Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Ліз Трасс: що зміниться з приходом нової Тетчер

Єгор Брайлян
історик-британіст
Ліз Трасс і Україна: якою буде політика Британії у разі її перемоги. Фото: ЕРА/UPG

Ліз Трасс і Україна: якою буде політика Британії у разі її перемоги. Фото: ЕРА/UPG

В Великобританії триває фінальний раунд виборів лідера Консервативної партії та водночас прем’єрміністра країни. Міністр закордонних справ Ліз Трасс та колишній міністр фінансів Ріші Сунак зійшлися у протистоянні за політичне майбутнє країни.

Чому важлива Трасс та що її поєднує із Залізною Леді

Ліз Трасс належала до найближчого оточення прем'єра Бориса Джонсона, коли той очолив консерваторів три роки тому. Сама Трасс отримала посаду міністра міжнародної торгівлі. І впродовж двох років вона була відповідальною за формування та впровадження нової світової економічної політики Лондона.

Остання полягала в тому, що основним наслідком виходу Британії з Євросоюзу була більша увага до регіонів поза Європою. Так, перші угоди про вільну торгівлю були підписані в 2020 році з Японією та Австралією.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Між іншим, запровадження зони вільної торгівлі між Британією та Україною відбулося під час візиту президента Володимира Зеленського до Лондона в жовтні 2020 року. А сама зона почала діяти з 1 січня 2021 року.

Як політик Трасс стала відомою тим, що наслідувала Залізну Леді – Маргарет Тетчер. Саме неоконсерватор Тетчер зуміла провести радикальні економічні реформи в 1980-х роках, які полягали в зниженні податків, приватизації підприємств та більшій лібералізації торгівлі.

Підписуйтесь на нас в Google News!

І Трасс копіювала Тетчер у всьому – від голосу (змінивши високий на низький) до одягу. А фото на танку в Естонії, де дислоковані британські війська в мультинаціональній бойовій групі НАТО, нагадало Тетчер на Фолклендах.

Для нинішніх консерваторів, які пам’ятають часи Тетчер будучи школярами чи студентами, тогочасні реформи видаються панацеєю, що може вирішити нагальні проблеми. Тим паче, що внутрішні виклики на виборчих перегонах є куди помітнішими в обговоренні, ніж міжнародні питання.

Трасс народилася в 1975 році у родині з лівими політичними поглядами. Її мати брала участь в кампанії проти дислокації американської ядерної зброї на території Британії в 1980-х роках.

Трасс та Україна: чи зміниться британська політика

Щодо України Ліз Трасс, як ніхто інший має досить чітку позицію, посівши посаду міністра закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії у вересні минулого року.

Попередження української влади про скупчення російських військ на кордонах восени-взимку 2021-2022 років, поширення Україні даних британської розвідки, надання військової допомоги – всі ці кроки Лондона були б неможливими без впливу Трасс на прийняття рішень.

Виступаючи на саміті НАТО в Мадриді наприкінці червня, Трасс наголосила на тому, що європейська безпека нерозривно пов’язана з безпекою Індо-Тихоокеанського регіону.

У такий спосіб головна дипломатка Британії нагадала про дві основні геополітичні загрози для Заходу – росію та Китай. І підтримка України є не менш важливою, ніж солідарність з Тайванем.

Так само Трасс сприяла формуванню нового безпекового союзу Британії, Польщі та України, який було оголошено на початку лютого. Щоправда поки ще не вкладено змісту в нове утворення, покликане сприяти забезпечення миру та стабільності в Східній Європі. Але разом з тим, напрямок однозначно стратегічний.

До останнього Ліз Трасс підтримувала Бориса Джонсона, попри розгортання в медіа кампанії проти британського прем’єра із закликом відставки глави Кабінету.

Тепер, коли Сунак та Трасс вийшли у фінал, можемо констатувати, що для України офіційна позиція Лондона навряд чи зміниться. Це пов’язано з тим, що в цілому британські політики виступають з позицій підтримки України.

Інша справа, що питання залишаються щодо подальшого санкційного тиску на російських олігархів, які зберігають свої кошти у Британії.

І взагалі вирішення російського питання є одним з головних для наступного лідера консерваторів та прем’єр-міністра Британії. Чи зуміє новий лідер торі мати більш жорстку позицію щодо російської загрози, ніж Джонсон? Подивимось.

Трасс представляє праве крило всередині консерваторів, хоча в 2016 році виступала за те, що Британія залишилася в складі ЄС. Їй нагадують час від часу за зв’язки з росіянами, які були донорами Консервативної партії.

І тому є питання, чи зможе Трасс вдатися до радикальних кроків з розв’язання Гордієвого вузла проблем з впливом кремля на внутрішні процеси в Сполученому Королівстві.

Наразі можемо впевнено констатувати, що Ліз Трасс є однією з найбільш впливових політиків у сучасній Британії. Від її позиції залежить міжнародна позиція Лондона.

У разі обрання наступним після Джонсона лідером консерваторів, очікується консолідація партії на основі цінностей неоконсерватизму — приватна власність, ініціативність, менше втручання держави в економіку.

Але не у всьому рецепти Тетчер можуть стати в нагоді нинішнім фанатам політичної кар’єри Залізної Леді.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини