Facebook Pixel

Гелікоптери для України: що отримав Київ від Заходу у 2022 році

У нас заведено вважати, що є озброєння, яке партнери постачають нам з явним небажанням. Особливо це стосується авіації.

З іншого боку, як так вийшло, що під час проведення досить серйозної бойової роботи на фронті та заподіянні втрат у нас усе ще літають «граки» й не закінчилися МіГ-29? І що це за таємничі запчастини, завдяки яким вдалося підняти з трави десятки літаків?

Про все це в нас вважають за краще не питати, не говорити. Воно й правильно — можливо, колись після війни прочитаємо в книжках.

Які ж справи, згідно з відкритими джерелами, наприклад, з вертольотами?


Гелікоптери з Афганістану: що отримала Україна

Україна отримала від США 20 гелікоптерів Мі-17. Фото: Міноборони США

Україна отримала від США 20 гелікоптерів Мі-17. Фото: Міноборони США

З моменту початку великої війни (повномасштабного вторгнення рф в Україну) ми насправді отримали чимало вертольотів від західних партнерів.

Головний підгін був, звісно, у червні 2022 року — коли США передали нам 20 Мі-17-В5 ВПС Афганістану.

Мі-17 — гелікоптери з Афганістану — дуже допомогли Україні влітку. Фото: twitter.com/sentdefender

Мі-17 — гелікоптери з Афганістану — дуже допомогли Україні влітку. Фото: twitter.com/sentdefender

Під час розгрому уряду талібами 46 машин перелетіли до Таджикистану, 17 — до Узбекистану, до Термеза. Ті, що були жвавіші, поїхали в Україну.

Крім того, 5 із них уже проходили техобслуговування та ремонт в Україні — у нас можливий повний цикл, аж до капіталки та модернізації таких вертушок.

Гелікоптери Мі-17 перед відправкою в Україну. Фото: 167th Airlift Wing

Гелікоптери Мі-17 перед відправкою в Україну. Фото: 167th Airlift Wing

Мі-17-В5 — це експортна версія багатоцільової машини із задньою вантажною рампою, чотирма тоннами корисного навантаження, можливим радіусом 350 км, яку ми можемо ремонтувати, а пілотів не потрібно особливо перенавчати.

Самі афганці використовували їх як паліатив для вогневої підтримки, вішаючи блоки некерованих ракет і встановлюючи вогневі точки.

Як Мі-17 допомагає на полі бою

Основна робота Мі-17 – медична евакуація, перекидання допомоги на віддалені блоки, постачання. У його випадку мінометна батарея та кілька ПТРК, розгорнуті в потрібний момент у потрібному місці, важливіші за можливість виплюнути пакет чавуну в бік ворога.

Основна робота Мі-17 — медична евакуація, перекидання допомоги та постачання. Фото: Міноборони Афганістану

Основна робота Мі-17 — медична евакуація, перекидання допомоги та постачання. Фото: Міноборони Афганістану

Але як варіант, якщо з'являється загроза прориву й потрібно терміново знизити тиск на опорний пункт, обробити броню, що накопичується, — така функція теж є. У разі вибору між нульовим вильотом і паліативом вибір завжди очевидний.

Перед росіянами стояло неймовірне завдання перевзутися в повітрі й почати вести розмови про те, як ще зовсім нещодавно найкращі російські вертольоти (оскільки перемогли в тендері НАТО) в Україні одразу зламаються та вийдуть з ладу. Впоралися із цим завданням не всі.

Гелікоптери від Європи: як вони допомогли фронту влітку

Східна Європа в особі Словаччини, Чехії та Латвії також постачала Україні як багатоцільові Мі-17, так і навіть ударні «крокодили» (Мі-24В) — у сумі понад десяток машин.

Україна отримала Мі-17 також від Латвії. Фото: twitter.com/krisjaniskarins

Україна отримала Мі-17 також від Латвії. Фото: twitter.com/krisjaniskarins

Як на мене, твереза стратегія.

Улітку нам усе це треба було тут і зараз: завдавати бомбо-штурмових ударів, вивозити величезний потік поранених, тягнути на передок протитанкові міни, штучні «розумні снаряди» для чергових батарей, розгортати групи ПТРК-команд, снайперів, саперів на ділянках, де все могло посипатися.

Навіть попри те, що більшість гелікоптерів поліції, ДСНС і ДПСУ уникли першого удару, на фронті в тисячу кілометрів завжди бракуватиме робочих конячок. Тому часу ні на перенавчання, ні на якусь перспективу не було — треба було негайно. І негайно знайшлося.

Sea King від Британії та Ка-32А від Португалії

Велика Британія передала Україні 3 гелікоптери Sea King і готує ще 7. Фото: Wikipedia

Велика Британія передала Україні 3 гелікоптери Sea King і готує ще 7. Фото: Wikipedia

Коли ситуація на фронті стабілізувалася, стартували вужчі програми — Sea King від Великої Британії або, наприклад, колишні російські Ка-32А від Португалії.

Там уже можливі рятувальні борти, пошуково-рятувальна служба, евакуація збитих льотчиків, допомога кораблям, що зазнають аварії, — ось це все. Португальські вертольоти взагалі протипожежні.

Тільки в базі кожна із цих машин — насамперед гелікоптер морської авіації.

Судячи з того, що Велика Британія відзвітувала про підготовку 10 екіпажів, то заявленими трьома машинами справа не обмежиться. Навряд чи в такій вузькій сфері, як рятувальна морська авіація, нам потрібно було по три екіпажі на борт.

У Sea King, до речі, є оглядовий радар — можна побачити як противника, що зазнає лиха, так і корабель. Не знаю, як хто, але я сказав би, що нам потихеньку посилюють морську авіацію.

А протикорабельну ракету, торпеду проти підводних човнів чи буй можна інтегрувати навіть у такій версії — «Харми» з пострадянських літаків теж спочатку виглядали як фантастика. Поки не почали прилітати по цілях.

У будь-якому разі головне — вивестипротикорабельні ракети або протичовнові торпеди в сектор, де є противник, адже майже всі вони мають головки самонаведення.

Гелікоптери Sea King з Катару. Фото: Міноборони Катару

Гелікоптери Sea King з Катару. Фото: Міноборони Катару

А катарські Westland WS-61, подаровані Пакистану, одразу вирушили до протичовнового підрозділу — знаючи модифікацію, яку нам постачають, можна було б сказати впевненіше. Але щодо неї — саме тиша, що, природно, теж натякає, куди йдуть справи.

Загалом Київ отримав й отримає від чотирьох до п'яти десятків машин, що вже дало змогу пережити найінтенсивніший період конфлікту. Ймовірно, запчастини та обладнання також були доречними й дозволили не просісти по вильотах на добу.


З таких от цеглинок і кується перемога. Так, насамперед зі стійкості Сил оборони та українського народу. Але потім потрібні десятки гелікоптерів, мільйони снарядів, півтори сотні САУ. І от уже пушинка не ламає спину верблюду.

Трудяги війни — вертольоти добре попрацювали для усунення російського наступу та нашої осінньої офензиви (наступальної військової операції — The Page).

І те, що за місяці війни з противником, який перевершує нас технічно й володіє небом, ми не перетворилися на партизанів, а продовжуємо вильоти як армія — теж заслуга Заходу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉