Facebook Pixel

Нова стилістика. Як зміняться стосунки Великої Британії та України після відставки Джонсона

Відставка Бориса Джонсона з поста премʼєрміністра Великої Британії суттєво не вплине на відносини з Україною та підтримку її у протистоянні військовій агресії росії. The Page запитав у політичних експертів, до чого готуватися Києву у разі швидкої заміни британського голови уряду.


Висока планка підтримки Києва

Борис Джонсон задав таку високу планку підтримки України — дипломатичної, військової та гуманітарної, що жоден новий уряд Великої Британії в найближчій період навряд чи зможе все це перекреслити, зазначив у коментарі The Page кандидат історичних наук Єгор Брайлян.

Quote«Заслуга Джонсона за останні роки — це чітке формулювання щодо росії та України: росія порушує міжнародне право, і потрібно підтримувати Украну, проти якої розвязала війну рф», — підкреслив експерт.

Брайлян розповів про цікавий документ від липня 2020 року — звіт парламентського комітету з питань нацбезпеки та розвідки Великої Британії, де чітко прописано, що рф здійснила анексію Криму в 2014 році.

Quote«Там була важлива фраза: позиція Заходу щодо росії у 2014 році могла би бути більш відповідальною. Це свідчить про те, що британська влада переосмислила свою політику щодо росії та вважає її викликом для світової демократії», — додав експерт.

Що може змінитися у відносинах з Україною

Відповідаючи на питання, як саме Україні готуватися до відносин із новим премʼєром Великої Британії після відставки Бориса Джонсона, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко заявив:

Quote«Спокійно. В Україні, як і в росії, відбувається надмірна персоніфікація політики, тому зараз ми бачимо заголовки на кшталт — «ага, міняють друга України». Чим це закінчиться? Мій прогноз — політика Великої Британії щодо підтримки України та протидії росії не зміниться».

Політолог підкреслив, що причини відставки Бориса Джонсона не повʼязані з Україною або російською агресією — це внутрішньопартійні розборки, з якими не вперше стикається лідер Консервативної партії. Наприклад, колишня премʼєрка Тереза Мей також була вимушена піти у відставку завчасно.

Quote«І це не тільки Тереза Мей. З цим стикалися такі видатні премʼєри, як Вінстон Черчілль, Маргарет Тетчер — вони також вимушені були подати у відставку через внутрішньопартійні проблеми», — зазначив Фесенко.

Він пояснив, що позиція Великої Британії щодо України визначається згідно національних інтересів країни, і тут є повний консенсус політичних еліт — як у Консервативній партії та ключових державних інституціях, так і загалом: необхідно протистояти російській агресії.

Quote«Навіть, якщо Джонсон піде, британська позиція не зміниться. Може змінитися стилістики. Джонсон був дуже яскравою фігурою, він сильно емоційно повʼязаний з Україною, тому ми можемо побачити інакшу стилістику. Але це некритично для нас — для України головне, щоб залишалася системна підтримка. Я думаю, так і буде».

Новий премʼєр може бути не таким енергійним

На думку професора політології Києво-Могилянської академії Олексія Гараня, базові речі у підтримці України Великою Британією не зміняться.

Quote«В політиці є обʼєктивні чинники, а є субʼєктивні. Обʼєктивні полягають у тому, що Велика Британія завжди була нашим союзником та послідовно виступала за вступ України як до НАТО, так і до ЄС», — зазначив він.

Гарань пояснив, що британська політика десятиліттями підтримувала Україну, попри зміни урядів, хоча консерватори демонстрували більшу послідовність у своїх кроках, аніж лейбористи.

Але є також і субʼєктивний чинник, що прямо стосується особистості самого Джонсона, зазначив професор.

Quote«Джонсон не просто підтримує всіляко Україну, він демонструє це і на рівні символічних речей, таких, як його візити до Києва, і на рівні збройної підтримки», — підкреслив Гарань.

Тому, за його словами, різких коливань у відносинах з Україною не буде, але політика нового премʼєра може бути менш активна, не така енергійна й менш схильна до різких заяв, як ті, що робив Джонсон.

Quote«Але базові речі у підтримці України не зміняться», — резюмував професор.

Контекст.

Подякувати 🎉