Facebook Pixel

Спроба анексії Запорізької АЕС: загрози Україні та світу

Два дні тому, 5 жовтня, президент української державної НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив, що взяв на себе виконання обов'язків генерального директора Запорізької АЕС (ЗАЕС).

«Відповідно до чинного законодавства, дозвільних і регламентних документів я ухвалив рішення взяти на себе виконання обов'язків гендиректора Запорізької атомної електростанції», – заявив він.

За словами Котіна, адміністрування станції перенесено до Києва, усі рішення щодо її роботи прийматимуться в центральному офісі «Енергоатому». Технічні питання експлуатації енергоблоків, як і раніше, розв'язуватиме технічний персонал станції за погодженням із центральним офісом.

Це повідомлення стало останнім у низці подій, що почалися з окупації ЗАЕС військовими РФ наприкінці лютого.

Як росіяни намагаються оволодіти Запорізькою АЕС

У російському реєстрі юросіб 3 жовтня за адресою в Москві було зареєстровано АТ «Експлуатаційна організація Запорізької АЕС», 100% акцій якого належать держкорпорації «Росатом». Напередодні Путін своїм указом створив федеральне держпідприємство «Запорізька АЕС».

На думку юристів, поділ функцій з експлуатації АЕС і володіння майном, ймовірно, необхідно для зниження санкційних ризиків «Росатому». Ця держкорпорація посідає вагомі позиції у світі на ринку послуг зі збагачення урану (приблизно 40%), а також із видобутку урану (майже 15%). Західні країни, запровадивши санкції, можуть завадити «Росатому» завершити проєкти з будівництва АЕС в Індії, Туреччині та Єгипті.

Російські військові 30 вересня затримали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. Окупанти звинуватили директора в «співпраці з українською розвідкою». Увечері 3 жовтня вони «викинули його на підконтрольну Україні територію», повідомили в НАЕК. У компанії зазначили, що звільнення Мурашова сталося завдяки широкому розголосу надзвичайної події та зусиллям із боку генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Гроссі.

Зазначимо, що за нормами МАГАТЕ саме директор АЕС відповідає за безпеку станції.

Українська реакція на спробу захоплення ЗАЕС

В «Енергоатомі» рішення росіян щодо анексії станції назвали нікчемним. Президент Володимир Зеленський підписав указ про нікчемність усіх актів, які ухвалено в РФ і порушують суверенітет і територіальну цілісність України.

У Державній інспекції ядерного регулювання (ДІЯРУ) зазначили, що, згідно з міжнародним правом, єдиним регулювальним органом, наділеним юридичними повноваженнями видавати ліцензії та регулювати діяльність з експлуатації ядерних установок ЗАЕС, є Держатомрегулювання, а єдиною уповноваженою експлуатаційною організацією станції є НАЕК.

«Державне регулювання застерігає міжнародних партнерів у галузі атомної енергетики від будь-якої співпраці з фейковими організаціями на кшталт «Експлуатаційної організації Запорізької АЕС», які російські окупанти намагаються видати за експлуатантів Запорізької АЕС», – заявили в ДІЯРУ.

Держатомрегулювання також закликало Європейський Союз, держави G7 та інших партнерів невідкладно розглянути запровадження санкцій проти російської державної корпорації «Росатом», афілійованих із нею компаній та інституцій, а також інших суб'єктів атомної енергетики РФ.

Міністр енергетики Герман Галущенко звернувся до МАГАТЕ, єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон, профільних міністрів держав G7 із листами, у яких закликає до рішучих дій щодо ядерної промисловості Росії через її наміри «юридично закріпити окупацію ЗАЕС».

Міжнародна реакція на дії росіян на Запорізькій АЕС

Президент Володимир Зеленський 6 жовтня провів зустріч із Гроссі. Президент вважає, що рішення Путіна про передачу Запорізької АЕС у федеральну власність Росії має бути засуджено з боку МАГАТЕ, адже це фактично міжнародне рейдерство.

За його словами, єдиною можливістю забезпечити радіаційну безпеку станції України та Європи є повна демілітаризація території ЗАЕС.

Зеленський також наголосив на важливості поновлення роботи Запорізької АЕС, що дасть змогу забезпечити електроенергією не лише українських, а й європейських споживачів.

Гроссі наголосив, що рішення Путіна є порушенням міжнародного права. З усіх питань, пов'язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме винятково з Україною. Після візиту до Києва Гроссі вирушив до Москви.

Євросоюз засуджує спроби Росії привласнити українську ЗАЕС, закликає РФ вивести війська та повернути станцію під повний контроль України. Про це йдеться в заяві ЄС, оголошеній на засіданні Постійної ради ОБСЄ 6 жовтня у Відні.

У ЄС також засудили затримання росіянами Мурашова та висловили повну підтримку роботі МАГАТЕ та його керівника «з надання допомоги Україні в забезпеченні ядерної та фізичної безпеки, а також у збереженні виконання гарантій».

Що відбувається на ЗАЕС зараз

ЗАЕС планує перезапустити один із шести своїх реакторів, які всі перебувають у стані холодного зупинення. Старший український оперативний персонал поінформував присутніх на ЗАЕС експертів МАГАТЕ про те, що йде підготовка до запуску 5-го енергоблоку на зниженій потужності для виробництва пари та тепла для потреб станції.

Останній реактор ЗАЕС, що працював, – енергоблок №6 – було зупинено 11 вересня. Він забезпечував ЗАЕС електроенергією для охолодження та інших важливих функцій безпеки із 7 вересня, коли на станції було відключено всі зовнішні високовольтні джерела живлення. Оператор зупинив реактор після відновлення зовнішнього живлення станції.

Спостерігачі МАГАТЕ повідомили, що 4 жовтня був обстріл промислової зони, розташованої між ЗАЕС і містом Енергодаром, але майданчик станції не постраждав.

Завершено ремонтні роботи на зрошувальному басейні в районі енергоблоків №5 і №6, пошкоджених унаслідок обстрілу 20 вересня.

Гроссі заявив, що МАГАТЕ збільшить кількість своїх спостерігачів на ЗАЕС із двох до чотирьох осіб.

Довідка. «Енергоатом» є оператором чотирьох атомних електростанцій: Запорізької, Рівненської, Південноукраїнської та Хмельницької, на яких експлуатуються 15 енергоблоків загальною встановленою потужністю 13,8 МВт. До складу компанії також входять Ташлицька ГАЕС (453 МВт), Олександрівська ГЕС (25 МВт) і Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні.

Показники «Енергоатому» у 2021 році

Показники «Енергоатому» у 2021 році


Подякувати 🎉