Перемога партії «Дія та солідарність» (PAS) на дострокових парламентських виборах у Молдові дає шанс на прискорення розвитку цієї постсоціалістичної держави. І — парадоксальним чином — збільшує виклики для України.
PAS сформує парламентську більшість та уряд. Очевидно, що блок комуністів та соціалістів і партія «Шор» будуть у глухій опозиції. Шанси партії Санду сформувати конституційну більшість наразі виглядають примарними. А потреби в зміні основного закону зовсім не очевидні. Євроатлантична інтеграція, на відміну від європейської, не є вагомим чинником для Молдови.
Потрібно відзначити послідовне просування Маї Санду до збільшення масштабу власного політичного впливу. Влітку 2019 року вона разом зі своїм союзником Андреєм Нестасе пішла на альянс з Ігорем Додоном заради вигнання з політики Молдови потужного Влада Плахотнюка. Прем’єрство Санду було недовге, проте восени 2020-го вона впевнено взяла реванш у Додона за свою поразку на президентських виборах та звільнення з посади прем’єра. Ба більше, Санду домоглася проведення дочасних парламентських виборів, маючи в активі невеликі повноваження та помітний опір політичних опонентів. PAS зуміла набрати найкращий у новітній історії результат (52%) у несприятливих умовах, забезпечивши своїй керівниці суттєве зростання реальної влади. Своїм успіхом партія завдячує саме тендітній, але наполегливій лідерці.
Санду користується помітною підтримкою з боку ЄС, якому потрібна історія успіху в країнах Східного партнерства. Тим паче тепер, коли політичні кризи різної інтенсивності переживають Білорусь і Грузія, а Україна все більше розчаровує Захід. Чи стане розплатою за цю допомогу створення нової моделі врегулювання в Придністров’ї — питання, на яке дуже цікаво почути відповідь! Адже проблеми, спричинені замороженим на початку 90-х конфліктом, нікуди не поділися, а його розмороження — цілком реалістичний сценарій. Кремлю історія успіху Молдови не потрібна.
Над відносинами України та Молдови вже кілька місяців тяжіє справа Чауса. Спустити на гальмах резонансне викрадення колишнього українського судді влада Молдови навряд чи зможе: це може завдати помітного удару по її позиціях. У новітній історії Молдови вже були потужні скандали, які перевертали догори дном тамтешній політикум. Власне, немає і однозначної відповіді на запитання про замовників викрадення. Тому формування монобільшості сандуністів може спричинити драматичний розвиток подій. Проте є і інший виклик: доволі компактна Молдова спроможна здійснити потрібні для прискорення євроінтеграції перетворення, обганяючи Україну. І обопільна симпатія Санду та Зеленського тут нічим не допоможе.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора