Facebook Pixel

Інтеграція переселенців на заході Україні: чому виникають проблеми?

Питання взаємодії заходу та сходу України під час війни стало особливо актуальним. Адже російська агресія призвела до міграції українців з більшості регіонів країни.

Саме зараз ми маємо унікальну ситуацію, коли представники різних частин країни можуть не лише спілкуватися, а й жити поруч тривалий час. Звісно, вони можуть мати протилежні життєві погляди та звички, проте мають шанс вивчити одне одного, зрозуміти та призвичаїтися.

Однак на практиці мешканці заходу інколи негативно ставляться до переселенців зі східних областей або гості бувають не у захваті від місцевого населення. Чи можлива їхня взаємодія та що заважає повному контакту, розповідає The Page.

Згідно з висновками аналітичного звіту дослідницької компанії Gradus Research «Міграція та соціально-політичні настрої під час повномасштабної війни Росії проти України» 2022 року, мільйони українців мігрували до інших, переважно західних, областей країни.

У дослідженні зафіксували позитивну динаміку у ставленні місцевого населення до людей, які через війну були змушені покинути місця свого постійного проживання. Понад 80% вимушених мігрантів оцінювали ставлення до себе як дуже або радше доброзичливе.

«Усі дослідження, які ми проводимо, фіксують різке скорочення розбіжностей між жителями сходу та заходу України, — розповіла директорка Gradus Research Євгенія Близнюк. — Війна «зшила» колись такі різні регіони країни, зробивши різницю у соціально-політичних настроях населення менш помітною. Українці зараз одностайні у своїй вірі в перемогу, довірі до дій влади та правильності шляху, яким рухається країна».

Схід та захід України: різний менталітет призводить до проблем

Але ж іноді виникають непорозуміння у комунікаціях між українським сходом та заходом. Річ у тому, що масового спілкування між згаданими регіонами України до війни фактично не було. Тож українці мало знали про звичаї й правила поведінки в інших областях. Особливо це стало помітно після 24 лютого, коли з'явилися чисельні переселенці. Адже навіть у відносно не далеких від сходу центральних регіонах деякі правила поведінки різняться від тих, які поширені у східних областях.

Упереджене ставлення до «східняків» дійсно зустрічається у «західняків», але не так часто, як про це говорять. Демонструє його переважно старше покоління. Причина такого ставлення — різний менталітет.

Жителі сходу України часто розмовляють російською мовою, яка на заході асоціюється з мовою ворога. Є й різне ставлення до релігії та способу життя. Плюс деякі мешканці заходу Україні незадоволені зростанням цін на житло та браком робочих місць. Щодо менталітету є проблеми не лише у переселенців, а й у місцевих.

Психологиня Олена Марченко вважає, що основна з них — це міфи, які поширюються серед представників обох регіонів. На заході деякі мешканці вважають, що вихідці зі сходу налаштовані проросійськи, а останні досі бояться, що до них вороже ставляться, буцімто у Львові їм не можна розмовляти російською, «бо покалічать». Зазвичай за близького контакту всі ці міфи та страхи зникають.

Водночас у мешканців заходу України не завжди був позитивний досвід у спілкуванні з українцями зі сходу. «Особливо яскраво відмінності проявилися у поведінці заможних переселенців. Їхнє хамство зашкалювало, — зазначив культуролог Євген Савісько. — Вони паркувалися там, де їм було зручно, а не там, де було дозволено. Вони могли перекрити центральну вулицю обласного центру і влаштувати сварку між собою. На прохання й зауваження поводитися коректно вони або відверто глузували, або посилали за відомою адресою. Вони поводилися так, як звикли вдома».

Чи можлива інтеграція між сходом та заходом України?

На заході Україні сьогодні відбувається професійна інтеграція: оскільки більшість внутрішньо переміщених осіб втратила роботу, люди шукають нові можливості. За даними Держстату, 37% українців, які переїхали у межах України, не працевлаштовані, ще 18% мають роботу, але фактично не працюють. І це чудова нагода для місцевих бізнесів отримати кваліфікованих спеціалістів, найнявши їх.

Також бізнеси, що релокуються до більш безпечних регіонів заходу, адаптуються до нової географії та залучають нову аудиторію споживачів своїх товарів і послуг.

Соціальна інтеграція відбувається з перших днів війни: переселенці зі сходу живуть у містах та селах заходу, щодня стикаючись з реаліями життя, їхні діти ходять до місцевих шкіл і садочків.

Спеціалістка з досліджень психічного здоров'я Development Foundation Марта Пивоваренко вважає, що переселенці можуть долучатися до озеленення парків, плетіння сіток для ЗСУ, розбудови громад міст заходу.

«Також важливо роз'яснювати тимчасово переміщеним особам, що корисного вони можуть зробити, як їм долучитися до активностей. Якщо не витрачати час на пояснення, «навіщо», «що це дає», «як це працює», то всі без винятку долучаються. Але цього часто не стається, бо місцеві громади живуть «своїм життям», хатніми проблемами і не мають часу на «чужинців», — додала експертка.

Натепер найшвидше адаптувалися до нових умов життя ті переселенці, які почали допомагати волонтерам у волонтерських центрах та церквах. Спільна робота дозволила зрозуміти відмінності й спільності регіону та допомогла легше перенести відірваність від рідних домівок.

Інтеграція різних регіонів України: що на нас чекає у майбутньому?

Після війни основою взаємодії може стати не просто соціальна інтеграція, а й економічні інтереси. Мешканці східних областей продовжуватимуть шукати постійну роботу у центральних та західних регіонах, натомість мешканці великих міст та заходу країни можуть бути зацікавлені у відбудові східних регіонів, що постраждали від війни. Відновлення зруйнованих територій і розвиток бізнесу на деокупованих регіонів буде сприяти ще більшій інтеграції громад.

Завдяки вимушеному тісному співіснуванню зникнуть міфи, що насаджувалися нам сторіччями. Українці зі сходу, заходу, центру, півдня, півночі зможуть краще розуміти одне одного та сформувати нові культурні, соціальні та економічні зв’язки.

«Упереджене інколи ставлення до переселенців я б назвав неминучим»

Віталій Луньов, кандидат психологічних наук:

У 2013-2014 роках стало зрозуміло, що схід України тотально дискредитував себе вибором Януковича. З’явився антимайдан, потім сепаратизм. В Україні були тези: «путин сказал, что там, где русский язык, там русский мир» та «Ваш путін сказав, що де російська мова — там руський мир». Щодня на всіх телеканалах проповідували ці тези. Так укорінився дискурс «русского мира» у міжрегіональній комунікації в Україні. І так відбулася не лише звична поляризація суспільства, а протистояння.

Більшість переселенців фактично вперше потрапили на захід України, і тут на арену вийшло все, про що замовчувалося десятиліттями

Віталій Луньов

Віталій Луньов

Кандидат психологічних наук

Коли у лютому 2022 року путін «пришел освобождать нас от националистов», з’явилася одночасна та багатомільйонна хвиля внутрішнього переселення. Більшість переселенців фактично вперше потрапили на захід України, і тут на арену вийшло все, про що замовчувалося десятиліттями, і одні та інші вже змогли сказати все «віч-на-віч». А далі ми все це бачили або на власні очі, або у соціальних мережах.

Насправді треба сказати й про зневажливу поведінку окремих переселенців: «я пострадал, и вы мне обязаны», «какая разница», яка резонувала у найбільш складні афектовані часи так званого «першого контакту», і про «мову путіна», і про «мого сина, який воює, поки хтось відсиджується у ресторанах». Тому інколи упереджене/негативне ставлення до переселенців зі східних областей у мешканців заходу України я б назвав неминучим та нормотиповим для поточного соціального контексту.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉