До обрання премʼєрміністра Великої Британії замість Бориса Джонсона залишився день. Частково дискусії та дебати головних кандидатів навіть вийшли за межі країни (пізніше стало відомо, що прем'єрміністром Британії стала Ліз Трасс).
Чому Ліз Трасс і Ріші Сунака називають одним і тим самим кандидатом? Що відбувається в політиці Великої Британії та які питання виникли до фаворитки перегонів, яку називають новою Маргарет Тетчер, за останній місяць?
Зниження податків на тлі серйозної кризи
Обидва кандидати на посаду наступного прем’єр-міністра Великої Британії ведуть дивну розмову про економіку, пише Reuters.

Трасс обіцяє серйозно зменшити податки, але Британії загрожує криза. Фото: Getty Images
Річ у тім, що й Ліз Трасс, і Ріші Сунак обіцяють скоротити податки тоді, коли країна готується до різкого зростання рахунків за газ і електроенергію, а інфляцію на початку 2023 року прогнозують до 18%.
Зокрема, Трасс обіцяє знизити податки на доходи та прибуток компаній на 30 млрд фунтів ($35 млрд). Перекрити нову діру вона хоче завдяки так званій «ненавмисній жорсткій економії», коли через збільшення цін зростуть і надходження до бюджету — з податків на доходи та продаж. Однак якщо її прогнози не справдяться, економіка ризикує розвалитися.

Ріші Сунак обіцяє зменшити податки та допомогти домогосподарствам. Фото: Getty Images
Ріші Сунака, який також планує зменшувати податки, попросили пояснити, як він допоможе британцям впоратися зі зростанням цін на енергоносії на 82% у жовтні 2022 року. Він запропонував пакет підтримки в розмірі 15 млрд фунтів стерлінгів ($17,5 млрд) цільової допомоги домогосподарствам.
Трасс і Сунак — один і той самий кандидат
Критикує обох лідерів у гонитві за кріслом премʼєра й видання Financial Times у матеріалі «Деякі похмурі істини для Британії».
На думку автора колонки Джанана Ганеша, наступний прем’єр-міністр Великої Британії залишиться на посаді майже на 2,5 роки — до 24 січня 2025 року. Отже, вони мають донести до британців, що саме планують робити після виборів.

Аналітики не бачать особливої різниці між Трасс і Сунаком. Фото: Getty Images
«Ви не можете бути Америкою та Європою одночасно. Тобто не можна мати низькі податки й хороші державні послуги», — пояснює Ганеш.
На думку автора матеріалу, немає особливої різниці між такими кандидатами, як-от Трасс і Сунак.
«Секрет цього змагання полягає в тому, що Трасс і Сунак — один і той самий кандидат: люди, що люблять ринок, незграбні, як доктринери, нетерплячі до лінощів своєї країни», — підкреслює Ганеш.

Ані Трасс, ані Сунак не залишаться довго на посаді, вважають політичні аналітики. Фото: Getty Images
Темперамент дає обом політикам змогу говорити різкі речі, так само як і обставини, але жоден із кандидатів не може розраховувати на довготривале перебування на посаді, вважає він.
Скандал з Емманюелем Макроном та Ліз Трасс
Під час дебатів 25 серпня Ліз Трасс некоректно висловилася, відповідаючи на питання: Макрон — друг чи супротивник для Великої Британії ( уже писало про це).
Трасс відповіла дослівно таке:
«Питання відкрите. Але якщо я стану прем’єр-міністеркою, я судитиму його за вчинками, а не за словами».
Такі слова образили президента Франції й викликали низку критичних заяв з боку опозиції та колишніх міністрів торі, тоді як чинний глава уряду Борис Джонсон намагався захистити колегу, пише Financial Times.

Еммануеля Макрона зачепили слова Ліз Трасс. Фото: Getty Images
Зокрема, Макрон заявив, що Велика Британія залишається хорошим другом і союзником для Франції, незалежно від «маленьких помилок» лідерів під час перегонів.
Він додав, що Британію та Францію очікують великі проблеми на тлі світових загроз, якщо вони не можуть сказати, друзі вони чи вороги.

Борис Джонсон заступився за Ліз Трасс. Фото: Getty Images
Борис Джонсон спробував захистити Трасс, заявивши, що вони з Макроном «завжди мали» хороші стосунки та що президент Франції був «un très bon buddy de notre pays» (дуже хорошим другом нашої країни).
Усередині партії торі тим часом розкритикували поведінку Трасс. Зокрема, колишній міністр Кабміну Девід Гоке звинуватив Трасс у тому, що вона грає на внутрішню політику, нехтуючи серйозними питаннями зовнішньої політики тоді, коли не можна розділяти Захід.
Алістер Берт, також колишній міністр торі, назвав її зауваження «відчайдушно серйозною помилкою».
У Лейбористській партії підкреслили, що коментарі Трасс демонструють відсутність розсудливості, особливо в період посилення напруженості у Європі, спричиненої вторгненням росії в Україну.
Колишній посол Великої Британії у Франції Пітер Рікеттс заявив, що Трасс не варто грати «в набридлу стару гру з образою французів за дешеві аплодисменти в Консервативній партії».
На його думку, Трасс тепер має відновити довіру Парижа, показавши, що Лондон ставиться до президента Франції з повагою.
Проблеми у відносинах зі США
Ще один пункт, через який піднялася критика в бік Ліз Трасс, — це її майбутні відносини зі Штатами, пише в іншому матеріалі FT.
Коли глава МЗС у вересні 2021 року вперше зустрілася зі своїм колегою — міністром закордонних справ США Ентоні Блінкеном, розмова була далекою від дипломатичної, зазначає видання.

Ліз Трасс була дуже прямолінійною у розмові з Ентоні Блінкеном. Фото: Getty Images
Тоді Трасс піддала сумніву особливі відносини між Великою Британією та США, навівши інші приклади унікальних відносин — наприклад, у Лондона з Канадою, Японією та Мексикою.
«Її ставлення було таким: «Що ти зробив для мене останнім часом?» — коментують очевидці зустрічі.
Офіційні особи та аналітики США описують стиль спілкування Трасс як відвертий, двоїстий і наполегливий і додають, що вона швидко займала максималістські позиції, не думаючи про наслідки.
«Трасс буде набагато наполегливіше протистояти адміністрації Джо Байдена, ніж Борис Джонсон», — вважає Найл Гардінер із Heritage Foundation у Вашингтоні.
Війна в Україні та побоювання США
Щодо війни в Україні, США та Велика Британія виступили єдиним фронтом і тісно співпрацювали, щоб розсекретити дані розвідки до та після вторгнення кривавого диктатора Володимира Путіна, зазначає FT.
Утім, за маскою солідарності Трасс часом дратувала своїх американських колег — наприклад, закликаючи працювати разом над планом Маршалла для України, тоді як Британія надала Києву на мільярди менше економічної та летальної допомоги, ніж Вашингтон.

Стиль політики Ліз Трасс у США називають чорно-білим. Фото: Getty Images
У США підхід Трасс до дипломатії називають «дуже чорно-білим», де її риторика часто випереджала британські зобов’язання та американську політику.
Трасс та її команда часом були розчаровані небажанням Вашингтона займати жорсткішу позицію щодо рф.
На думку президентки Німецького фонду Маршалла США Хезер Конлі, глава МЗС Великої Британії менше, ніж США, стурбована провокуванням потенційної ескалації з боку Путіна.
Водночас деякі офіційні особи США вважають, що такі суперечки принципово не змінять англо-американські зв’язки. Джерела, наближені до Трасс, також припускають, що її зовнішня політика радикально не відрізнятиметься від курсу Джонсона.
Вона й далі зосереджуватиметься на Україні та вживатиме яструбиний підхід до протидії впливу Китаю. Водночас її позиція щодо Brexit і Північної Ірландії може ускладнити відносини між США, де при владі наразі демократи, та Великою Британією.
Чи буде Трасс хорошим союзником Україні
Судячи з усього сказаного вище, Велика Британія за Трасс матиме певні тертя у відносинах із Францією, чий президент прямо пропонував Україні спробувати зберегти обличчя Путіну.
Для Києва це більшою мірою добре, ніж погано, адже жорсткі заяви Бориса Джонсона та безкомпромісні заяви українських дипломатів допомогли Україні отримати летальну зброю та домогтися серйозного пакета санкцій проти Москви.
Крім того, такий союзник стимулює все більше компаній виходити з російського ринку, що ще більше бʼє по економіці та комфорту країни-терориста.
Щодо відносин зі США, то популістичність заяв Бориса Джонсона, звісно, додала йому більше популярності в Києві, ніж обережні висловлювання американських дипломатів і політиків, що боялися ескалації, але так само могли вплинути й на настрої сенаторів і конгресменів США щодо пакетів допомоги Україні.
Головне питання полягає більше в тому, чи не призведе перебування Трасс на посаді до серйозної економічної кризи у Великій Британії та обрання нового премʼєра завчасно.