Президент США Джо Байден 20 лютого прибув до Києва з неанонсованим візитом. Таємна поїздка відбувалася через Польщу, звідки американський лідер прямував до столиці України потягом.
У неділю ввечері офіційний Вашингтон стверджував, що Байден усе ще перебуває в США, тоді як він уже був за пів світу, зазначає The New York Times. Утім, за даними видання Politico, Байден був у Києві вже о 8 ранку 20 лютого, де його зустріла пані посол США в Україні Бріджит Брінк.
«Приємно повернутися в Київ», – заявив президент США після прибуття.
За інформацією видання Rolling Stone, Байден сам наполіг на візиті до Києва ще місяць тому, заявивши, що ця поїздка з політичного погляду має відбутися, хоча до останнього Вашингтон і стверджував, що президент США не перетинатиме кордону Польщі та України.
Що вже встиг заявити президент США та якою є мета його візиту незадовго до річниці повномасштабного вторгнення в Україну?
Візит Байдена в Київ: цілком таємна поїздка

Джо Байден у Києві вже зустрівся з Володимиром Зеленським. Фото: ОП
Візит Байдена до Києва має продемонструвати рішучість його адміністрації напередодні річниці вторгнення росії в Україну, зазначає NYT.
«Візит пана Байдена до Києва нагадав секретні місії президентів Джорджа Буша та Барака Обами до Іраку та Афганістану під час розпалу воєн у цих країнах», — пишуть автори матеріалу Майкл Шир і Пітер Бейкер.
Вони нагадують, що у 2003 році Буш здійснив візит на День подяки до Іраку, який був настільки таємним, що навіть співробітники його секретної служби вважали, що він у той момент перебував на своєму ранчо в Кроуфорді в штаті Техас.
Зі свого боку у 2010 році пан Обама здійснив подібну поїздку до Кабула в Афганістані. Поїздку Байдена до Києва спочатку анонсували як поїздку до Варшави, зазначає видання, утім, мета візиту до Європи залишається незмінною.

Джо Байден перебуває у Києві з неанонсованим візитом. Фото: ОП
Під час прогулянки Джо Байдена по Києва спрацювала повітряна тривога [відео]
«Президент Байден чітко дасть зрозуміти, що США й надалі підтримуватимуть Україну стільки, скільки це буде потрібно», — підкреслював напередодні візиту головник речник Пентагону Джон Кірбі.
Що заявив Байден про візит в Україну

Джо Байден оголосив про новий пакет допомоги Україні. Фото: ОП
Офіційно Білий дім після прибуття Байдена в Україну заявив, що метою візиту є підтвердження непохитної відданісті США демократії, суверенітету та територіальній цілісності України.
Основні тези заяви Джо Байдена після прибуття в Київ такі:
- за останній рік США створили коаліцію країн від Атлантики до Тихого океану, щоб допомогти захистити Україну, і підтримка Києва триватиме;
- візит президента США приурочений до річниці жорсткого вторгнення рф в Україну та передбачає спілкування з командою Володимира Зеленського щодо необхідної допомоги Києву;
- коли Путін розпочав вторгнення майже рік тому, він вважав, що Україна слабка, а Захід — розділений, і він глибоко помилявся;
- США заявили про новий пакет допомоги Україні, зокрема, постачання критично важливого обладнання, що включає артилерійські боєприпаси, протитанкові системи та радари повітряного спостереження;
- цього тижня США планують оголосити про додаткові санкції проти кремлівських еліт і компаній, що допомагають російському ВПК.
«Україна відчуває підтримку Сполучених Штатів і особисто президента Джозефа Байдена в ці нелегкі часи боротьби», — написав президент Володимир Зеленський.
Виступ Джо Байдена в Києві [відео]
Візит Байдена до Польщі та допомога Україні

Джо Байден оголосив про новий пакет допомоги Україні. Фото: ОП
Після візиту до Києва планується поїздка Байдена до Польщі для спілкування з президентом Анджеєм Дудою та лідерами союзників США зі східного флангу.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький раніше заявив, що вони з Байденом обговорять можливість постійного розміщення військ США в Польщі.
Новий пакет допомоги Києву від США тим часом коштує близько $0,5 млрд, пише DW.
Військова допомога від американців включає танки M1 Abrams: на їхнє постачання знадобиться кілька місяців. Винищувачі F-16, про які дуже довго просить Київ, США поки що постачати не готові.Виступаючи в Маріїнському палаці в Києві, Байден також підкреслив:
Чому візит Байдена знадобився саме зараз

Байден в Україні: чому він прибув саме зараз. Фото: ОП
Видання Politico з посиланням на урядовця Кабміну пише, що українці довго домагалися візиту президента США Джо Байдена до Києва.
Зрештою поїздку було підготовлено в дуже короткий строк — приблизно за тиждень, і відбувалася в умовах максимальної секретності через лінії зв’язку глави ОП Андрія Єрмака та глави МЗС Дмитра Кулеби.
Візит Джо Байдена до Києва [відео]
Важливою причиною візиту Байдена саме зараз автори матеріалу NYT називають деяке послаблення коаліції підтримки України за останній рік.

Візит Байдена в Україну готували через Єрмака та Кулебу. Фото: ОП
Останнім часом деякі з найвідданіших союзників США знову почали тиснути на Київ для початку мирних переговорів із Москвою, що може передбачати здачу частини українських територій.
Крім того, Байден відчуває тиск із різних боків усередині США: наприклад, республіканці-трампісти внесли до Палати представників проєкт під назвою «Втома від війни», закликаючи припинити допомогу Україні та спонукати Київ домовлятися в дипломатичний спосіб (що зараз більше нагадувало б шлях ультиматумів країни-терориста — ).
Тиск відчувається й від тих, хто наполягає, що США мають зробити ще більше перед обличчям російської агресії.

Байден вже зустрівся з Зеленським на Банковій. Фото: ОП
У Пентагоні запевняють, що ідею припинення підтримки України просувають лише кілька республіканців: ані керівництво партії в Палаті представників, ані демократи її не підтримують.
«Якщо ви поговорите з керівництвом Палати представників, ви цього не почуєте. І ви точно не почуєте цього з боку Демократичної партії. І ви не почуєте цього в Сенаті», — підкреслює Джон Кірбі.
Утім, на думку деяких колишніх американських дипломатів, Байден сам відкрив двері для критики. Президент має бути більш прямим, коли описує, чому підтримка України є життєво важливою для США, вважає Джон Гербст, колишній посол США в Україні та старший директор Атлантичної ради:
«Замість того, щоб просто сказати, що ми залишимося з Україною стільки, скільки буде потрібно, варто було б сказати, що ми життєво зацікавлені в завданні стратегічної поразки Путіну або перемозі України, або і в тому, і в тому».