Facebook Pixel

Польські «Краби»: чим вони корисні у бою та як Варшава з лютого озброює Київ

Прем'єрміністр Польщі Матеуш Моравецький назвав історичним та найбільшим за 20 років польським збройовим експортом постачання Києву 56 САУ «Краб» за $700 млн.

Частину цієї суми сплатять донори з ЄС, частину виплатить замовник. Що являє собою САУ «Краб» для України та чим він корисний у бою?


З чого зібрали польський «Краб»

САУ «Краб» — це, по суті, гусеничне шасі від корейської К-9 «Гром», британська ліцензійна вежа від AS-90 та 52-каліберний ствол на 155 мм від «Рейнметал».

Безпосередньо поляки освоїли виробництво тільки класичних осколково-фугасних боєприпасів, але, благо, на ринку повно екзотики у вигляді активно-реактивних, касетних та димових 155 мм подарунків, а снаряди, що коректуються, нам доступні також через США та Канаду.

Фото: Міноборони Польщі

Фото: Міноборони Польщі

У перших партіях все це йшло під ключ і викруткове складання, але пізніше значною мірою було локалізовано у Польщі концерном «Гута Сталева Воля». А приблизно з 2018 року наші сусіди опанували навіть ствол та затворну групу.

Загалом — чудова сучасна машина. Для її 55 тонн — досить прохідна бездоріжжям, а перевірена трансмісія від Allison і 1000-сильний німецький дизель видають 60 км/год трасою.

«Краб» оснащений системою пожежогасіння, навігації, захищеним цифровим каналом зв'язку, у механіка-водія та командира — нічні прилади спостереження.

Реалізовано навіть систему попередження опромінення лазером — якщо ПТРК або вертоліт променем бере «Краб» у приціл, то йде сигнал екіпажу та автоматичний відстріл аерозольної димової завіси.

Система Топаз та дальність стрілянини

У «Краб» вбудована система управління вогню «Топаз» — балістичний обчислювач та комп'ютер введення поправок, спарені з комп'ютером управління положення вежі, підвищують точність та знижують витрати снарядів на пристрілювання.

Фото: Міноборони Польщі

Фото: Міноборони Польщі

Стріляє «Краб» на дистанцію до 40 км. Максимальна швидкість ведення вогню — шість пострілів за хвилину, що досить непогано для роздільного заряджання та напівавтоматичної системи подачі боєприпасів.

Швидкість приведення в бойове положення з місця – 30 секунд. Екіпаж — механік, два зарядні командир зброї, навідник. У дивізіоні 24 машини — три 8-гарматні батареї. Все разом поставляється як пакетне рішення, так званий дивізіон «Регіна».

Фото: Міноборони Польщі

Фото: Міноборони Польщі

«Регіна» вкрай насичений органами управління — кожен стрільбовий взвод з чотирьох машин має свою командно-штабну машину, які обмінюються даними вже з батарейної КШМ (командно-штабної машини).

Що дає? Дає можливість розсмикувати взводи, як міні-батареї, і знімає навантаження з офіцерів, що замовляють вогневе вбрання.

Існує окремий взвод для розвідки, теж зі своєю ланкою управління, штатними БПЛА та колісними бронемашинами з далекомірами та балістичними обчислювачами. Є окремий взвод із контр-батарейною РЛС.

Управління всього дивізіону отримує всі командно-штабні апарати на гусеничному ходу.

Плюс постачання: шість колісних авто «Ельч» підвозу боєприпасів, спеціальна інженерна машина розгороду, незважаючи на те, що кожна САУ оснащена відвалом для копання собі капоніра.

Фото: Міноборони Польщі

Фото: Міноборони Польщі

Скільки «Крабів» може отримати Київ

Швидкість виробництва для польської армії – 80 машин з 2016 року, коли було підписано контракт. Середньорічна – 16 САУ.

У принципі, це непогано — ті ж турки, свої «Фіртини» (локалізацію корейського «Грома») здають зі швидкістю до 20 при плані 24 одиниці.

Це, до речі, можливість отримати всі замовлені Києвом за $700 млн самохідок вже до осені.

krab2.jpeg

Тут треба розуміти дві речі.

Перша: не можна просто розділити 56 САУ на ціну та отримати $12,5 млн за ствол. Бо Україні продається пакетне рішення з машинами керування, заряджання, запчастинами та боєприпасами – різниця може бути у кілька разів залежно від комплектації.

А по-друге, не варто забувати про 18 подарованих «Крабів», що вже світяться на фронті разом із управлінням. Адже у збройових опціонах немає жодних подарунків, а є екстрені поставки з наявності за рахунок власника, що може позначитися на наступному контракті.

Абсолютно точно можна сказати — виробництво цього року не допоможе його закрити, отже будуть також відвантажувати з наявності Війська Польського.

Фото: Міноборони Польщі

Фото: Міноборони Польщі

Разом Київ отримає 74 машини — три повні дивізіони. У самих поляків це не рівень бригади, а вище: артилерійський полк при дивізії.

Ймовірно, і в нас вони підуть не до БРАГу (бригадна артилерійська група), а до ОАБР (окрема артилерійська бригада).


Навіть без екзотики у вигляді газових генераторів і снарядів, що коригуються, — це відмінна САУ, яка в такій кількості впливає на оперативний рівень війни.

Поляки, які передають «Краби» з наявності, уповільнюючи переозброєння власної армії, — найкраща відповідь російським пропагандистам, які блюють маячнею про Варшаву, яка нібито прагне «повернути» Львів.

Якби не Польща з її сотнями танків, ПЗРК, важких знарядь та самохідок — ціна війни для України була б критично важчою та кривавішою. Ми цього не забудемо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉