Українська розвідка отримала докази спонсорування російської армією компанією «Росатом», Сербія обурилася відео з добровольцями з її країни на війні з Україною, а Київ заявив, що очікує від Рамштайну-8 серйозних рішень.
Тим часом новий голови Міноборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що НІмеччина не має угоди про передачу танків тільки одночасно з США, проте Берлін все ж відмовив Україні.
В США Джо Байден схвалив нову програму спонсорування біженців, а Дональду Трампу доведеться виплатити величезний штраф. пропонує дайджест західних медіа, який завершує робочий тиждень 16-20 січня 2023 року.
«Росатом» постачав товари російській армії

Росатом спонсорує воєнні злочини в Україні — є докази. Фото: novynarnia.com
Українська розвідка отримала лист керівника департаменту «Росатома» від жовтня 2022 року, який свідчить про постачання державною атомною компанією товарів для російської армії та підсанкційних підприємств ВПК, пише The Washington Post.
Зокрема, мова йде про про виробників зброї — ракетних комплексів, систем залпового вогню, бомб, ракет, бронетранспортерів і танків.
До листа додається детальний опис матеріалів, які дочірні компанії «Росатома» пропонують постачати російському ВПК:
- оксид алюмінію, необхідний для виготовлення ракетного палива;
- літій-іонні батареї для живлення танків та іншої зброї;
- вироби за технологією 3D-друку;
- хімічні сполуки, що використовуються в авіаційній промисловості й ракетобудуванні.
Експерти кажуть, що росія може використовувати відсутність санкцій проти «Росатома» як спосіб отримати компоненти, що підлягають ембарго.
Чи введуть санкції проти «Росатома»

На Росатом нарешті можуть накласти санкції. Фото dv.ee
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну «Росатом» сприяв незаконному захопленню Москвою Запорізької АЕС, нагадує автор матеріалу.
Свідки стверджують, що співробітники «Росатома», перебуваючи на станції, коригували обстріли АЕС російською артилерією, щоб обірвати зв’язок електростанції з українською енергосистемою.
Втім, заклики України за підтримки Литви, Естонії, Латвії та Польщі запровадити санкції проти «Росатома» не призвели до дій. Проте зараз ситуація може змінитися.
«Якщо «Росатом» надає підтримку російській збройовій промисловості, це підлягає санкціям», — сказав Деніел Фрід, колишній координатор із санкцій Державного департаменту США.
Досі «Росатом» уникав санкцій через побоювання щодо наслідків для світової атомної енергетики. З приблизно 450 атомних електростанцій у всьому світі близько 20% збудовані за російськими проєктами, зокрема 18 — у ЄС. Крім того, «Росатом» контролює близько 30% світового ринку збагачення урану і 17% ринку реакторного палива.
Проте останніми тижнями український уряд посилив тиск щодо санкцій. Глава Офісу президента України Андрій Єрмак 12 січня зустрівся з координатором Держдепу з питань санкцій Джеймсом О’Браєном, щоб обговорити «Росатом».
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль після переговорів з віце-президентом Єврокомісії Франсом Тіммермансом зазначив, що він очікує, що санкції проти «Росатома» будуть включені в наступний пакет санкцій ЄС проти рф.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в коментарі The Washington Post заявив:
«Ядерна співпраця з сьогоднішньою росією — не тільки аморальна, оскільки вона спонсорує військові злочини рф в Україні, але й небезпечна. Ми закликаємо всі держави припинити будь-яке ядерне співробітництво з росією, уникати будь-яких нових спільних з росією проєктів у цій сфері, а також запровадити персональні санкції щодо ключових посадовців і співробітників «Росатома», які втручалися в ядерну систему України».
Сербські добровольці у війні проти України: як відреагував Белград
Сюжет російських новин про тренування сербських «добровольців» разом з російськими військами в Україні викликав обурення в Сербії, повідомляє BBC.
Російське угруповання найманців «Вагнер» зняло відео сербською мовою, щоб заохотити до вербування на війну.

Вучич гнівно відреагував на сюжет Вагнера. Фото: Getty Images
Президент Сербії Александар Вучич гнівно відреагував на національному телебаченні:
«Чому ви, з «Вагнера», телефонуєте комусь із Сербії, коли знаєте, що це проти наших правил?»
Кількість залучених сербських новобранців видається незначною. Деякі воювали разом з російськими військами в Україні в 2014 році, але без офіційної підтримки.
Сербам заборонено брати участь у конфліктах за кордоном. Сербські суди засудили понад два десятки людей за участь у «бойових діях на чужих фронтах».
У четвер адвокат із Белграда та антивоєнні групи подали кримінальні скарги проти російського посла, а також голови сербської розвідки Александара Вуліна за вербування сербів до ПВК «Вагнер».
Сербія послідовно голосувала в ООН за резолюції із засудженням агресії Росії. Цього тижня президент Вучич чітко висловив позицію Белграда:
«Для нас Крим — це Україна, Донбас — це Україна, і так і залишиться».
Рамштайн-8: Суперечка про танки від НІмеччини та обіцянки Польщі

Зустріч на авіабазі Рамштайн 20 січня. Фото: Getty Images
Україна заявила, що очікує серйозних рішень від НАТО та інших країн, які зібралися на авіабазі Рамштайн у Німеччині в п’ятницю, щоб обговорити, чи надсилати сучасні бойові танки, пише Reuters.
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на початку зустрічі, подякував союзникам за допомогу, але заявив:
«Ми мусимо пришвидшитися. Час мусить стати нашою зброєю. Кремль мусить програти».
Міністр оборони США Ллойд Остін заявив на зустрічі, що росія перегруповує й поповнює війська та намагається їх переозброїти.
«Зараз не час гальмувати. Зараз час копати глибше. Український народ спостерігає за нами», — сказав він, не згадуючи конкретно про танки.
Уряд канцлера Олафа Шольца, схоже, не бажає дозволити експорт танків, побоюючись спровокувати росію.
Деякі союзники, разом з Україною, кажуть, що занепокоєння Німеччини безпідставні, оскільки рф вже воює на повну силу.
«Деякі з країн точно надішлють танки Leopard в Україну, це точно», — сказав міністр оборони Арвідас Анусаускас після того, як представники 11 країн зустрілися в Естонії в четвер і пообіцяли надати нову військову допомогу.
Пізніше джерело в німецькій армії повідомило, що Німеччина ще не отримала запит від жодної країни на дозвіл на реекспорт танків Leopard в Україну.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що він «помірно песимістично налаштований» щодо надання дозволу Берліном. Його уряд припустив, що Польща може розпочати поставки танків навіть без такого дозволу.
Втім, пізніше стало відомо, що НІмеччина відмовилася постачати Україні танки Leopard.
Борис Пісторіус: умови про постачання танків одночасно з США немає

Борис Пісторіус запевняє, що Німеччина може надати танки окремо від США. Фото: Getty Images
Новий міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив перед зустріччю в п'ятницю, що йому не відомо про вимоги щодо отримання Україною американських і німецьких танків одночасно, пише Reuters.
«Я не знаю про жодну подібну умову», — сказав Пісторіус телебаченню ARD, коли його запитали, чи означає це, що танки Abrams і Leopard повинні бути доставлені одночасно.
Союзники критикують Шольца за його позицію щодо відправки сучасних бойових танків Україні.
Опитування громадської думки ARD показало, що німці розділилися в цьому питанні: 46% висловилися за і 43% проти. Розкол був особливо гострим у соціал-демократичній партії, до якої належить Шольц: серед її виборців 49% підтримують надання танків Києву.
Американці зможуть спонсорувати біженців з України за новою програмою

Байден схвалив нову програму щодо біженців у США. Фото: Getty Images
У четвер адміністрація Джо Байдена оприлюднила нову програму, яка дозволяє групам громадян спонсорувати біженців з усього світу для проживання в США, повідомляє CNN.
Згідно з програмою, яка називається Welcome Corps, групи з п’яти чи більше осіб можуть подати заявку на підтримку біженців і допомогти їм адаптуватися до життя в США. Спонсорські групи повинні зібрати щонайменше $2275 на кожного біженця, але від них не вимагатиметься надавати постійну фінансову підтримку.
У США вже діють програми, які дозволяють окремим особам спонсорувати біженців з України та Венесуели. Проте вони, на відміну від Welcome Corps, вимагають від спонсорів підтвердити спроможність фінансово підтримувати біженців протягом двох років.
За словами державного секретаря США Ентоні Блінкена, у перший рік програми адміністрація планує залучити принаймні 10 тис. американців для надання допомоги 5 тис. біженців.
Трамп виплатить 1 млн доларів штрафу

Трампу доведеться виплатити величезний штраф за нікчемний позов. Фото: Getty Images
Федеральний суддя зобов’язав Дональда Трампа та його адвокатку спільно сплатити майже $1 млн штрафу за безглуздий позов, який звинувачував Гілларі Клінтон, Національний комітет Демократичної партії та інших опонентів колишнього президента в рекеті та підготовці змови проти нього, пише The Guardian.
Позов було відхилено у вересні, а Трампа зобов’язали виплатити десятки тисяч у листопаді на запит одного з відповідачів. Останнє рішення було прийнято після того, як група обвинувачених, включаючи Клінтон, подали окремий позов про штраф.
У суворому рішенні суддя окружного суду США Дональд Міддлбрукс заявив, що Трамп і його головна адвокатка Аліна Габба зловживали правовою системою, висунувши позов, повний дезінформації та помилок.
«Ми зіткнулися з позовом, який ніколи не слід було подавати, який був абсолютно безглуздим, як фактично, так і юридично, і який був поданий недобросовісно з неналежною метою», – написав Міддлбрукс у 46-сторінковому розпорядженні про стягнення з Трампа і Габби $937989,39.