Facebook Pixel

Лейбористи сміються, торі підтримують: чи може Джонсон стати генсеком НАТО

Борис Джонсон, що скоро залишить посаду премʼєрміністра Великої Британії, може стати генеральним секретарем НАТО після звільнення Йенса Столтенберга у вересні, пишуть британські ЗМІ. Наскільки реальними є його шанси?


Хто підтримує Джонсона як генсека НАТО

Політика, що палко підтримував Україну останні 5 місяців, давно розглядають на посаду генсека НАТО, написало видання The Telegraph.

Крім Джонсона, на цю роль у Великій Британії претендують міністр оборони Бен Уоллес, а також експремʼєри Тереза Мей та Девід Кемерон.

До того британець востаннє став очільником НАТО у 1999 році — це був колишній міністр оборони Джордж Робертсон із Порт-Еллена.

Можливість підтримки кандидатури з Лондона видання пояснює недовірою США до діячів ЄС, що можуть очолити Альянс. Видання також пише, що старші лідери партії торі підтримують політика на цьому шляху.

Зокрема, депутат Марк Франсуа визнав, що політична спадщина Джонсона спірна, але його непохитна підтримка України є безперечною та знаковою.

Quote«Якби він подав заявку на посаду генерального секретаря НАТО, я підозрюю, що він міг би покластися на президента Зеленського в плані рекомендації», — каже консерватор.

Високопоставлений член спеціального комітету з питань оборони Річард Дракс також готовий підтримати прем’єрміністра:

Quote«Будь-який видатний британець був би чудовим вибором. Якщо Борис Джонсон дійсно хоче піти та зробити це, звичайно, я б це підтримав».

Макрон може накласти вето

Екскомандувач британської армії Річард Даннатт, зі свого боку, не став би підтримувати Джонсона, пояснивши це характером премʼєра.

За словами Даннатта, Джонсон, без сумніву, зробив багато хорошого, і серед цього — просто фантастична повна підтримка України, але відсутність чесності та довіри до нього його підводить.

Quote«Чесно кажучи, ми не хочемо виставляти Бориса Джонсона на міжнародній арені для нових насмішок. Він — ганьба нації», — пояснив військовий.

Посилаючись на джерело в Міноборони Великої Британії, видання також визнає, що не всі країни ЄС схвалюють кандидатуру Джонсона: є ризик вето від президента Франції Еммануеля Макрона, а рішення про призначення генсека має прийматися одноголосно.

Quote«Як ви думаєте, президент Макрон висунув би Бориса Джонсона на посаду секретаря НАТО? Це виклик для Британії. Вам потрібно, щоб Сполучені Штати підтримали вас, а французи сказали «так», — пояснило джерело.

Видання зазначає, що при цьому Комітет оборони Великої Британії підтримує Джонсона, віддаючи йому належне через постійну підтримку України у боротьбі проти агресії рф.

Шотландці та лейбористи — проти

Шотландське видання The National тим часом випустило статтю, що піддає скептицизму можливість Джонсона претендувати на посаду генсека.

Quote«Чутки про те, що Бориса Джонсона рекламують як потенційного генерального секретаря НАТО, були відхилені та висміяні високопоставленими членами Шотландської національної партії (SNP) та Лейбористської партії», — пише медіа.

Зокрема, журналісти цитують реакцію речника SNP Стюарта Макдональда, який, коментуючи статтю The Telegraph, коротко відписав у Twitter: «Цього не станеться».

Зі сміхом відреагувала на таку ідею і заступниця лідера лейбористів Анджела Рейнер.

Неможливість такої кандидатури вона аргументує суперечливою зустріччю Джонсона у 2018 році з колишнім агентом КДБ Олександром Лебедєвим.

Quote«Чоловік, який таємно зустрічався з колишнім агентом КДБ після вирішального саміту НАТО, і не пам’ятає, що він обговорював чи з ким був? Я думаю, що це означає «ні», — написала вона у Twitter.

Шотландський політичний активіст і правозахисник Аамер Анвар відреагував на чутки про Джонсона як майбутнього генсека НАТО, написавши: «Кінець світу близько».

Отже, поки незрозуміло, чи витримає ідея зробити Бориса Джонсона кандидатом у генсеки НАТО шквал критики опонентів премʼєрміністра, що йде у відставку вже 6 вересня, якщо врахувати, що в нього вистачає опонентів і у власній партії.

Подякувати 🎉