У Києві на станції метро «Дорогожичі» відкрилася виставка, присвячена 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру. Зокрема, у місті пройде ряд заходів, присвячених трагедії. Бабин Яр став першим випадком масового знищення євреїв під час Другої світової війни. За офіційними даними, у ньому розстріляли близько 100 тис. осіб, однак за деякими оцінками, кількість жертв досягала 200 тис.
Детальніше про історію трагедії можна дізнатися з книг, деякі з них написані безпосередньо учасниками тих подій, а деякі базуються на документах та свідченнях очевидців. зібрало добірку книжок про Бабин Яр, які варто прочитати.
«Чорна книга»
Найстарша книга про Бабин Яр у добірці. Вона складається з матеріалів про трагедію, які збирали Василь Гроссман та Ілля Еренбург упродовж Другої світової війни. Книгу заборонила сталінська влада, однак її змогли надрукувати на Заході та в Ізраїлі. У 2020 році видання «Дух і літера» видало «Чорну книгу» українською.
«Бабин Яр» Анатолія Кузнєцова
Анатолій Кузнєцов написав роман «Бабин Яр» про події, свідком яких він був сам. Крім того, Кузнєцов став прототипом пам'ятника хлопчику, який читає оголошення про те, що всі євреї міста Києва мають прийти до Бабиного Яру.
Книга «Бабин Яр» з'явилася у середині 60-х у цензурованому вигляді у часописі «Юність» та у вигляді книжки тиражем у 150 тис. примірників. Однак через конфлікт із режимом автору довелося емігрувати до Лондона, де він отримав політичний притулок. Кузнєцов помер загадковою смертю у 1979 році. У 2009 році книгу перевидали українською.
«ШОА в Україні: історія, свідчення, увічнення»
Ця книга є збіркою досліджень щодо Бабиного Яру, текст створений англійською та є основою для вивчення історії знищення євреїв у Києві під час Другої світової війни. Добірка містить працю Тімоті Снайдера «Життя і смерть західно-волинських євреїв». Також вона містить дослідження нідерландського історика Карела Бергофа та історію Діни – свідка, яка пережила Бабин Яр. Книга також є у перекладі українською мовою.
«Мабуть Естер» Катерини Петровської
Катя Петровська – киянка з єврейської родини, авторка роману «Мабуть Естер», розповіла історію власної родини. Це не класичний роман, а радше низка історій, які пов'язані між собою родинними зв'язками. Назва книжки також символічна.
Вона відсилає до родички авторки, яка навіть не дійшла до Бабиного Яру — її розстріляли на вулицях Києва. У родині не пам’ятають її ім’я, тому вони припускають, що її звали мабуть Естер.
«Бабин Яр. Голосами» Маріанни Кіяновської
«Бабин Яр. Голосами» — збірка поезій української поетеси Маріанни Кіяновської, присвячена масовим розстрілам у Бабиному Яру.
За словами авторки, книжка складається з дуже особистих речей, які пов'язані з часами її дитинства та історією рідного міста Кіяновської.
«Коли вже моя книжка вийшла друком, я прочитала «Східно-Західну вулицю» Філіпа Сендса і довідалася, що Лаутерпахт, юрист-міжнародник, людина, яка була на Нюрнберзькому процесі та ввела в обіг термін «злочини проти людяності», із Жовкви. І я з Жовкви», — розповіла Кіяновська.
Кіяновська отримала за цю книгу Шевченківську премію.
«Бабин Яр: історія і пам'ять»
Книга є збіркою документальних джерел та досліджень на тему Бабиного Яру. Її умовно можна поділити на три частини: «До Бабиного Яру», «Трагедія Бабиного Яру» і «Після Бабиного Яру». Епіцентром досліджень стали історія нацистського злочину, політика пам’яті та забуття від сталінських часів до сьогодення, а також культурна пам’ять про Бабин Яр.
«Праведники Бабиного Яру» Іллі Левітаса
«Праведники Бабиного Яру» присвячена тим людям, які у роки Другої світової війни, незважаючи на смертельну небезпеку для їхнього життя, врятували тисячі євреїв. Таких людей називають Праведниками, серед них понад 2 тис. українців. Про них й розповідає книга.