Facebook Pixel

Російські політтехнологи, гроші Газпрому та контроль за ТБ: як кремль впливає на політику Молдови

Росія роками фінансувала політичні рухи в Молдові, аби зробити країну максимально проросійською.

Про це свідчать документи, передані The Washington Post українською розвідкою, пише видання.

Ігор Додон як агент ФСБ при владі у Молдові: ким його замінили

Донедавна основним агентом ФСБ у Молдові була Соціалістична партія, очолювана Ігорем Додоном, який був президентом Молдови з 2016 по 2020 рік. Але після того, як політик програв вибори у 2020 році, йому почали шукати заміну.

Додон у 2020 році не тільки потрапив у низку корупційних скандалів: у 2019 році зʼявилося відео, в якому він зізнавався в отриманні грошей від «Газпрому». На нього завели справу щодо державної зради.

Втім, Москва недовго шукала нового агента: у 2020 році ФСБ розробила план, відповідно до якого за вплив росії в Молдові мали відповідати все та ж Соціалістична партія, а також партія Ілана Шора.

Партія Додона, однак, програла вибори у 2021 році, і Шор вийшов на перший план для Москви.

Соціологи ФСБ називали колишнього керівника великого молдовського банку і мережі магазинів дьюті-фрі в аеропорті Молдови шоуменом-популістом, яким можна легко маніпулювати.

Quote«У деяких на Шора явна алергія, це неприйнятна фігура. Але для інших він справжній кумир і лідер», – йдеться у звіті стратегів ФСБ за квітень 2021 року.

Рука росії: як Ілан Шор проводить мітинги проти президентки Маї Санду

Видання нагадує, як у вересні 2022 року тисячі протестувальників зібралися біля президентського палацу Молдови, закликаючи прозахідну лідерку країни Маю Санду піти у відставку.

Організатором цієї демонстрації став саме Ілан Шор, лідер опозиційної партії, який наразі перебуває в еміграції в Ізраїлі.

Після цих «протестів» політику аплодували з Москви: російський депутат Леонід Слуцький похвалив Ілана Шора як «гідного довгострокового партнера» та навіть запропонував молдавському регіону, очолюваному партією Шора, дешеву російську газову угоду.

Згідно з документами, отриманими від української розвідки, ФСБ також вивела десятки мільйонів доларів з деяких найбільших державних компаній росії, щоб розвивати мережу молдавських політиків і переорієнтувати країну на Москву.

Quote«Ці документи проливають світло на тіньовий світ операцій росії в Молдові та використання Кремлем природного газу та незаконного фінансування як інструментів політичного впливу», — пише видання.

Російські політтехнологи в Молдові: приховані адреси та нові сім-карти

Як свідчать документи, найняті Кремлем політтехнологи вперше приїхали до Кишинева з росії в березні 2021 року, щоб таємно працювати з партією Шора.

Вони доклали чимало зусиль, щоб приховати свою присутність, купуючи передплачені SIM-карти для телефонів і приховуючи адреси квартир, які вони знімали.

Партію Шор мали позиціонувати як партію «конкретної дії», популістську «в прямому сенсі цього слова», партію, яка «змінює життя людей на краще».

Сам Шор заперечував, що отримував підтримку з Москви, паралельно звинувачуючи прозахідну політику уряду Молдови в наближенні країни до економічного колапсу.

Близький соратник Шора отримав керівний контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови наприкінці вересня 2022 року. ФСБ також допомагала Шору в розвитку його бізнес-імперії.

Міністерство фінансів США 26 жовтня наклало санкції на численні російські та молдовські організації та осіб, включаючи Шора, заявивши, що він координував дії з представниками інших олігархів для створення політичних заворушень у Молдові, отримуючи підтримку росії, і намагався підірвати курс країни до ЄС.

Росіяни дуже збентежені всією операцією в Україні, і їм потрібен успіх деінде, каже віцепрем’єр-міністр Молдови Олег Серебрян:

Quote«Я особисто побоююся, що Молдова є легшою мішенню, ніж Україна».
Подякувати 🎉