Facebook Pixel

Як позбутися російського «трояна» в українській культурі

Російські окупанти, забираючи життя українців і руйнуючи їхні будинки, ще й нищать українську культуру. З 24 лютого російськими снарядами в Україні було знищено та пошкоджено 189 пам'яток культурної спадщини: культові споруди, меморіальні комплекси, пам’ятники, музеї, заповідники, театри та бібліотеки.

Щонайменше 9 бібліотек було зруйновано. Для прикладу: ось так до війни виглядала будівля ХІХ століття в Чернігові, де були розташовані музей старожитностей і обласна бібліотека.

budinok-v-v-tarnovskogo-chernigiv-1.jpg

Будинок пережив обстріли більшовиків і німців. Й от як він виглядає після нападу «руського міра».

chernigiv-yunatska-biblioteka-11-bereznya-2022.jpeg

У вцілілих на окупованих територіях бібліотеках росіяни борються з українськими книгами та авторами. У березні Telegram-канал Головного управління розвідки Міністерства оборони України повідомляв: «У бібліотеках тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Чернігівської та Сумської областей почалися вилучення української історичної та художньої літератури, яка не збігається з постулатами кремлівської пропаганди.

Найбільшу зацікавленість поліцаїв викликають книжки з історії українських Майданів, АТО/ООС, історії українських визвольних змагань. До «екстремістської» літератури зараховують шкільні підручники з історії України, наукову та популярну історичну літературу. Нищаться книжки зі згадками про Мазепу, Петлюру, Бандеру, Шухевича, Стуса, Чорновола.

Натомість російські видавництва, їхні онлайн-магазини та мобільні застосунки й далі працюють в України та вільно поширюють шовіністичні та антиукраїнські наративи, просувають державну ідеологію рф, а іноді навіть маскуються під українські книжки.

Свідомо чи несвідомо українці (до речі, навіть держслужбовці, не виключено, що й військові) і далі користуються такими мобільними програмами й сайтами російського походження, які давно мали б бути заблоковані:

· ЛитРес;

· MyBook (група компаній ЛитРес);

· Bookmate (ТОВ «Букмейт» із російськими бенефіціарами);

· Storytel;

· МИФ;

· Альпина;

· Alpina Digital;

· SmartReading.

Здавалося б, яку загрозу можуть містити якісь книжкові застосунки? Насправді є щонайменше такі негативні наслідки:

1. Російські застосунки збирають персональну інформацію про українців, що зберігається на серверах на території рф. Ще у 2016 році росія ухвалила так звані «закони Ярової» (№ 374-ФЗ і 375-ФЗ), відповідно до яких усіх операторів зв’язку та організаторів поширення інформації зобов’язали зберігати дані користувачів на російських серверах, до яких має доступ Федеральна служба безпеки без ухвали суду. Це стосується будь-яких програм і сайтів російського походження.

2. Достеменно ніхто не знає, яка саме інформація може збиратися, у яких обсягах і яким російським службам може бути доступною, куди потрапляє та як використовується. Цілком можливо, що вказані програми передають паспортні дані, дані про кредитні картки, про геолокацію, можуть записувати звук, робити скриншоти та приховано їх підправляти, відстежувати листування та зберігати паролі до акаунтів і пошти.

3. Такі видавництва заробляють на українцях і сплачують податки країні-агресору для фінансування війни: купівлі бомб і ракет для нищення українських бібліотек. До речі, через фінансові наслідки війни російські видавництва почали заманювати читачів акціями-подачками, роблячи безплатними по 10 — 15 електронних книг. Порівняйте з Україною, де понад 30 вітчизняних видавництв об’єдналися, щоб зробити безплатними для українців усі електронні книги.

4. Російські видавництва просувають шовіністичні, відверто фашистські, ксенофобські ідеї та наративи, псевдоісторію та російську державну ідеологію. На їхніх електронних полицях доступними є книги з промовами Путіна.

Ось лише декілька прикладів контенту з російського застосунку MyBook:

  • «Мысли о России. Президент о самом важном», Володимир Путін (пропаганда війни та російської винятковості);
  • «Патриотизм – национальная идея России», Володимир Путін (пропаганда війни та російської винятковості);
  • «Русская война», Олександр Дугін (російський шовінізм і реваншизм);
  • «Евразийский реванш России», Олександр Дугін (російський шовінізм і реваншизм);
  • «Украина це Россия», Дмитро Пучков (видання, зміст якого спрямований на ліквідацію незалежності України);
  • «Фидель на Донбассе. Записки военкора», Вадим Канделінський (визнання ЛДНР, російський реваншизм);
  • «Воля Донбасса. Литература народных республик» (визнання ЛДНР, російський реваншизм);
  • «Донбасс. Пять лет сражений и побед! Русская весна и русская мечта», Михайло Полікарпов (визнання ЛДНР, російський реваншизм);
  • «Крым», Олександр Проханов (російський шовінізм і реваншизм);
  • «Спецоперация «Крым 2014», Віктор Баранець (російський шовінізм і реваншизм);
  • «Поле боя – Украина. Сломанный трезубец», Георгій Савицький (видання, зміст якого спрямований на ліквідацію незалежності України);
  • «Гибнущая Украина», Дмитро Ігнатьєв (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «Тайная война. Во главе министерства госбезопасности ДНР», Андрій Пінчук (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «Евромайдан – захват Украины», Віталій Дудін (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «СМЕРШ против бандеровщины», Анатолій Терещенко (перекручування історії України);
  • «Гамарджоба, панове!», Олександр Архіпов (визнання ЛДНР, російський реваншизм);
  • «Ненависть. Хроники русофобии», Микола Старіков (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «Происхождение украинского сепаратизма», Микола Ульянов (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «Вся правда про Украину. Кому выгоден раскол страны?», Ігор Прокопенко (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності);
  • «Самоубийство Украины. Хроника и анализ катастрофы», Андрей Ваджра (російський шовінізм і реваншизм, заперечення української державності).
  • @material: https://thepage.ua/ua/style/health/diti-i-vijna-yak-poyasniti-ditini-sho-koyitsya-navkolo

А от що пропонує прочитати українцям застосунок Bookmate:

  • «Принуждение к миру», Сергій Єрмолов (виправдання анексії Криму та війни РФ з Україною);
  • «Кавказcкая война. Том 2. Ермоловское время», Василь Потто (виправдання загарбницьких воєн Російської імперії);
  • «Государственный и муниципальный контроль (надзор) в отношении граждан: нормативное регулирование», Олександр Кнутов, Олександр Чаплінський, Сергій Плаксін (теорія та практика функціонування репресивного апарату державної влади у РФ);
  • «На разломе двух времен. 80-е», Сергій Васильєв (видання заборонено до розповсюдження Держкомтелерадіо України);
  • «Портрет мертвой натурщицы», Дар’я Дезомбре (видання заборонено до розповсюдження Держкомтелерадіо України);
  • «Контракт на два дня. Трилогия. Книга первая. Солдаты другой страны», Петро Безруких (пропаганда мілітаристських устремлінь Росії, ревізіонізм світової історії);
  • «Контракт на два дня. Трилогия. Книга вторая. Дорогами войны», Петро Безруких (пропаганда мілітаристських прагнень Росії, ревізіонізм світової історії);
  • «Петр Первый. История за час», Світлана Бестужева (популяризація російської історії, позитивний образ російських царів);
  • «Рассказы о Петре Великом», Сергій Алексєєв (пропаганда російської історії та особистості Петра Першого для дітей);
  • «Мудрость психики. Глубинная психология в век нейронаук», Жінет Паріс (видання заборонено до розповсюдження Держкомтелерадіо України);
  • «Книжные воры», Андрес Рідел (видання заборонено до розповсюдження Держкомтелерадіо України).

Обурливим виглядає те, що ті самі MyBook, Bookmate та інші застосунки зі списку розпочали активну рекламу в українських соцмережах і навіть пропонують безплатний доступ до контенту впродовж 14 днів або безплатне завантаження книжок на суму 200 грн. Щоб ввести в оману українських користувачів, реклама йде українською. Такий собі троянський кінь…

Компанія Bookmate позиціює себе як британська, але її бенефіціари — з рф. Водночас компанія спромоглася навіть залізти до гаманців українців і українського бюджету через програму «єПідтримка».

Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів у березні 2022 року звернулася до Міністерства культури та інформаційної політики України, РНБОУ, Держкомтелерадіо, учасників книжкового ринку та читацької спільноти із закликом бойкотувати та блокувати всі російські застосунки для читання, які представлено в AppStore та Google Play, і не підтримувати грошима жоден культурний контент від країни-агресора.

Обидва сервіси й без того вже поступово видаляють зі своїх платформ мобільні застосунки компаній, на які було накладено санкції. Так, буквально днями було видалено застосунки Сбербанку та російського «Альфа-банку». Варто сподіватися, що незабаром дійде черга й до книжкових застосунків.

Що може зробити кожен із доступних засобів, аби прискорити «дерусифікацію» власного смартфона та електронних книжкових поличок?

1. Більш свідомо підходити до вибору мобільних застосунків для читання взагалі й зокрема, обирати не російські та рекомендувати своїм знайомим робити так само.

2. Використовуйте спеціальні програми, які дають змогу перевірити країну-походження мобільних застосунків. Наприклад, українська компанія-розробник MacPaw створила застосунок SpyBuster, що визначає російські програми та сервіси на смартфонах і комп’ютерах, щоб потім їх блокувати.

3. Потрібно скаржитися на російські застосунки та сайти, щоб AppStore та Google Play їх заблокували. Щонайменше – ставити низькі оцінки, залишати відповідні коментарі.

4. Надсилати скарги до Google та Apple, аби вони нарешті забанили російські застосунки.

5. Бойкотувати російські видання, онлайн-магазини та компанії, які й далі поширюють книжки з російськими наративами або працюють на території РФ.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора