Росія продовжує вести повномасштабну війну проти України, використовуючи для своїх цілей не тільки армію, але й різноманітні інформаційні ресурси. І залучає до цього величезну кількість людей у різних куточках світу. Адже для проведення пропагандистських операцій росіяни роками створювали свою мережу за кордоном.
Російські та проросійські телеграм-канали, координуються зі спільного центру, а спецслужби рф керують низкою псевдоукраїнських телеграм-каналів. дослідив, як працює інформаційна гідра в Україні.
Пропаганда рф іспанською та ботоферми
Інформаційні атаки через ЗМІ – це одна зі складових широкомасштабної інформаційної операції з дискредитації України перед західним світом.
Американська розвідувальна компанія Nisos, яка спеціалізується на аналізі дезінформації та інших кіберзагроз, заявила про те, що росія поширює свої пропагандистські ролики на 18 різних мовах – переважно англійською, іспанською, італійською та німецькою.
Пропаганда рф в Іспанії про Україну [відео]
Незважаючи на численні санкції та заборони російських пропагандистських каналів у всьому світі, вона використовує Telegram, як платформу для розповсюдження маніпулятивних відео різними мовами світу в обхід державних блокувань.
Росіяни працюють із засобами масової інформації для проведення інформаційних операцій, як, наприклад, про вигаданий продаж Україною західного озброєння або застосування нашими Збройними силами «брудної бомби. Росіяни дуже зацікавлені в тому, щоб перекрити шляхи постачання зброї від наших партнерів, і на фінансування саме цієї інформаційної кампанії витрачають мільйони доларів.

Андрій Черняк
представник ГУР
До речі, СБУ під час війни викрила понад 1200 ворожих інтернет-агітаторів, які поширювали фейки про війну в Україні.
Також в Україні вже заблокували:
- 45 масштабних ботоферм потужністю понад 2 млн фейкових акаунтів;
- майже 500 проросійських Youtube-каналів з аудиторією більше ніж 15 млн підписників;
- близько 1000 інформресурсів, які працювали проти України.
Пропагандистська машина проти України: як рф маніпулює емоціями
Дослідження VoxCheck щодо російської дезінформації про Україну в Telegram виявило, що рф використовує емоції, щоб просувати фейкові наративи.
Наприклад, у рамках наративів «росія відбудовує Україну», «українці прагнуть приєднатися до росії» переважає позитивне висвітлення подій, тоді як при описі дій України автори каналів масово апелюють до негативних емоцій. Нейтральне ставлення до України вкрай рідко зустрічається в телеграм-каналах, зазвичай емоційність повідомлень є поляризованою.
Також фейкомети своїми меседжами намагаються посіяти страх серед населення. Зокрема, низка російських ЗМІ регулярно пишуть про так звані «біолабораторії» в Україні.
Ще росіяни займаються поширенням різних версій подій, які суперечать одна одній, як із виправданням воєнних злочинів. Сюди можна віднести і заперечення будь-якої можливості отримати об’єктивну інформацію (ідея «правди не існує»), маніпуляції, фальсифікації фото та відео, теорії змови тощо.
Аналітикиня VoxCheck Олександра Панасицька розповіла, що серед загальних методів роспропаганди на різних платформах можна виділити прийом навішування ярликів.
Так, наприклад, тезу про нацистів та бандерівців путінські посіпаки просувають ще з 2014 року. Із початком активної фази війни агресивна риторика посилилась. У російських новинах не говорять «бійці полку «Азов» — для росіян вони — «укрофашисти» або «націоналісти», а українська влада – «київська хунта». Причому такі висловлювання лунають навіть від посадових осіб рф.

Олександра Панасицька
аналітикиня VoxCheck
Пропагандисти намагаються приховати правду, однак, якщо зовсім сховати її не можна, то вони намагаються спотворити її та зробити менш болісною. Відтак, замість слова «війна» росіяни кажуть «спецоперація», замість «вибухи» – «хлопки», не «звільнення з посади», а «освобождение» тощо. Навіть за складним поняттям «імпортозаміщення» криється сумна істина – бізнес масово йде з країни-терористки, адже не бажає фінансувати диктаторський режим Володимира Путіна.
Характерна риса російських медіа — посилатися на анонімні «вірогідні» джерела. Чи не найчастіший метод поширення дезінформації — перекручування слів або фактів. Так, кремлівські фейкомети поширили статтю ультраправого британського автора Джека Бакбі та вказали, що начебто росія знищила дві американські установки залпового вогню HIMARS в Україні, і «у США це визнали поганою новиною для НАТО».

Джек Бакбі: як росія спотворила слова ультраправого автора. Фото: facebook.com/realJackBuckby
Однак, якщо прочитати оригінальний текст, виявиться, що британець не зазначив, що установки точно знищили російські військові.
Натомість він написав:
«Якщо звіти про знищення будуть правдивими, то...».
Далі автор дійсно розмірковує, як це вплине на Україну, рф та НАТО.
Експерт із дезінформації Олександр Ярощук зазначає, що росіяни створюють сторінки в соцмережах, які відкрито або ж завуальовано поширюють кремлівські наративи та підривають довіру до традиційної журналістики.
Багато з них націлені на вузьку аудиторію. Вони часто залучають так званих журналістів з європейських країн, які поширюють дезінформацію мовою своїх країн. росія працює і через підкуп, шантаж та ручних лідерів думок.
рф має цілу мережу державних і приватних «ЗМІ» в росії та за її межами. Пропагандистські тексти маскуються під обʼєктивну, альтернативну або також часто незалежну журналістику. Найскладніше з тими проєктами, які маскуються під незалежні та обʼєктивні. Яскравий приклад — телеканал «Дождь», який просуває деякі наративи кремля. Ще один приклад — Bonanza media, який мімікрував під незалежний журналістський проєкт з Нідерландів, хоча насправді був повʼязаний з російськими спецслужбами.

Олександр Ярощук
експерт із дезінформації
Які основні дезіонформаційні наративи просуває рф
У VoxCheck виокремили 19 дезінформаційних наративів, кожен з яких поширювали як російські, так і проросійські Telegram-канали.
- 1. «Нацизм» в Україні: українських військових називають «нацистами» під час опису бойових дій для того, щоб дискредитувати та демонізувати противника в очах аудиторії. Аби довести масовість руху прихильників неонацизму в Україні, російські канали продукували численні фотофейки з нацистською символікою.
- 2. Агресія росії виправдана: тут пропагандисти намагалися аргументувати причини початку широкомасштабної війни, які змінювалися — від «демілітаризації та денацифікації», а також «загрози для росії з боку НАТО» — до того, що нібито Україна намагалася виготовити ядерну бомбу.
- 3. Дискредитація чи висміювання представників української влади: наприклад, що Зеленський — наркоман, клоун, аби зменшити рівень серйозності сприйняття президента України.
- 4. Фейки про гуманітарну допомогу Україні: проросійські та російські медіа поширюють маніпулятивні заяви про тотальне розкрадання гуманітарної допомоги, її підробку та продаж у магазинах.
- 5. Гуманітарна криза в Україні: у рамках цього наративу пропагандисти писали, нібито ЗСУ навмисно підривають критичну інфраструктуру на території Донбасу, аби створити гуманітарну катастрофу. Або що влада не проводить евакуацію населення, а в Україні назріває гуманітарна катастрофа.
- 6. росія відбудовує Україну: нібито в містах під російською окупацією поступово налагоджується життя, оскільки рф активно надає соціальну допомогу мирному населенню: роздає ліки, надає медичну допомогу, починає виплачувати пенсії, будує нову інфраструктуру тощо.
- 7. Україна продає зброю, яку їй надають західні партнери: у публікаціях наводять так звані «докази» перепродажів, зброя потрапляє на «чорний ринок».
- 8. Криза в Європі та світі почалася через Україну: ключова мета наративу — показати, що кризу спричинили дії саме Заходу, тому нести відповідальність за «необдумані санкції» мають ЄС і США.
- 9. Україна — країна-терорист: дезінформатори пишуть, що ЗСУ обстрілюють мирне населення на тимчасово окупованій території та в росії, тож з Україною не можна домовлятися.
- 10. росія не здійснює воєнні злочини в Україні: стосується наймасовіших та найвідоміших злочинів рф. Це бомбардування пологового будинку та драматичного театру в Маріуполі (березень), різанина в Бучі та обстріл залізничного вокзалу в Краматорську (квітень), обстріл торгового центру в Кременчуці тощо.
- 11. Дискредитація українських біженців: пропагандисти пишуть нібито «нахабні українські біженці» по приїзду в Європу грабують магазини, займаються вандалізмом та загалом поводять себе агресивно. Натомість сама Європа та пересічні громадяни не готові приймати в себе біженців і намагаються вигнати їх зі своєї країни.
- 12. Захід контролює Україну і використовує для своїх цілей: події в Україні називають «проксі-війною між НАТО та росією», Україну — «полігоном», українців — «гарматним м’ясом» та «розхідним матеріалом». Нібито росія воює не з Україною, а із НАТО або ж «колективним Заходом», який навмисно спровокував її почати вторгнення. США звинувачуються у спонсоруванні «нацизму» та створенні «брудної бомби».
- 13. Чорна трансплантологія в Україні: фейкомети підкреслюють характерні слова на кшталт «чорна трансплантологія», «ринок людських органів», «зникнення дітей» тощо.
- 14. Військово-біологічні лабораторії в Україні та нарколабораторії: Захід використовує Україну як полігон для випробувань, і згадує про біологічну загрозу.
- 15. Україна загрожує ядерною катастрофою на ЗАЕС: більшість повідомлень пов’язані з нібито обстрілами ЗАЕС із боку України або ж про «ядерний шантаж» з боку України.
- 16. Фейки про реформи в Україні найбільше зафіксували кейсів про три реформи: освітню, медичну та антикорупційну.
- 17. Фейки про зерно та продовольство: у рамках цього наративу стверджують, що експорт зерна з України спричиняє голод у самій країні. Водночас російські та проросійські ресурси просувають неправдиві твердження, що рф не причетна до світової кризи, не краде зерно з України та не нищить його у сховищах і на полях.
- 18. Українці хочуть до росії: найбільше брехні про незаконні референдуми публікували саме кремлівські ЗМІ. Зокрема, російські ЗМІ поширюють різні відео з чергою людей на виборчих дільницях на тимчасово окупованих територій, аби створити картинку масової підтримки окупаційної влади громадянами України.
- 19. Історичні фейки: сюди можна віднести хибні тези, немов «Україна — це колиска давньоруської державності» чи «історична частина росії». Крім цього, російські телеграм-канали маніпулюють на темі спільної історії України та Польщі, розповідаючи про «геноцид, влаштований українськими націоналістами на Волині».
«Сатаністи захопили владу в Україні»
У травні 2014 року розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації було зареєстровано релігійну громаду сатаністів. Дійсний факт. Як тільки про це стало відомо, російські ЗМІ підняли лемент, що тривав близько року. Писали і про те, що сатаністи нібито захопили владу в Україні, і про нібито погрози місцевим православним, і про можливі захоплення сатаністами храмів УПЦ МП, і про криваві меси в приміщеннях органів влади. Звісно, нічого цього не було. Але ж резонанс був, а протидії не було. Окремі недолугі спроби виправдатися лише робили гірше.

Євген Савісько
культуролог
Наскільки успішні інформаційні атаки рф
Російська пропагандистська машина є надзвичайно розгалудженою. Це і звичайні медіа, і соціальні мережі, і лідери думок. Але попри це, лише в рф ця пропаганда є найбільш дієвою. Звичайно і в Європі, і в США є прихильники росії і її фейків про Україну, але це в основному маргінали.

Свіжий фейк росіян про роздачу повісток в Україні
«Найбільша проблема – країни Азії та Африки, де росія активно працює та поширює свою дезінформацію. На жаль, там позиція України ще дуже мало представлена, тому потрібно посилювати інформаційну політику наших диппредставництв у тих регіонах», — вважає експерт з дезінформації Олександр Ярощук.
Нині українці стали більш міцними до впливу ворожих інформаційних операцій. Адже український культурний та інформаційний простір поступово очищується від присутності рф. Проте війна в інформаційному просторі буде продовжувати стільки, скільки існуватиме рф у її нинішньому вигляді.
У битві наративів переміг наш — «Україна – не росія»

Найбільша частка вражених російськими інфовірусами – це літні люди, які народились та прожили значну частину свого життя за радянських часів.
Ностальгія за СРСР є родючим підгрунтям, на якому пишно квітнуть пропагандистські наративи рф: «не все так однозначно», «росію змусили напасти», «рф лише захищає себе», «НАТО стравлює братські народи, щоб знищити населення, та забрати нашу землю» тощо.
Водночас багаторічна робота пропагандистської машини рф, спрямованої на наше населення, не досягла кінцевої мети. Головні російські меседжи про «братні народи», «СРСР 2.0» та «необхідність повернутися до спільного існування», які посилено просувалися в Україну, не опанували масами.
Найкращий доказ тому — десятки цивільних, які 24-25 лютого прийшли до військкоматів, щоб захищати Україну від рф, і сотні тисяч волонтерів, які зараз допомагають військовим. Отже, у битві наративів переміг наш — «Україна – не росія».
У битві наративів між Києвом та Москвою переміг наш — «Україна – не росія».