Facebook Pixel

Тімоті Снайдер пояснив, чому росія — фашистська держава

Політичний режим сучасної росії відповідає критеріям фашизму: культ лідера, культ мертвих, міф про золоту добу. Їхня пропаганда пішла ще далі, сповідуючи «шизофашизм», викривлюючи реальність та історію.

Американський історик, дослідний тоталітаризму та фашизму Тімоті Снайдер у колонці для The New York Times визначив, чому Росія можна називати фашистською державою. Учений вражений схожістю ставленням до України у гітлера та путіна. Він також наголосив, що поразку України не можна допустити, бо тоді на світ «очікують десятиліття темряви».

The Page обрав п'ять ключовий меседжів колонки видатного історика, яку він назвав «Ми маємо це сказати. Росія — фашист».

Про ознаки фашизму російського режиму

Путінська росія є типовою фашистською державою, переконаний Снайдер.

Quote«Сучасна росія відповідає більшості критеріїв, визначених дослідниками фашизму: культ лідера, культ мертвих (створений навколо Другої світової), міф про золоту добу імперської величі, яку можна відновити за допомогою війни», — наголосив історик.

Окрім того, пропаганда кремля побудована на фашистських стандартах. Фашистським є і ставлення до слабших країн-сусідів, які, на думку путіна, можна просто захопити, винищивши повністю населення.

Про паралелі путін — гітлер

Україна не вперше стає жертвою фашизму. 1941 року гітлер вважав срср штучно створеною єврейською державою. Він припустив, що, знищивши союз, можна було б перетворити Україну на німецьку сільськогосподарську колонію.

Путін так само вважає Україну штучною державою на чолі з президентом-євреєм. В своїх промовах він наголошує: варто лише усунути політичну верхівку, як неорганізовані маси радо вітатимуть російське панування.

Вражаюча схожість між гітлером і путіном доводиться і тим, що сьогодні він намагаєтся захопити родючі землі України, так само погрожуючи голодом глобальному світу.

Чому ссср не був антифашистським

Стосунки срср із фашизмом завжди були гнучкими. У період його зародження у Москві фашизм розцінювали лиш як чергового капіталістичного ворога. Комуністичні партії країн Європи рівною мірою опонували всім іншим партіям і таким чином лише посилили гітлера: комуністи та соціалісти відмовилися співпрацювати разом проти фашистів, хоч і переважали кількісно. Після приходу гітлера до влади у 1933 році сталін став закликати до коаліцій проти фашизму.

Однак 1939 року ссср фактично став союзником нацистської Німеччини і разом з нею вторгнувся в Польщу, що і стало початком Другої світової війни. У той час нацистські промови друкувалися у радянських газетах, а німецькі офіцери захоплювалися ефективністю масових депортацій у срср. Та після червня 1941-го нацисти знову стали поганими у газетах ссср.

Радянська пропаганда використовувала поняття «фашизм» для того, щоб дискредитувати своїх опонентів. Під час «холодної війни» «фашистами» ставали британці й американці.

Носіям фашистських ідей зараз в росії відводять чимало часу на телебаченні: зокрема Олександра Дугіна та Олександра Проханова, а також фашистського філософа Івана Ільїна, якого прийнято вважати улюбленим філософом путіна.

Про те, чому путін називає всіх фашистами

Поняття «фашист» сам путін часто використовує, щоб принизити тих, кого росіяни можуть вбивати. Українці, наприклад, за поясненням кремля, є «нацистами», тому що не вважають себе росіянами та чинять москві опір.

На переконання Снайдера, фашисти, які називають інших людей «фашистами», — це фашизм, доведений до своєї крайньої точки нерозумності. Це апогей волі над думкою.

Quote"Називати інших фашистами, будучи фашистом, є основною путіністською практикою. Джейсон Стенлі, американський філософ, називає це «підривною пропагандою». Я назвав це «шизофашизмом». Українці вигадали найелегантніше формулювання, назвавши це "рашизмом", — наголосив Снайдер.

Війна проти України: фашистські методи і фашистські меседжі

Вторгнення в Україну — це повернення до традиційної фашистської мови та практик.

Quote«Людина з 1930-х років, яка б потрапила на машині часу в путінську Росію, легко би впізнала фашизм: і символ Z, і марші, і пропаганду, і масові могили з розстріляними українцями. Для Росії інші народи існують лише, щоб їх колонізувати. Всі питання вирішуються війною», — пояснює історик

Такими підходами Снайдер пояснює згвалтування і масові поховання у Бучі, Маріуполі та інших містах України — це не якісь випадкові ексцеси війни, а цілком передбачувані наслідки фашистської війни на знищення.

Quote«Те, що путін продовжує нагороджувати горезвісних військових злочинців, свідчить про наміри продовжувати геноцид», — написав у Twitter учений в коментарях до статті.

Про те, чому не можна допустити програшу України

У 2022-му ми розуміємо про фашизм більше, ніж у 1930-х роках. Ми знаємо, зокрема, куди це привело. Ми повинні визнати фашизм, бо тоді ми знатимемо, з чим маємо справу. Але розпізнати це не означає його знищити.

Quote«Фашизм — це не дискусійна позиція, а культ волі, що випливає з вигадки. Йдеться про містифікацію людини, яка лікує світ насильством, і ця лінія буде підтримуватися пропагандою до кінця. Це можна зламати лише зламавши лідера. Фашистського лідера потрібно перемогти, а це означає, що ті, хто виступає проти фашизму, повинні зробити все необхідне, щоб перемогти його», — пояснив Снайдер.

Учений перестеріг європейські країни, які, як і в 1930-х роках, відступають, коли фашисти починають війну зі своїми сусідами.

Quote«Якщо росія переможе в Україні, це буде не просто знищення демократії силою, хоча це погано. Це буде деморалізація для демократій у всьому світі. Ще до війни друзі росії — Марін Ле Пен, Віктор Орбан, Такер Карлсон — були ворогами демократії. Перемоги фашистів на полі битви підтвердять, що сила має право, що винні ті, хто програв, і що демократії повинні зазнати невдачі», — пояснив експерт.

Якби Україна не чинила опір, наступила б темна весна для демократій усього світу.

«Якщо Україна не переможе, на світ очікують десятиліття темряви», — додав Снайдер.

Тімоті Снайдер — професор Єльського університету. Він досліджує тоталітаризм і націоналізм у Східній Європі, зокрема історію України ХХ століття. В Україні виходили його книжки «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним», «Червоний князь», «Перетворення націй», «Чорна земля. Голокост як історія і застереження».

Подякувати 🎉