Facebook Pixel

Яку зброя Франція постачає Україні та як це допомагає у битві за Донбас

Як Франція допомагає Україні переозброїтись і чому військова допомога Парижа Києву дуже важлива?


Airbus, катери та «Мілан-2»

Франція брала активну участь у переозброєнні України ще до 24 лютого — контракти на гелікоптери Airbus для МВС, катери для Морської охорони, кошти РЕБ на батальйони.

Тому після початку широкомасштабного вторгнення, серед перших країн ЄС, Париж відправив нам ПТРК «Мілан-2» у модифікації «Т» — ще в березні.

Ці керовані по радіоканалу тандемні ракети все ще можуть вражати більшість російських танків у лобову проєкцію, незважаючи на те, що це друге покоління без «вистрілив-забув», з усіма проблемами, що витікають, — загрозою для стрілка та задимленням лінії огляду.

Фото: MBDA Systems

Фото: MBDA Systems

Але для величезної кількості наших нових бригад це краще, ніж станкові гранатомети та чотири магазини до автомата. І це була та сама «ложка дорога до обіду» — нарівні з британськими NLAW, американськими FGM-148 Javelin та німецькими Panzerfaust 3.

Декілька десятків комплексів світилися як на лінії зіткнення, так і під час підготовки розрахунків — нині, за відкритими джерелами, їх до 50.

«Містраль», Javelin та САУ «Цезар»

Приблизно тоді засвітилися ПЗРК «Містраль» з наявності Норвегії, але дозвіл як виробник надавала Франція. Передавали французи і власні Javelin: ймовірно, підсумкова цифра в 6 тис. пускових — це сумарні західні зусилля.

Відтоді допомога Парижа Києву почала наростати. Щоправда, парадокс у тому, що французи поставили у грошовому відношенні менше за Німеччину, а «ліверна ковбаса» за свою вічну «гнучку» позицію — все одно німці.

Фото: Головком ЗСУ

Фото: Головком ЗСУ

Найголовніше, це звичайно САУ «Цезар» — 18 машин «першої у світі серійної гаубиці на шасі вантажівки 6*6». 12 із них — уже в Україні, шість — у процесі передачі.

Дивізіон. За мірками колись нескінченних радянських складів, начебто, небагато.

Але якщо згадати, як армія Франції звітувала перед Національними зборами, що готові до бою були 76 155 мм САУ «Цезар», то картина буде дещо інша.

Трохи менш як чверть самохідних знарядь із наявності — це якби ми відсипали комусь півтори сотні «Гвоздик» та «Акацій» за свободу та демократію.

Працює ця САУ на рівні артилерії старшого начальника в 55-ій ОАБР — логічно було не розсмикувати повзводно, а звести в єдиний організм для постачання та управління.

Розгортається в готовності до вогню та змінює позиції «Цезар» за 60 секунд, що допомагає уникати контрбатарейних прильотів. Броньована кабіна по STANAG 2 тримає стрілку та осколки.

Швидкострільність — шість пострілів за хвилину, батарея з восьми машин може виплюнути у супротивника 2 тонни металу, запас кожної установки — 18 снарядів.

Фото: Угруповання об'єднаних сил

Фото: Угруповання об'єднаних сил

Розумні міни та доступ до даних розвідки

155-мм гаубиця L52 може працювати активно-реактивним боєприпасом на значні 42 км, що коригуються Bonus (які доставляють два розумні протитанкові суббоєприпаси) аж на 34 км, а це дуже чимало для протитанкових засобів. Були снаряди «Огр», але Франція підписала конвенцію щодо заборони касет і, на жаль, утилізувала їх у 2018 році.

Також цікавим постачанням були протитанкові розумні міни HPD-2A2, які спрацьовували на мету від 8 тонн, вражали її ударним ядром у днищі, прошиваючи до 150 мм броні, мали сейсмодатник і датчик магнітного поля міношукача, працюючи одночасно проти ворожих саперів.

Як і німецькі донні DM31, це добрий засіб проти російських танкових покатушок та проривів на танковонебезпечних напрямках.

Крім того, постачалися паливо, амуніція, бронежилети, сотні генераторів і, напевно, один із найважливіших пунктів — доступ до знімків військових французьких супутників і даних розвідки по росії.

У 2014 році були випущені вагони снарядів і ракет кудись «туди», зараз, маючи в своєму розпорядженні банк цілі Альянсу, ми самі бачимо, як зросла кількість убитих складів і ракет росіян, що красиво розлітаються, у тимчасово окупованих Кадіївці, Новій Каховці, Чорнобаївці, Донецьку, Шахтарську.

Фото: Міноборони Франції

Фото: Міноборони Франції

Прямо зараз реалізується великий проєкт з постачання опціону бронемашин VAB — бойового таксі, з протипульною та осколковою бронею, здатного плавати та транспортувати за собою, наприклад, міномет, або перевозити відділення піхоти.

Нічого особливого, але Франція також активно включилася до «механізації» нових частин, сформованих Україною після вторгнення росії. Тим більше, що там є цікаві командно-штабні та протитанкові версії, а не просто голі бронетранспортери.


Загалом — чверть «Цезарів» із наявності, тисячі снарядів (думаю, стандартні 2000-2200 на ствол на місяць для ритмічної роботи поза ключовими битвами), дані супутників, «Мілани» та «Джавеліни» зі зберігання, катери та вертольоти. Франція продовжує надавати Україні допомогу, і вона є вкрай важливою для продовження нашої боротьби з агресором.

Подякувати 🎉