27 січня у світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту і День звільнення Освенцима, в ісламі – Ісра і Міраж, або ніч вознесіння пророка Мухаммеда, у В’єтнамі – День мирної угоди, а в Новій Зеландії – День міста Веллінгтон.
нагадує, які історичні події відбулись 27 січня в Україні та світі.
У 1302 році партія чорних гвельфів, яка захопила і зруйнувала Флоренцію за пару місяців до того, звинуватила Данте Аліг’єрі, який був білим гвельфом і пріором міста, в корупції і фінансових злочинах. Поет і політик був засуджений до дворічного вигнання та зобов'язаний сплатити великий штраф. Ці події він частково описав у своїй безсмертній «Божественній комедії».

У 1343-му Папа Климент VI ухвалив папську буллу Unigenitus, яка виправдовувала неосяжну папську владу і використання індульгенцій. Через два століття обурення політикою індульгенцій призвело до реформації католицької церкви. Саме цю буллу критикував і засновник реформаторства Мартін Лютер.
У 1527-му під Ольшаницею (сучасна Київщина) відбулась одна з найбільших битв між кримськими татарами і русько-литовським військом під проводом князя Костянтина Острозького. Кримськотатарське військо, за різними джерелами, налічувало від 20 до 40 тисяч. Над річкою Гороховаткою, притокою Росі, вони зіткнулися з 3,5-7 тис. вояків Великого Князівства Литовського. У глибоких снігах загинули 24 тисячі кримців, близько 700 потрапили в полон. З полону визволено 40 тисяч бранців. За цю перемогу Острозькому у Кракові влаштували тріумфальний в'їзд від короля Сигізмунда.
320 років тому, 27 січня 1705 року, Петро I повелів боярам голити бороди або сплачувати на них податок.
У 1860-му вперше вийшло друком повне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.
У 1880-му Томас Едісон отримав патент на свою лампу розжарювання.
У 1924 році, через шість днів після смерті Леніна, його забальзамоване тіло помістили в спеціально побудований мавзолей на Красній площі. Там мумія «вождя світового пролетаріату» знаходиться й дотепер.
80 років тому звільнили Освенцим
80 років тому, 27 січня 1945 року, загони Червоної армії звільнили вцілілих в'язнів концтабору Аушвіц (Освенцим). Історики сходяться на думці, що в Аушвіці знищили щонайменше від 1,1 до 1,6 млн осіб, включаючи значну кількість євреїв. Ці дані отримали з вивчення списків на депортацію та підрахунку даних про прибуття потягів із в'язнями в Освенцим.
Цей день відзначають як День пам’яті жертв Голокосту. Між 1933 і 1945 роками нацистська політика «расової гігієни», етнічних чисток, євгеники, теоретизована як «остаточне вирішення єврейського питання», призвела до знищення 6 млн євреїв – двох третин єврейського населення Європи – і мільйонів інших людей, включаючи ромів, кримчаків в Криму, гомосексуалістів, людей з психічними захворюваннями та інших меншин.

27 січня 1945 року радянські війська звільнили Освенцим — один з найстрашніших таборів смерті. Фото: Wikipedia
У 1967-му США, Велика Британія і Радянський Союз уклали міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору.
У 1973-му Паризькою мирною угодою була офіційно завершена війна у В’єтнамі. З країни вивели війська США.
У 1983 році в Японії завершили будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, що проліг між островами Хонсю і Хоккайдо. Тунель Сейкан має довжину 53,85 км.
У 2010-му Apple анонсував iPad.
У 2015 році почались активні бої за Дебальцеве під час Війни на сході України.