Facebook Pixel

Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами

Життя

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну освітній процес довелося тимчасово зупинити. З 14 березня школи поступово почали повертатися до роботи: першими за науку взялися учні в областях, де не ведуться активні бойові дії.

The Page Style розібралося, у який спосіб діти продовжать навчання та як складатимуть цьогорічні іспити.

Як зараз працюють школи в Україні?

Пандемія коронавірусу навчила українські школи проводити освітній процес без фізичної присутності учнів у кабінетах. Тому нині навчання на всій території України здійснюється переважно дистанційно або в змішаній формі.

В окремих районах низки областей і досі тривають вимушені канікули, а інформація про одну з областей відсутня через бойові дії в регіоні.

Загалом, за даними Міністерства освіти і науки (МОН), до навчання повернулися приблизно 3,5 млн учнів.

Якими мають бути уроки під звуки сирен: рекомендації МОН

У відомстві радять викладачам насамперед оптимізувати навчальне навантаження та скоротити кількість занять удвічі проти мирного періоду. Решту часу рекомендують присвятити роботі в асинхронному режимі:

  • спілкуванню з учнями в месенджерах;
  • роботі з онлайн-ресурсами;
  • виконанню дітьми вправ і завдань для психологічного розвантаження та врегулювання емоційного стану (зокрема, йдеться про читання літератури, перегляд фільмів, малювання, ліплення, інші творчі заняття).

У МОН наголошують, що в умовах війни бесіда або діалог є важливішими за інструкції чи розповіді, а творче завдання – за вправи. З-поміж онлайн-ігор, які можна використовувати під час навчання,– «365° за шкалою медіаграмотності», «Пригоди Літератуса» та «Медіазнайко».

Водночас досліди та творчі проєкти варто застосовувати обережно з огляду на обмеженість ресурсів в умовах війни, а домашні завдання звести до мінімуму.

Також школам дали змогу самостійно регулювати розклад занять. А час початку першого уроку радять узагалі посунути принаймні на годину пізніше, оскільки діти можуть погано висипатися вночі через повітряні тривоги або психологічно нестабільний стан.

Де навчатися біженцям?

За інформацією ЮНІСЕФ, через розв'язану Росією війну майже 3 млн маленьких українців були змушені залишити свої домівки й переїхати до інших регіонів країни, ще 2 млн опинилися за кордоном.

Внутрішньо переміщені діти можуть долучитися до навчання в школі за місцем тимчасового проживання. Для цього їхні батьки чи опікуни мають звернутися до найближчої школи або заповнити онлайн-форму на сайті чи в соцмережах обласного департаменту освіти. Станом на 7 квітня кількість учнів-переселенців в Україні сягнула майже 71 тис. осіб, більшість із них сіли за парти на Львівщині.

Дистанційно продовжити навчання в українських школах можуть і ті, хто виїхав за межі країни. Батькам для цього потрібно сконтактувати з учителями або керівництвом навчального закладу. Вони також можуть попросити зарахувати дитину до Міжнародної української школи (МУШ) на екстернат на індивідуальній основі.

Щоб віддати малюка до європейської школи, зазвичай потрібна заява одного з батьків. Іноді за ініціативи місцевих активістів і діаспори для переселенців організовують окремі класи, які працюють за українськими освітніми стандартами та програмами. У такому разі учні отримають документи від МУШ або іншого вітчизняного закладу загальної середньої освіти.

Що таке Всеукраїнська школа онлайн і як нею користуватися?

Всеукраїнська школа онлайн (ВШО) – це платформа для дистанційного та змішаного навчання учнів 5 — 11 класів і методичної підтримки вчителів.

«Мета Всеукраїнської школи онлайн – забезпечити кожному українському учневі та вчителю рівний, вільний і безоплатний доступ до якісного навчального контенту», – пояснюють у МОН.

На платформі є відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів. Вчителі можуть використовувати матеріали ВШО для проведення змішаного та дистанційного навчання, учні – для вивчення теми, яку пропустили через бойові дії.

Також на сайті міністерства з'явився Всеукраїнський онлайн розклад із посиланнями на щоденні заняття для 1 — 11 класів. Кожен день починається з хвилини мовчання для вшанування пам'яті загиблих українців і психологічної хвилинки.

Школярі, які мають проблеми з доступом до інтернету, можуть дивитися відеоуроки на телеканалах «ПЛЮСПЛЮС», «Піксель» і на регіональних каналах «Суспільного».

Крім того, на час воєнного стану низка дистанційних шкіл надали всім охочим безоплатний доступ до своїх матеріалів. Зокрема, йдеться про такі освітні проєкти, як-от «Атмосферна школа», «Оптіма», «DAR» та інші.

Що буде із ЗНО?

Замість традиційного ЗНО цьогорічні випускники складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), який відбуватиметься в комп'ютерному форматі. Він проводитиметься в Україні вперше й лише у 2022 році.

Реєстрація на НМТ триватиме до 19 квітня. Іспит міститиме три блоки завдань: з української мови, математики та історії України, у кожному з них – по 20 тестових запитань. За виконання кожного блоку учасник отримає окремий результат, потім його переведуть у шкалу 100 — 200 балів.

Завдання НМТ відповідатимуть змісту програм ЗНО та будуть аналогічними до тих, що використовуються у звичному тесті. Утім, запитання з відкритою формою відповіді, як-от написання власного висловлювання, новим екзаменом не передбачено.

Для вступу на творчі спеціальності єдиним інструментом оцінювання стане творчий конкурс.

Зображення на обкладинці: Pexels

Все вище і вище, і вище: як один виш злякався спідниць Життя

Все вище і вище, і вище: як один виш злякався спідниць

День української писемності та мови: 9 листопада відбудеться Радіодиктант національної єдності Життя

День української писемності та мови: 9 листопада відбудеться Радіодиктант національної єдності

Вища освіта в часи війни: як вступити до університету та де навчатися студентам-переселенцям Життя

Вища освіта в часи війни: як вступити до університету та де навчатися студентам-переселенцям