Facebook Pixel

Ліз Трасс як лідерка Великої Британії: чи втримає вона крісло премʼєра до 2024 року

Ліз Трасс, що перемогла в перегонах за лідерство в партії торі та стане новою премʼєркою Великої Британії, презентує себе спадкоємицею Маргарет Тетчер.

У внутрішній політиці вона обіцяє зниження податків і регулювання, у зовнішній — зайняла жорстку позицію щодо росії та торговельних домовленостей із Північною Ірландією після Brexit, пише Financial Times.

Новий Кабінет Ліз Трасс: хто потрапить до нового уряду

Ліз Трасс вже 6 вересня оголосить склад нового Кабміну. Фото: Getty Images

Ліз Трасс вже 6 вересня оголосить склад нового Кабміну. Фото: Getty Images

Ріші Сунака не запросять до нового уряду — посаду канцлера скарбниці посяде Квасі Квартенг, який пообіцяв бути «фіскально відповідальним» попри плани Трасс щодо зниження податків для бізнесу та можливе обмеження цін на енергоносії для домогосподарств.

Міністром закордонних справ стане Джеймс Клеверлі, який отримав підвищення в дипломатичній карʼєрі в Кабміні. На посаду голови МВС має заступити чинна генпрокурорка Суелла Браверман, що замінить Пріті Патель.

Також очікується, що Джейкоб Ріс-Могг, права рука Джонсона, стане новим бізнес-секретарем, відповідальним за енергетичну політику. Бен Уоллес залишиться міністром оборони, а союзниця Трасс Тереза Коффі очолить МОЗ.

Борис Джонсон волів би повернутися

Борис Джонсон поки не готовий піти з політики. Фото: Getty Images

Борис Джонсон поки не готовий піти з політики. Фото: Getty Images

На Ліз Трасс чекають не тільки економічні та зовнішньополітичні виклики: згідно з опитуваннями, наразі торі програють лейбористам на наступних виборах 2024 року, тому будь-яка її значна помилка може призвести до чергового переобрання премʼєр-міністра.

Зокрема, за даними джерел FT в оточенні Бориса Джонсона, він не залишив надії на повернення на посаду глави уряду, якщо Трасс помилиться.

Сама Трасс, яку було обрано депутатом у 2010 році, уже працювала в Кабінетах трьох премʼєр-міністрів від торі з 2016 року: Девіда Кемерона, Терези Мей і власне Бориса Джонсона.

Авторитет Джонсона був ослаблений аферою partygate — скандалами навколо вечірок на Даунінг-стріт під час карантину через COVID-19. Останньою краплею стали заяви про сексуальні домагання заступника голови партії торі Кріса Пінчера до гостей приватної вечірки, про які нібито знав Джонсон.

Водночас його візити до Києва та чутки про можливе обрання Джонсона генсеком НАТО свідчать про те, що премʼєр-міністр Великої Британії не готовий просто так піти з політики.

Ліз Трасс має почути британську молодь

Ліз Трасс має звернути увагу на настрої молоді. Фото: Getty Images

Ліз Трасс має звернути увагу на настрої молоді. Фото: Getty Images

Ще одна проблема, на яку мали б звернути увагу британські консерватори, — це схильність молоді, яку переважно не чують, звертатися до авторитарних рухів для розв'язання своїх проблем.

Про це пише у своїй колонці для FT Вілл Таннер, директор аналітичного центру Onward і колишній заступник керівника відділу політики на Даунінг-стріт, 10.

Quote«Британські консерватори не застраховані від переходу незадоволеної молоді до авторитарних правих», — підкреслює він.

Як пояснює Таннер, уже втретє за шість років під час обрання нового премʼєр-міністра перемагає геронтократія: середній вік членів партії — 57 років, і лише 6% торі — молодше за 25 років.

Авторитарні праві можуть скинути торі?

Половина британської молоді не проти військового управління. Фото: Getty Images

Половина британської молоді не проти військового управління. Фото: Getty Images

Молодь по всій Європі обурена тим, що їй бракує права голосу в рішеннях, зазначає колумніст.

Quote«По всій Європі відомі правоцентристські партії розбиваються не лівоцентристськими опонентами, а молодими авторитарними правими», — підкреслив він.

У Великій Британії дослідження Onward показало, що частка молодих людей, які підтримують сильного лідера, за останні 20 років подвоїлася й зараз становить понад 60%.

Майже половина 18 — 34-річних людей вважають, що військове правління було б хорошим способом керувати країною. У 1999 році таких було лише 9%.

Усе це говорить про те, що новому премʼєр-міністру Великої Британії, зокрема Ліз Трасс, потрібен план, щоб переконати молодих людей у невіддільних перевагах демократії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉