Facebook Pixel

Ліз Трасс за крок до премʼєрства у Великій Британії: паралельна реальність торі та дружба з Зе

Лідерська гонка консерваторів в Великій Британії завершується цього тижня: члени партії торі мали вже до 2 вересня визначитися із тим, хто буде наступним премʼєрміністромЛіз Трасс чи Ріші Сунак.

Результати голосування та наступного лідера торі і заодно — Кабміну — оголосять у понеділок 5 вересня. Хоча Трасс і прогнозують перемогу, Сунак відмовився визнати поразку в конкурсі, стверджуючи, що багато активістів торі чекали до останньої хвилини, щоб проголосувати.

Так жителі Північної Ірландії зобразили змагання Ріші Сунака і Ліз Трасс. Фото: Getty Images

Так жителі Північної Ірландії зобразили змагання Ріші Сунака і Ліз Трасс. Фото: Getty Images

The Page вже писав про те, що критика обидвох кандидатів ставала все гострішою останніми днями: найбільше обом закидають ідею знизити податки для бізнесу перед серйозною енергокризою взимку.

Крім того, лідерку перегонів Ліз Трасс критикують за її безкомпромісність та різкі недипломатичні заяви, що може ускладнити відносини із Францією та США.

Тим не менш, прикладами таких заяв найчастіше є вимога бути більш жорсткими до росії та надавати більше допомоги Україні, тому для Києва її кандидатура як союзника є більш ніж сприятливою.

Які підводні камені бачать британці у обранні чергового лідера торі та чому у Великій Британії не так уже й радіють майбутньому новому премʼєру?

Трасс зробить Велику Британію ще нещаснішою

Відомий колумніст не вірить, що Трасс зробить життя в Британії кращим. Фото: Getty Images

Відомий колумніст не вірить, що Трасс зробить життя в Британії кращим. Фото: Getty Images

Колумніст Саймон Купер, що пише для FT від 1994 року, зазначає у своїй колонці, що Трасс, яку прогнозують беззаперечною лідеркою голосування, «лише зробить Велику Британію ще нещаснішою».

Водночас це, вважає політичний оглядач, може бути на краще:

Quote«Минуле довело, що досягнення дна може бути продуктивним національним моментом».

За його словами, коливання Великої Британії як колишньої наддержави між пихою та відчаєм завжди відбувалися під час війн та криз (наприклад, війни 1914 року, Суецької кризи 1956, фінансової кризи 2008 року тощо).

Голосування за Brexit у 2016 році, на його думку, унікальним чином поєднало пиху з відчаєм: деякі прихильники виходу вважали, що Велика Британія може обійтися без Європи, тоді як інші висловлювали свій біль.

Quote«Тепер зарозумілий лідер бере на себе управління саме тоді, коли британська економіка та суспільне царство тануть. Чим це закінчиться?», — запитує Купер.

Відчай та криза Великої Британії

Трасс захищає представників бізнесу, але це може поглибити кризу. Фото: Getty Images

Трасс захищає представників бізнесу, але це може поглибити кризу. Фото: Getty Images

Він пояснює, що навіть британський термін omnishambles не може передати нинішнього відчаю у Великій Британії:

  • наступного місяця рахунки за електроенергію зростуть на 80%;
  • реальні зарплати нижчі, ніж у 2007 році;
  • іноземні інвестиції зникли з 2016 року;
  • торговельний дефіцит є найгіршим за всю історію, а Банк Англії прогнозує рецесію, яка триватиме більше року.

За його словами, британські регіони не мають очевидної довгострокової економічної стратегії.

Також він згадує проблеми у системі охорони здоровʼя, різку зміну клімату, страйки працівників державного сектора та забруднення узбережжя відходами від роботи численних підприємств.

Наразі Трасс, як і більшість лідерів торі, захищає заможних людей, які хочуть зниження податків, зазначає колумніст.

Трасс підтримає Україну та скасує ірланський протокол

Трасс продовжить політику Джонсона щодо України. Фото: Getty Images

Трасс продовжить політику Джонсона щодо України. Фото: Getty Images

На думку Купера, Трасс слідуватиме за Борисом Джонсоном у розповсюдженні «націоналістичної пихи літніх консерваторів».

Quote«Вона поїде до Києва, щоб сфотографуватися з президентом України Володимиром Зеленським, тому що військові дії залишаються відображенням британської величі, навіть якщо остання військова інтервенція Великої Британії в Іраку та Афганістані закінчилася ганебним виведенням військ», — пише колумніст.

Трасс також хоче провести через парламент законопроект про відмову від протоколу щодо Північної Ірландії, який Велика Британія підписала з ЄС.

Суть цього протоколу проста: щоб після Brexit зберегти прозорий кордон між двома частинами острова Ірландія, Північну Ірландію залишили у єдиному ринку ЄС.

Тепер митні перевірки проходять у портах між Північною Ірландією та Британією, що призвело до проблеми із рухом товарів і політичної кризи в регіоні. ЄС неодноразово звинувачував Британію в порушенні Протоколу, до якого вона вже ініціювала зміни в односторонньому порядку.

Торі не планують завершувати Brexit

Молоді британці підтримують повернення до ЄС. Фото: Pixabay

Молоді британці підтримують повернення до ЄС. Фото: Pixabay

Скасування протоколу щодо Північної Ірландії порушило б міжнародне право, але це влаштовує Трасс, зазначає Купер:

Quote«Це сигналізує про те, що Велика Британія робить те, що їй подобається. Лідерам торі потрібно, щоб Brexit залишився незавершеним лицарським квестом, що потребує постійних дуелей із лиходіями», — пояснює він.

Водночас у довгостроковій перспективі політичний колумніст налаштований оптимістично.

Quote«На піку відчаю британська політика змінюється, часом навіть на краще. Після наступних виборів приблизно у 2024 році я очікую позитивних змін», — резюмував він, зазначивши, що молоді британці наразі переважно проєвропейськи налаштовані.

Трасс обіцяє не вводити нових податків

Трасс пообіцяла не множити податки. Фото: Getty Images

Трасс пообіцяла не множити податки. Фото: Getty Images

На тлі кризи, що розгортається, Трасс піддається серйозній критиці за свою обіцянку бути «безсоромно орієнтованою на бізнес» і не вводити нових податків, пише FT.

Політикиня пообіцяла «надзвичайний бюджет», зі скасуванням зростання вартості національного страхування та корпоративного податку. Також ходять чутки про скорочення податку на прибуток і ПДВ. Водночас Трасс запевняє, що забезпечить зменшення зовнішнього боргу.

Фаворитці голосування за нового лідера торі закидають те, що вона, попри нереалістичні обіцянки, так і не спромоглася окреслити детальний план подолання кризи вартості життя.

Трасс лише заявила, що у разі обрання віддасть перевагу скороченню податків перед запровадженням «подачок», і відмовилася від ідеї введення додаткового податку на надприбуток для нафтогазових компаній з рекордними прибутками у 2022 році.

Коментуючи деталі щодо того, як саме Кабмін долатиме кризу та чи справді вона скоротить ПДВ, Трасс заявила:

Quote«Я не вирішую речі. Я не сиджу тут і не пишу бюджет чи фінансову подію».

Також Трасс обіцяла уникнути нормування електроенергії для населення та підприємств.

Сунак: обіцянки Трасс не сумуються разом

Сунак вважає, що з фіскальною політикою треба бути обережними. Фото: Getty Images

Сунак вважає, що з фіскальною політикою треба бути обережними. Фото: Getty Images

Конкурент Трасс Ріші Сунак, хоча раніше й обіцяв також зниження податків, перед голосуванням був більш обережний у висловлюваннях. Наприклад, він не виключив необхідності нормувати енергію.

Він також вважає, що було б «самовдоволенням і безвідповідальністю» ігнорувати ризик втрати ринками довіри до британської економіки, розповів Сунак у інтервʼю FT.

На його думку, Трасс взяла на себе фінансові зобов'язання щодо витрат, які можуть підвищити інфляцію та процентні ставки, а також збільшити вартість запозичень Великої Британії.

Колишній канцлер скарбниці пояснив, що йому важко зрозуміти, як сумуються обіцянки Трасса про кардинальне зниження податків і допомогу сім’ям через значні витрати на електроенергію.

Раніше Сунак також звинувачував Трасс у планах позичити 50 млрд фунтів стерлінгів ($58 млрд) для фінансування своєї програми.

Торі живуть у паралельному світі

Опоненти торі кажуть, що ті живуть у паралельному світі. Фото: Wikipedia

Опоненти торі кажуть, що ті живуть у паралельному світі. Фото: Wikipedia

Коментуючи останній виступ Сунака, видання зазначає, що він відбувався в Brocket Hall — одному із найвеличніших будинків Англії (тут Колін Ферт знімався в екранізації фільму Джейн Остін «Гордість і упередження» ВВС).

Через такі демонстрації роскошів та риторіку лідерів дехто каже, що змагання за лідерство торі відбувається в паралельному світі до того, де живе багато виборців: наприклад, у вівторок 20 вересня консерватори приїхали послухати виступ Сунака на Бентлі та Порше.

Під час запитань і відповідей жоден член партії торі не згадав про кризу вартості життя — найближчим до теми був запит щодо кращої ізоляції будинків, пише видання.

А найбільше оплесків отримала позиція Сунака щодо культурних питань:

Quote«Я хочу протистояти цій пробудженій лівій культурі, яка хоче скасувати наші цінності, нашу культуру та наших жінок».

Що обрання нового премʼєра змінює для України

Британія продовжить підтримувати Україну. Фото: landlord.ua

Британія продовжить підтримувати Україну. Фото: landlord.ua

Незважаючи на критику всередині країни, новий премʼєрміністр від торі суттєво не змінить політику Великої Британії щодо України.

Як пояснював у колонці для The Page професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань, різких коливань у відносинах з Україною після відставки Бориса Джонсона не буде.

Субʼєктивно, на його думку, політика нового премʼєра може бути не такою енергійною та менш схильною до різких заяв, каже він.

При цьому у випадку з Трасс і тут мало що зміниться — опоненти закидають їй схильність до чорно-білих висловлювань, а її позиція щодо України така ж безкомпромісна, як і у Бориса Джонсона.

Зі свого боку, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко також зазначав, що змінитися може лише стилістика поведінки нового премʼєра Великої Британії.

Quote«Джонсон був дуже яскравою фігурою, він сильно емоційно повʼязаний з Україною. Але це некритично для нас — для України головне, щоб залишалася системна підтримка. Я думаю, так і буде».
Подякувати 🎉