Від початку повномасштабної війни росії в Україні Facebook, Twitter та інші гіганти соцмереж почали блокувати або обмежувати доступ до облікових записів кремлівської пропагандистської машини на Заході, але це повноцінно не спрацювало.
Такі зусилля було обмежено географічними та мовними ознаками, що створило низку обмежень, а не загальну заборону, пише The New York Times.
Виправдовують Путіна та демонізують Україну
Іспанською мовою в Латинській Америці або арабською на Близькому Сході триває постійний потік російської пропаганди та дезінформації, повідомляє видання.
Така пропаганда намагається виправдати неспровоковане вторгнення кривавого диктатора Володимира Путіна, демонізуючи Україну та приховуючи відповідальність за російські звірства, унаслідок яких загинули тисячі мирних жителів.
«Результатом стала географічна та культурна асиметрія в інформаційній війні за Україну, що допомогла підірвати зусилля Америки та Європи здійснити широкий міжнародний тиск на Путіна, щоб той припинив свою війну», — констатують автори матеріалу.
Герметичного, всесвітнього придушення пропаганди росії немає, говорить і заступник директора Центру Стерна з Бізнесу та прав людини в Нью-Йоркському університеті Пол Барретт.
Facebook, Twitter і TikTok, що належить Китаю, нездатні посилити перевірку російських публікацій неанглійською мовою.
Брехня про біологічні лабораторії в Україні
Група сенаторів США звинуватила всесвітньо відомі платформи в тому, що вони дають змогу рф поширювати та експортувати свою брехню за кордон іспанською мовою. Дезінформація, зокрема, досягла іспаномовної аудиторії в США.
Американські законодавці закликали компанії докласти більше зусиль для блокування російських іспанських ЗМІ, зокрема RT en Español і Sputnik Mundo.
Сенатори-демократи Роберт Менендес і Тім Кейн, а також республіканець Білл Кессіді написали спільного листа до виконавчого директора Facebook.
Марка Цукерберга закликають залишатися пильним щодо поширення неправди про вторгнення Путіна в Україну будь-якою іншою мовою.
RT en Español і Sputnik Mundo, зокрема, звинувачують США в тому, що ті виробляють біологічну зброю в Україні.
А після ракетного удару по торговому центру в Кременчуці RT en Español намагався у Facebook оскаржити факти атаки, стверджуючи, що російська армія розбомбила сховище зброї.
уже писало про те, як Китай бреше в державних соцмережах, копіюючи меседжі кремлівської пропаганди.
Що зробили Facebook, Twitter і TikTok
Facebook відповів сенаторам, що обмежив доступ до акаунтів RT і Sputnik у ЄС, Великій Британії та Україні після отримання запитів від урядовців. Крім того, суд ЄС відхилив апеляцію RT France про скасування заборони на роботу мережі в блоці.
У листі сенаторам йдеться також про те, що FB заблокував рекламу усіх російських державних ЗМІ та «понизив» дописи з облікових записів, пов’язаних із ними.
Облікові записи іншими мовами стикаються з тими самими правилами, запевнили в соцмережі.
За декілька днів після початку повномасштабного нападу Twitter також закрив російські облікові записи у ЄС і додав позначки до облікових записів, які ретвітили посилання на них.
TikTok нещодавно заявив, що видалив або позначив десятки тисяч публікацій у рамках постійних дій для захисту від «фальшивих залучень».
«Фашизм» в Україні для мільйонів підписників
Попри певні обмеження проти кремля сторінка RT en Español у Facebook має 18 млн підписників. Російські пости зазнали стрімкого залучення за кілька тижнів після початку повномасштабної війни.
RT Online — арабськомовна сторінка телевізійної мережі у Facebook — зафіксувала 187% сплеск участі протягом першого місяця вторгнення.
Акаунти Sputnik у Бразилії та Японії також зазнали стрибків, хоча й дещо менших.
На цих сторінках війна росії фальшиво зображується як справедлива справа проти фашистського режиму в Україні, який прагнув отримати ядерну зброю й потурав США в розробленні біологічної зброї проти рф.
Добре задокументовані звірства в таких містах, як-от Буча, називають перебільшенням або навіть обманом, інсценованим для демонізації росії.
Англоцентричний підхід Facebook
Facebook давно дотримувався англоцентричного підходу до політики модерації, яка не звертала уваги на шкідливу дезінформацію на різні теми іншими мовами та в інших частинах світу, говорить старша радниця Free Press Нора Бенавідез.
Хоча Facebook використовується багатьма мовами, за її словами, понад 80% його ресурсів йде на врегулювання дописів англійською мовою.
«Думка, що решту світу не треба захищати від найгіршого, найнебезпечнішого контенту, як англомовних користувачів, — це форма фанатизму», — підкреслила Бенавідез.
Старший науковий співробітник Alliance for Securing Democracy Брет Шафер зазначив, що RT en Español, Sputnik Mundo та RT Play en Español увійшли до переліку 10 найпопулярніших сторінок у Facebook у Латинській Америці з десятками мільйонів глядачів.
«Якщо ви спілкуєтеся з людьми в Латинській Америці, RT сприймають там як ще одне ЗМІ, яке варто читати та якому варто довіряти, — сказав Шафер. — Воно є надзвичайно впливовим».
Російська пропаганда тішить противників США
Нездатність переслідувати російські публікації іспанською, арабською та іншими мовами відкрила можливість для Кремля завоювати аудиторію в тих частинах світу, де США сприймаються з більшою двоякістю, вважають автори статті.
42% трафіку іспанської мережі RT припадає на три країни, що підтримали росію або висловили нейтралітет у війні з Україною: Аргентина, Венесуела та Мексика, йдеться в червневому звіті Фонду Бертельсмана.
«Частиною успіху RT, ймовірно, є не стільки просування російської версії подій, скільки підтвердження західного наративу», — пояснює політолог з Університету Торкуато ді Телла в Буенос-Айресі Філіп Кіцбергер.
За його словами, це знаходить певний резонанс у групах, пов’язаних у Латинській Америці з лівими, які дуже критично ставляться до США.