Facebook Pixel

Як Байден потрапив у скандал із секретними документами та чому Шольц не хоче надсилати танки Україні

У будинку та офісі Джо Байдена знайшли секретні документи, Пентагон закликав росію припинити війну в Україні замість заміни генералів, а Олаф Шольц не готовий постачати Києву сучасні танки раніше за США.

Тим часом в ЄС значно впала підтримка виходу з блоку — через наслідки Brexit, Covid-19 та війну в Україні.

The Page пропонує дайджест західних медіа, яким завершується робочий тиждень 9-13 січня.


Скандал із Байденом: у президента знайшли секретні документи, як у Трампа

Джо Байден втрапив у скандал, схожий на скандал навколо Дональда Трампа. Фото: Getty Images

Джо Байден втрапив у скандал, схожий на скандал навколо Дональда Трампа. Фото: Getty Images

Президент США Джо Байден раптово зіткнувся з наростаючою проблемою, яка загрожує покласти край його сподіванням розвинути політичний успіх, пише The Washington Post.

У четвер генеральний прокурор Меррік Гарленд оголосив, що призначає спеціального прокурора для розслідування щодо знайдених вдома у Байдена секретних документів. Це підважує критику колишнього президента Дональда Трампа за його поводження з конфіденційними матеріалами.

Минулої осені, переглянувши фотографію надсекретних документів, розкладених на підлозі в Мар-а-Лаго, маєтку Трампа в Палм-Біч, штат Флорида, Байден заявив, що не розуміє, «як можна бути таким безвідповідальним».

Проте через два місяці після цього, 2 листопада, його адвокати виявили невелику партію секретних документів в одному з офісів Байдена у Вашингтоні, що, за словами президента, «здивувало» його. У четвер Байден і його адвокати повідомили, що в будинку президента у Вілмінгтоні виявили другу партію секретних документів.

У четвер, коли Байден виступив з доповіддю про економічні успіхи, репортери почали вигукувати запитання про те, чому в його гаражі поруч із Corvette Stingray 1967 року знайшли конфіденційні документи.

Quote«Мій Corvette у зачиненому гаражі, гаразд? Отже, вони не лежать просто на вулиці, — відповів Байден. — Але люди знають, що я серйозно ставлюся до секретних документів і секретних матеріалів. Ми повністю співпрацюємо з розслідуванням Міністерства юстиції».

Призначення у цій справі спеціального прокурора Роберта Гера створює уявну еквівалентність зі справою Трампа, яку також розслідує спеціальний прокурор Джек Сміт. Якщо Байден зіткнеться з меншими наслідками, республіканці скаржитимуться на подвійні стандарти.

Помічники Байдена вже доклали чимало зусиль, щоб вказати, чим їхня поведінка відрізняється від поведінки Трампа.

Колишній президент, очевидно, знав, що бере конфіденційні папери, і відмовлявся їх повернути, тоді як Байден каже, що навіть не здогадувався, що має якісь секретні документи, і передав їх, щойно вони були виявлені.

Експрезидент Дональд Трамп у своїй мережі Truth Social закликав Гарланда припинити розслідування Смітом його діяльності та «призначити спеціального прокурора для розслідування Джо Байдена, що ненавидить Байдена так само, як Джек Сміт ненавидить мене».

Дональд Трамп закликав призначити Байдену прокурора, який ненавидить президента. Фото: Getty Images

Дональд Трамп закликав призначити Байдену прокурора, який ненавидить президента. Фото: Getty Images

Остаточні політичні наслідки для Байдена можуть частково залежати від характеру паперів, знайдених у нього вдома та в офісі. Зокрема, знайдені в резиденції Трампа документи містили дуже конфіденційні матеріали про Китай та Іран.

Пентагон закликав росію припинити війну замість зміни генералів

У четвер Пентагон заявив закликав Москву припинити війну замість того, щоб залучати нових генералів для керування повномасштабним вторгненням в Україну, яке триває вже майже рік, пише Reuters.

Нагадаємо, росія 11 січня призначила начальника Генштабу Валерія Герасимова курувати військову кампанію в Україні, хоча лише в жовтні 2022 поставила на цю посаду Сергія Суровікіна.

Quote«Ймовірно, це відображає деякі системні проблеми, з якими російська армія зіткнулася з початку цього вторгнення», — сказав на брифінгу бригадний генерал Патрік Райдер.
Генерал Патрік Райдер: росії потрібно припинити війну. Фото: Wikipedia

Генерал Патрік Райдер: росії потрібно припинити війну. Фото: Wikipedia

Він нагадав, що в США вже говорили про деякі з цих речей, зокрема про проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, командуванням та контролем бойовим духом і нездатністю рф досягти своїх стратегічних цілей у війні в Україні.

Шольц не надішле Україні сучасні танки раніше за Байдена

Олаф Шольц не готовий надсилати Києву сучасні танки раніше за Джо Байдена. Фото: Getty Images

Олаф Шольц не готовий надсилати Києву сучасні танки раніше за Джо Байдена. Фото: Getty Images

Незважаючи на оголошений Великою Британією намір передати Україні танки, канцлер Німеччини Олаф Шольц навряд чи подолає своє небажання надсилати їх раніше, ніж це зробить Вашингтон, повідомляє Politico.

Прессекретар Шольца Штеффен Хебештрайт заявив у середу, що плани Великої Британії поставити Україні танки Challenger 2 британського виробництва не змінять позицію уряду Німеччини, який досі відхиляв заклики передати Києву німецькі танки Leopard 2.

Варшава вже запропонувала постачати Leopard німецького виробництва через ширший альянс європейських країн.

Quote«Рота танків Leopard буде передана Україні в рамках створення міжнародної коаліції. Таке рішення вже в Польщі», – написав у Twitter президент Польщі Анджей Дуда.

Великою перешкодою для цього є те, що Берлін усе одно повинен дати зелене світло на реекспорт зброї німецького виробництва.

На умовах анонімності двоє німецьких чиновників заявили, що позиція Шольца сильно залежить від президента США Джо Байдена.

Тим не менш, британські плани, які, як очікується, будуть офіційно оголошені на зустрічі на військовій базі Рамштайн у Німеччині 20 січня, ймовірно, посилять тиск на Шольца: Велика Британія стане першою країною, яка постачатиме українській армії сучасні бойові танки західного виробництва.

У питанні надання зброї Україні Шольц орієнтується на США. Фото: Getty Images

У питанні надання зброї Україні Шольц орієнтується на США. Фото: Getty Images

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що Німеччина рано чи пізно погодиться відправити «Леопарди»:

Quote«Це завжди схожа схема: спочатку кажуть «ні», потім люто захищають своє рішення, а в кінці кажуть «так». Ми все ще намагаємося зрозуміти, чому німецький уряд так шкодить сам собі».

Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн, голова комітету з питань оборони німецького парламенту, також закликала Шольца наслідувати приклад Британії:

Quote«Німеччина повинна нарешті почати стратегічно діяти на випередження, а не реагувати лише тоді, коли ситуація в Україні погіршується».

США, схоже, не збираються надсилати бойові танки найближчим часом.

Quote«Це постійно обговорюється, але ще рішення не є близьким», — сказала одна особа, знайома з внутрішніми обговореннями, яка побажала залишитися анонімною.

Підтримка виходу з ЄС у країнах Європи впала

Наслідки Brexit знизили бажання країн Європи виходити з ЄС. Фото: Pixabay

Наслідки Brexit знизили бажання країн Європи виходити з ЄС. Фото: Pixabay

Підтримка виходу з ЄС суттєво впала в державах-членах блоку після референдуму щодо Brexit у Великій Британії, пише The Guardian.

Європейське соціальне дослідження (ESS), яке проводиться в 30 європейських країнах що два роки з 2001 року, показало, що респонденти менш схильні голосувати за вихід у кожній країні-члені ЄС.

Найбільший спад у підтримці виходу спостерігався у Фінляндії: з 28,6% у 2016-2017 роках до 15,4% у 2020-2022 роках.

Подібне різке падіння в період між 2016 і 2022 роками було також зафіксовано в таких країнах:

  • Нідерланди (з 23% до 13,5%);
  • Португалія (з 15,7% до 6,6%);
  • Австрія (з 26% до 16,1%);
  • Франція (з 24,3% до 16%).

Менше, але все ще статистично значуще падіння зафіксовано таких державах:

  • Угорщина (з 16% до 10,2%);
  • Іспанія (з 9,3% до 4,7%);
  • Швеція (з 23,9% до 19,3%);
  • Німеччина (з 13,6% до 11%).

Цей період охоплює тривалі та важкі переговори Великої Британії щодо виходу з ЄС, а також наступні політичні потрясіння в країні — за шість років змінилося п’ять прем’єр-міністрів — та її поточні соціальні та економічні негаразди. На континенті вважають, що принаймні однією з причин цього став Brexit.

До того ж, пандемія Covid-19 і вторгнення росії в Україну, на думку експертів, спонукали багатьох громадян ЄС ставитися до членства більш прихильно, а антиєвропейські партії, зокрема у Франції та Італії, — відмовитися від політики Frexit або Italexit на користь реформування ЄС зсередини.

За словами Матьє Галларда, директора з досліджень провідної французької соціологічної компанії Ipsos, цифри ESS відображають «справжній крах» підтримки виходу з ЄС у кількох країнах.

Опитування ESS також показало, що емоційна прихильність респондентів до Європи зросла з 2016 по 2022 рік у більшості держав-членів.

Подякувати 🎉