біда Ізраїлю: як ЄС заплющує очі на політику Ірану заради нафти
До речі, багато в чому через протистояння з Іраном Ізраїль неохоче постачає «Залізний Купол» за кордон — не мають ані вільних батарей, ані ракет у цих досить важких умовах.
Виняток зробили для Азербайджану — за 35% нафти, що постачається, питання іранського Азербайджану та наявність союзника в мусульманському регіоні, але союзника поміркованого, секуляризованого, було визнано пріоритетним.
Особливо у світлі того, що ЄС частіше нагадує про статус Палестинської автономії та Голанських висот і хоче недорогої іранської нафти замість того, щоб відправити IRIS-T на допомогу Єрусалиму.

ЄС не поспішає надсилати Ізраїлю IRIS-T. Фото: Wikipedia
Відмінною була угода, як зараз пам'ятаю: усі борці за права жінок і подолання скляної стелі поїхали 2017 року до Ірану, де жінок за непокриту голову можуть забити камінням.
Міністерка торгівлі Швеції Анн Лінде та міністерка зовнішньої політики ЄС Федеріка Могеріні навіть одягли хіджаб тоді, коли запахло вуглеводнями.
Чому тоталітарний режим в Ірані складно повалити
Сам Іран потопає в протестах через ціни на яйця, допомогу на паливо, дії поліції нравів. Молодь дедалі більше віддаляється від печерного ісламізму — протестувальники розганяються тотальним відключенням зв'язку, кулеметами та введенням важкої техніки до районів заворушень.
Проте, якщо не зірве кран ізсередини, режим аятол неможливо повалити, не зануривши регіон у хаос.
Для цього навіть ударів авіації Ізраїлю по об'єктах ядерної програми буде замало — знадобиться кілька авіаносних груп США та коаліція країн на кшталт тієї, що була перед операцією «Свобода Іраку».

Морські піхотинці США в Іраку 9 квітня 2003 року перед палацом Саддама Хусейна. Фото: Wikipedia
Режим будує ударні дрони, важкі ОТРК, протикорабельні ракети — потрібна багатомісячна повітряна кампанія до наземної фази. У відповідь Іран завдаватиме ударів по танкерах саудитів і всіх союзників США в регіоні.
Чому США не готові завозити демократію до Ірану
У разі війни з Іраном ми отримаємо мільйони біженців на додачу до мільйонів біженців через громадянську війну в Сирії та Іраку та ціни на нафту, що злетять у космос.
Загалом причина для того, щоб «приструнити» Тегеран, у Заходу має бути вкрай вагомою. Вкрай.
Буквально це має бути загроза отримання ядерної бомби та конвенційна війна — удари по саудівському НПЗ та обстріли баз США в Іраку до цього списку не входять.
Тут треба повторити стратегію ведення проксі-війн у Ємені, у Сирії, за допомогою шиїтських груп в Іраку, що привело до влади уряд шиїтів у країні, де історично при владі були суніти.
Для такої стратегії Ірану необхідний непропорційно потужний ВПК, а для цього Заходу потрібні технології, зокрема й суміжні: військова хімія, очищення та видобуток нафти, ядерна програма, щоб тримати цю карту для переговорів і послаблення зашморгу.
Чому Ірану нема чого втрачати від продажу ракет росії
Москві потрібні ракети, оскільки власне виробництво не встигає, а Тегерану, наприклад — ракетні технології, титан, газопровід за $40 млрд і мізки ядерників. Що їм втрачати? Черговий десяток прокладок у третіх країнах, через які обходяться санкції?
До того ж іранські технології працюють.
Так, це не хайтек, не надзвукові ракети, але дозвуковою протикорабельною ракетою вражено катамаран ОАЕ Swift водотоннажністю 1600 тонн — він вигорів і повністю вийшов з ладу. Ну то й що, що це китайська експортна ракета, C-802, відтворена методом зворотного інжинірингу й названа «Нур».

Макет іранського ядерного реактора
Але працює.
Іран робить балістичні ракети середньої дальності, виробляє дрони проти РЛС і апарати, що несуть ракети, випробовує на макетах ізраїльського реактора проникаючі боєголовки — загалом, веселиться як може.
Чому не можна швидко закрити небо в Україні від іранських ракет
Тому й постачання ОТРК (оперативно-тактичного ракетного комплексу — ) для війни з Україною можливе. Іранський БпЛА Mohajer-6 активно літає на півдні, збитий, піднятий із води й вивчається українськими фахівцями. Shahed-136 і Shahed-131, який трохи менше, ви добре чуєте самі.

Іранські дрони вже не перший тиждень збивають в Україні
Чому б і не ракети? Протиракетної оборони ми не маємо: до ЗРК С-300В, які поставили на озброєння наприкінці 1980-х, засобів доставлення, здатних перехоплювати балістичні цілі, СРСР тисячами не спорудив — розпався.
Здатні перехоплювати балістичні ракети ЗРК на Заході є, але вони будуватимуться й опановуватимуться екіпажами місяцями, до того ж коштують мільярди доларів. Є Patriot перших ітерацій на зберіганні, але в якому вони стані, ми не знаємо.
Отже, коли люди вимагають знайти рішення від ракетних обстрілів і обурюються, що системи APKWS (системи лазерного наведення для некерованих ракет Hydra 70 — ), які випробували лише у 2020 році, прибудуть аж навесні 2023 року, вони трохи не розуміють реалій.
Як Україні захиститися від ракет в очікуванні ППО
І тут навіть не важливо, що саме прилетить з іранського арсеналу «земля — земля». Це може бути Fateh-110 третього покоління на 350 км або Zolfaghar на 600 км, дані про можливе надання яких злили в загальний доступ.

Іран може продати Fateh-110 росії для війни в Україні. Фото: Wikipedia
А може бути й щось технологічніше, з боєголовками, що розділяються, — є й таке, а не тільки древні рідинні та твердопаливні ракети з головами моноблоками, перепиляні з Китаю.

Ракети Zolfaghar можуть продати рф для ударів по Україні. Фото: Wikipedia
Проблема в тому, що треба готуватися до цього вчора.
Бо виробництво росії таргетувати ми не можемо — навіть завод у Коврові (ВАТ «Завод ім. В. А. Дегтярьова» в Коврові Володимирської області — ) із застарілими «Точками».
Отже, потрібно зводити й легкі бетонні, і поглиблені укриття, оточувати нафтобази, трансформаторні станції та інше ЖКГ відвалами та бетонними кубами, проводити децентралізацію всього, що має значення для генерації енергії, тепла та пари.
Потрібно відроджувати цивільну оборону — там неоране поле для роботи. Але з тим, що ми витрачаємо левову дещицю бюджету на силовиків, робити це так само легко, як ремонтувати літак у польоті.
Що робити українцям в очікуванні ракет і зими
Попри іранську ракетну загрозу, важливо розуміти, що жодна ракетна кампанія не в змозі повалити Україну.
Готуйтеся до зими, не ігноруйте сирени, не розповідайте один одному, яким має бути укриття — країна просто не матиме коштів і часу створити кожному Вольфшанце.
До того ж, що через кретинізм багато хто на місцях і далі займається своїм улюбленим розпилом плитки та ямковим ремонтом замість того, щоб готуватися до реалій за вікном.
Лягти на вулиці під час атаки краще, ніж стояти, зайти в під'їзд краще, ніж лежати на вулиці, зайти до підвалу — краще, ніж бути в під'їзді.
У плані перехоплення ракет ми сьогодні повністю залежимо від допомоги Заходу — ніхто не дасть секти міста взимку, проблемою займаються. Але швидко з балістичними цілями не буде.