Facebook Pixel

Пам'ять про катастрофу. Чого українці можуть навчитися у євреїв

Особиста думка

У світі 27 січня відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Цього дня 75 років тому було звільнено концтабір Аушвіц-Біркенау. По всьому світу відбудуться тисячі пам'ятних заходів, основний з яких відбудеться на території Освенцима, куди приїдуть гості з усього світу. Будуть звучати імена загиблих, їхніх убивць, а також героїв, які рятували євреїв та інших в'язнів концтаборів. Ці сміливі люди отримали імена Праведників народів Світу.

У роки Другої світової війни на окупованій німцями території сучасної України за порятунок життя євреїв на місці вбивали тих, кого намагалися врятувати, і тих, хто рятував, причому знищували всю сім'ю. Люди ризикували всім – своїм життям і життям своїх рідних.

Ізраїль визнає таких людей Праведниками народів світу. Цьому поняттю з Вавилонського Талмуда понад 2000 років: так називають людей неіудейського походження, які дуже добре ставилися до євреїв. На медалі, яку отримують Праведники, написана фраза: «Той, хто рятує одне життя, рятує увесь світ».

На жаль, в СРСР замовчувалася пам'ять як про Голокост, так і про Праведників. Якщо у світі збір інформації про порятунок євреїв почався в 1960-х, то в Україні це стало можливим тільки після розвалу Союзу. Сьогодні відомі імена трохи більше за 2600 українців, які отримали це звання. Посол Ізраїлю Джоел Ліон вважає важливим завданням зберегти пам'ять про цих людей.

Праведниками народів Світу можуть бути ті, хто рятував євреїв, проте не співпрацював зі злочинним режимом (співробітники концтаборів і люди в німецькій військовій формі такими бути не можуть).

Найбільшу трагедію єврейського народу ми називаємо Шоа. Для українців такою трагедією став Голодомор.

З початку Незалежності України йде величезна робота зі збору свідчень про цю трагедію. Є списки і тих, хто рятував українців від голодної смерті. Якщо не помиляюся, з 2009-го Інститут національної пам'яті та історики проводять різноманітні акції зі збору імен цих людей.

Наприклад, єврей на прізвище Винокур порятував у Вінницькій області чотирьох дітей з однієї родини, давай їм їжу та одяг. Тихон Попович був головою колгоспу ім. Калініна в селі Аркалаївка (Калинівка) на Миколаївщині і врятував усіх жителів: забезпечив їх їжею, причому, порушивши наказ, використав для цього навіть частину посівного матеріалу.

Голова сільради колгоспу «Серп і молот» у Новоолександрівці Херсонської області Степан Філь також порушував накази, протестував проти обсягів хлібопоставок, зберігав зерно для селян. Яків Дробот, голова колгоспу «Незаможник» села Великий Хутір на Черкащині, врятував від голодної смерті майже усіх селян.

Таких прикладів сотні, а історики весь час шукають нові й нові імена героїв.

Вважаю, що в Україні на рівні держави важливо не тільки збирати ці історії, але й заснувати державну премію для тих, хто рятував. Так, більшості вже немає в живих. Але й Праведників народів Світу вже багато пішло у кращі світи. Водночас держава Ізраїль щорічно вручає близько 10 нових медалей дітям і онукам українських Праведників народів Світу.

Меморіальний центр історії Голокосту Яд Вашем висаджує на їхню честь дерева й увічнює їхні імена на Стіні пошани. Це дуже хороший приклад для українців — як віддячити тим, хто рятував життя.

Про Праведників знімаються десятки фільмів. У ці дні ми проводимо покази фільму «Слово Праведника». Це документальні короткометражки про людей, які рятували євреїв по всій Україні, з Бабиного Яру зокрема. Одна з героїнь фільму — лікар Ніна Гудкова. Під час окупації вона стала директором дитячого будинку і врятувала дванадцять єврейських хлопчиків, у яких на той час нічого не було. Інша Праведниця Анна Морозова разом з матір'ю врятувала з Бабиного Яру київського лікаря Марію Костянтинівську з донькою та ховали їх під час війни.

Ці та інші історії покажуть 29 січня о 15:00 в Могилянці на магістерській програмі з юдаїки НаУКМА. Тут можна буде познайомитися з цією трагічною, але повної доблесті сторінкою спільної історії.

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

10 українських фільмів про Праведників народів Світу Життя

10 українських фільмів про Праведників народів Світу

Чи стане Бабин Яр головним пам'ятником Голокосту у світі Життя

Чи стане Бабин Яр головним пам'ятником Голокосту у світі

«Кристалічна стіна плачу» Марини Абрамович у Бабиному Ярі: як виглядає та що означає новий артоб'єкт Життя

«Кристалічна стіна плачу» Марини Абрамович у Бабиному Ярі: як виглядає та що означає новий артоб'єкт