Вперше про можливість повномасштабного вторгнення росії в Україну заговорили ще восени 2021 року, і до 24 лютого тисячі прогнозів та експертних оцінок заполонили інтернет.
Деякі прогнози іноземних експертів щодо планів Володимира Путіна та перебігу війни в Україні збулися, як і оцінки українських експертів, втім деякі лідери думок висловлювали нереалістичні сподівання.
Росія напередодні вторгнення активно заперечувала ці заяви та наголошувала на готовність вести перемовини дипломатичним шляхом.
А ось уже після початку повномасштабного наступу російські так звані аналітики, політики та блогери стали лідерами з нералістичних очікувань: наприклад, заявляли про те, що окупанти вже ввечері 24 лютого зайдуть у місто, а війна закінчиться максимум у квітні 2022 перемогою рф.
Пропагандистське видання РИА-Новости навіть випадково 26 лютого випустило статтю про вже завершений бліцкриг, новий маріонетковий уряд у Києві та плани Путіна на багатополярний світ з «англосаксами на колінах».
зібрав прогнози росіян про те, як більшість з них намагалися представити свої поразки на фронті перемогами.
Весна-осінь 2021 року: чи справді рф готує повномасштабне вторгнення в Україну
«росія не становить загрози для жодної країни світу... у тому числі, звичайно, не становить загрози для України. Але завжди дуже уважно ставиться до своєї власної безпеки».
Так 5 квітня 2021 року висловився Дмитро Пєсков, речник Володимира Путіна, коментуючи повідомлення про скупчення російських військ на кордоні з Україною.
Схожу риторику знаходимо і в заявах Володимира Путіна. 13 листопада диктатор, якого цитувало Радіо Свобода, відмовився визнавати росію як одніу зі сторін конфлікту на сході України.
«У мінських угодах ніде не сказано, що росія є стороною конфлікту. Ми ніколи з цим не погоджувалися та не погодимося. Ми не такі».
Також президент рф звинуватив Захід у нагнітанні напруження та та наголосив на серйозний виклик цих дій:
«Сполучені Штати та їхні союзники НАТО проводять незаплановані навчання в Чорному морі. У цих навчаннях бере участь не тільки досить потужне морське угруповання, але й авіація, в тому числі стратегічна. Для нас це серйозний виклик».
Російський політик, голова комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький, якого цитувало російське пропагандистське видання Газета.ру, 1 квітня 2021 року не тільки стверджував, що росія не веде жодних незвичайних військових дій на своїй території, а навпаки, звинувачував Україну у підготовці військової операції на Донбасі.
Крім того, він підкреслював, що звинувачення на адресу Москви тільки підтверджують наявність «зовнішнього керування» Україною.
«Не росія нарощує військову присутність на Донбасі, це послідовно робить українська влада, щоб спровокувати подальшу ескалацію. Вашингтону не потрібен мир в Україні, вони всіма силами підтримують напруженість поблизу російських кордонів для підтримки міфу про агресію Москви».
Прогнози щодо війни в Україні на лютий 2022 року від росіян: раптове напруження?
У лютому 2022 року думки російських аналітиків дещо змінилися. Ситуація на кордоні з Україною вже викликала у них більше занепокоєння, а ймовірність російського нападу на Україну ставала дедалі вища.
Російський історик, Євген Норін, що спеціалізується на військових конфліктах пострадянського простору, 11 лютого 2022 висловився радіоточці НСН на рахунок цього так:
«Тупиковий» діалог між росією та НАТО може погано закінчитися та призвести до введення російських військ на Донбас».
Згаданий вище Дмитро Пєсков також змінив свою точку зору, і вже 17 лютого 2022 року заявив, що ситуація в Україні в близькості від російських кордонів, може будь-якої миті вийти за межу інформаційних атак і спалахнути.
«Кожен момент ризикує перейти зі сфери інформаційних атак у наслідки, які викличуть нове займання війни в безпосередній близькості від наших кордонів… Але навіть незважаючи на це, росія зберігає відповідальну позицію та чекає від своїх партнерів діалогу».
Публічно заперечувала таку небезпеку речниця російського МЗС Марія Захарова. 15 лютого, коли Міноборони росії оголосило про «поступове повернення військової техніки з навчань» від північних кордонів України, Захарова заявила:
«15 лютого 2022 року увійде в історію як день провалу західної пропаганди війни. Осоромлені та знищені без жодного пострілу».
І це яскравий приклад того, по факту всі ці люди просто видавали потрібні Володимиру Путіну наративи. Насправді, попри всі спроби російської влади відвернути увагу світу від можливої повномасштабної війни з боку рф на території України, ніхто вже не піддавався на ці провокації.
24 лютого 2022 року росія почала повномасштабне вторгнення в Україну. О 5 ранку Київ атакували ракетними ударами, саме тоді російські аналітики вкрай були впевнені в успішності своїх військ.
Євгеній Піддубний – російський воєнний кореспондент, цитував у себе в каналі підводку іншого пропагандиста до матеріалу CNN та стверджував, що рашисти вже біля Борисполя:
«Російський десант уже у районі київського аеропорту. Увечері та вночі в Київ почнуть заходити передові частини російських військ. Групи СНГ напевно вже там».
Проте, як ми вже знаємо, ні 24 лютого, ні на сьогодні дійти до Києва російським військам не вдалося.
У чому ще помилявся експерт? Піддубний наполягав, що ЗСУ не зможуть протягом тривалого часу протистояти росії (нагадаємо, Захід теж давав Україні від 3 до 21 дня на поразку):
«У ЗСУ нема шансів, і питання капітуляції — це всього лише питання часу, навіть не місяців — днів»,— заявляв він.
Понад рік Україна протистоїть полномасштабному вторгненню росії, і вже близько 9 років веде війну за своє існування та свій суверенітет. Мало хто з російських аналітиків міг це передбачити, так само як силу та потенціал українського збройного опору окупантам.
Прогнози щодо війни в Україні на березень 2022 року: на що розраховує Кремль
15 березня 2022 року російський пропагандист Володимир Соловйов, якого цитував УНІАН, в ефірі свого ток-шоу стверджував, що рф не зупиниться на війні з Україною:
«Якщо ви вважаєте, що ми зупинимося на Україні — подумайте 300 разів. Нагадаю вам, що Україна, це лише проміжний етап у забезпеченні стратегічної безпеки російської федерації».
Тоді ж, Соловйов, проти якого також ввели санкції, заявив, що Захід має засунути санкції проти росії «в зад».
19 березня міністр закордонних справ росії Сергій Лавров, якого з посиланням на пропагандистські ЗМІ рф цитувала УП, висловив свою думку на рахунок закінчення війни:
«Війна — завершиться, я сподіваюся, підписанням всеосяжних документів з тих питань, які я згадав: питання безпеки, нейтральний статус України за гарантій її безпеки».
Крім цього, Лавров заявив, що росія не висуватиме ініціатив, щоб налагодити відносин із Заходом, а хоче подивитися, як «вони самі виходитимуть із глухого кута, в який себе загнали».
Реакція російських лідерів на санкції Заходу була різнобічною. 17 березня 2022 року Голова Чечні Рамзан Кадиров стверджував, що санкції лише обєднуватимуть народ росії.
«До перших масштабних санкцій проти росії у мене часто запитували, що робитиме наша країна, якщо проти неї Захід почне запроваджувати обмежувальні заходи. Багато хто тоді в цих бесідах висловлював побоювання, що подібні дії Заходу загрожують розколом суспільства в росії. Я відповідав, що, навпаки, росіян поєднують такі складні, важкі, доленосні моменти… Так і буде».
Тим не менш, присутність санкцій росія відчула відразу. Наприклад, наступного дня після заяв Кадирова російським ЗМІ передбачили закриття через вихід закордонних компаній та рекламодавців. Про це першим заговорив виконавчий директор АКАР Валентин Смоляков, якого цитувало видання НСН.
«Західні компанії через військову спецоперацію в Україні масово припиняють інвестиції в рекламу на російському ринку. Вона є ключовим джерелом доходів для телеканалів, радіостанцій, друкованої преси та інтернет-видань» — зазначали російські ЗМІ.
Прогнози щодо війни в Україні на квітень 2022 року: найбільш ймовірний сценарій фіналу війни від рф
Саме на квітень 2022 року воєнні аналітики росії покладали великі надії. За словами відомого у рф історика та вфйськового аналітика Костянтина Сивкова, закінчення «спеціальної операції» в Україні мало б відбутися наприкінці квітня.
Знаходимо схожу так звану аналітику у Дмитра Пєскова, якого цитувало BBC:
«Наші військові прикладають усі сили, щоб завершити операцію. Ми сподіваємося, що найближчими днями, в найближчому майбутньому операція досягне своїх цілей або закінчиться переговорами між російською та українською делегаціями».
Вже 4 квітня 2022 року втрати рф в Україні досягли розмірів інших армій світу, зокрема, перевищивши розміри армій Кіпру, Словенії, Словаччини та Ірландії.
На 23 лютого 2023 року втрати росії в Україні майже дорівнюють розміру двох армій Австралії, двох армії Казахстану, є більшими за дві армії Данії. Крім того, це майже 1,5 армії Канади, майже ціла армія Монголії (все — враховуючи резерв), більше половини армії Фінляндії та більше третини армії Франції.
Тому насправді такі прогнози були черговою пропагандою російських лідерів, а не адекватним оцінюванням ситуації.