Facebook Pixel

Танки «Тварди» від Польщі. Як вони допоможуть проти старої радянської техніки росіян

Україна отримає від Польщі сотні танків. Чим вони допоможуть ЗСУ та чому вони їдуть дуже вчасно?


Поляки змінюють танки «Тварди» на Abrams

Відомий польський військовий оглядач Ярослав Вольський, який першим написав про надання Т-72М з наявності Війська Польського Україні (звернув увагу на склади зберігання, що спорожніли), заявив, що Варшава досягла угоди з Вашингтоном.

Києву передають 232 танки PT-91 «Тварди», а натомість Польща отримає від США відповідну кількість Abrams. Поки що незрозуміло, чи це буде нова модифікація M1A2 SEPv3, 250 штук яких уже замовили для східного флангу НАТО, чи більш ранні машини з наявності.

Спотери в Польщі паралельно зняли щонайменше батальйон PT-91 «Тварди», який перекидається в бік східного кордону. Зняли 7 липня, тому поліція Facebook, яка сидить під кожним постом про армію та б'є на сполох, щоб росіянам чогось не підказали, може розслабитися та перекурити — вони вже доїхали до місця призначення.

Чим танки з Польщі допоможуть ВСУ

Що це за танк і чим він буде корисний для ЗСУ?

Як і все пострадянське озброєння — нам буде непотрібно відривати ресурси на перенавчання тилу, ремонтних частин і навчальних центрів, бо Т-72 все-таки непогано знайомий нам, а модифікація АМТ щосили воює на лінії.

Значна кількість запчастин на ринку та досить просунута модернізація означає максимально короткий шлях із польських ангарів на український фронт.

Те, що нам зараз лікар прописав з огляду на втрати й на те, що ЗСУ доводиться освоювати значну кількість західної артилерії та САУ, нам не варто розпорошуватися ще й на БТТ.

Як з'явилися PT-91 «Тварди»

PT-91 «Тварди» — основний бойовий танк Польщі, паралельно модифікувалися «стокові» до Т-72М1.

Виробляється з 1995 року — це приклад того, як навіть небагата країна може монотонно займатися модернізацією й переозброїти пару бригад, якщо не будувати стадіони для футболу та не відмивати гроші на тротуарній плитці.

Якщо точніше, то йдеться про переозброєння двох батальйонів 9-ї бронекавалерійської бригади, батальйон 15-ї гіжицької механізованої бригади, батальйон 2-ї бригади зі Злоценця та батальйон у навчальному центрі сухопутки.

Для решти йшли Т-72М1, у яких ставилися приціли, прилади спостереження командира та захищений цифровий зв'язок, — навіть така урізана модифікація коштувала $2 млн.

Фото: mon.gov.pl

Фото: mon.gov.pl

У чому переваги та недоліки польського танка

Машину оснащено 850 дизельним двигуном «Воля», здатним справлятися з додатковою вагою динамічного захисту та обладнання — загальна маса зросла до 43,7 тонни.

Динамічний захист польський — вони не мали школи, її створювали досить довго та болісно. Але зрештою 394 касети ERAWA з 95% ймовірністю можуть відбити радянські ПТУРи та на 50% сучасні бронебійні снаряди.

Трохи гірші за ніж «Ніж» від нашого «Мікротек» і «Контакт-5» від НДІ сталі, але кращі за російські лисі Т-72А, що мелькали навіть під Києвом. До того ж розташовуються касети щільно, без громіздкого металевого каркаса, а крім захисту дають меншу помітність танка для РЛС.

У PT-91 «Тварди» реалізовано автомат зарядки, що видає 8 пострілів за хвилину, та СУО DRAWA — ізраїльський нічний приціл навідника, а також словацький стабілізатор, лазерний далекомір і балістичний обчислювач.

Класична 125-мм зброя 2А46 може вести вогонь лише снарядами, пуск танкових керованих ракет не реалізований. Є пасивний прилад нічного бачення у механіка-водія.

Стоїть система запобігання опромінення лазером, яка у відповідь на промінь починає автоматично вистрілювати аерозольні гранати «Теллур». Загалом їх на борту в поляка 24 штуки, до того ж це не лише звичні дими «Хмари», а й сльозогінний газ і осколкові подарунки для ворожої піхоти.

Фото: mon.gov.pl

Фото: mon.gov.pl

Польські танки проти «лисих» Т-72

Чи це найсучасніший танк? Ні. Але, як порівняти з «бровастим» Т-62 і голими Т-72А, що все частіше світяться на фронті, це об'єктивно дуже непогано. Захищений цифровий зв'язок, СУО, динамічний захист, нічний канал.

Польща сьогодні дає нам найцінніший час на підготовку нових бригад і освоєння західної допомоги. Варшавою та Прагою вже поставлено під три сотні танків і, якщо інсайд польського оглядача правда, буде поставлено ще під три сотні, а пошкодженими чи знищеними саме із цих танків зафіксовано одиниці.

Фото: InformNapalm

Фото: InformNapalm

Навпаки, росіяни, тільки якщо орієнтуватися на фото та відео, втратили 870 одиниць бронетанкової техніки. Звідси відео, на яких українські дрони закидають у Т-62 саморобні бомби, і кількість таких артефактів лише наростатиме. Вони починають поступово й повільно просідати за якістю техніки, а ми потихеньку зростатимемо.

Бо рф — бліда тінь СРСР, а в тих Т-55 служили на Далекому Сході до 1990-х років. Водночас під Білим домом (Будинок уряду Росії — The Page) стояли «лисі» Т-72 — саме з них виступав Єльцин. Це в придворних елітних бригад, на секунду.

polshcha-tanki4.jpeg

Приблизно в тому стані ці машини воюють в Україні. Попри це Т-72 ще чимало на базах та зберіганні, і навіть давня немодернізована бронетанкова техніка може завдати проблем піхоті. Тому своєю стійкістю ми багато в чому завдячуємо як західним постачанням загалом, так і польській (непропорційно величезній для їхньої економіки) допомозі зокрема. Дякую, поляки. Ми не забудемо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉