Facebook Pixel

Агенти ФСБ при владі в Молдові та контроль США за потоками зброї в Україну: дайджест західних ЗМІ

Росія експортувала у Молдову свої гроші заради утримання проросійських настроїв у політикумі, а агент ФСБ був президентом країни чотири роки.

США розробили план з контролю за надходженням та використанням зброї в Україні, ООН збиратиме дані про зруйновану росією культурну спадщину, а генсек НАТО попередив республіканців, що ослаблення підтримки України тільки зміцнить Китай.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, який завершує робочий тиждень 24-28 жовтня 2022 року.

Протести проти Маї Санду: причому тут російські гроші

Мая Санду: як росія оплачує протести проти президентки Молдови. Фото: Getty Images

Мая Санду: як росія оплачує протести проти президентки Молдови. Фото: Getty Images

The Washington Post отримала від української розвідки документи та інтерв’ю, які свідчать, що ФСБ вивела десятки мільйонів доларів з деяких найбільших державних компаній росії, щоб переорієнтувати Молдову на Москву.

Наприклад, організатор демонстрації за відставку прозахідної президентки Молдови Маї Санду Ілан Шор, голова партії Шор, одразу після мітингів у вересні отримав аплодисменти з Москви.

Ілан Шор отримує фінансування та підтримку з Москви. Фото: Getty Images

Ілан Шор отримує фінансування та підтримку з Москви. Фото: Getty Images

Російський депутат Леонід Слуцький не просто похвалив опозиційного політика як «гідного довгострокового партнера», а й запропонував регіону, де виграла вибори партія Шора, дешеву російську газову угоду (що дуже нагадує ситуацію з Україною та Віктором Януковичем у 2013 році — прим. ред.).

Quote«Ці документи проливають світло на тіньовий світ операцій росії в Молдові та використання Кремлем природного газу та незаконного фінансування як інструментів політичного впливу», — підкреслює видання.
Quote«Росіяни дуже добре вміють експортувати дві речі: одна — це енергоносії, а друга — корупція», — прокоментував ситуацію високопоставлений представник служби безпеки Молдови.

Ігорь Додон: агент ФСБ на посаді президента Молдови

Ігор Додон зізнався, що отримував гроші від Газпрому. Фото: Getty Images

Ігор Додон зізнався, що отримував гроші від Газпрому. Фото: Getty Images

Документи, які передали WP, свідчать, що донедавна основним агентом ФСБ у Молдові була Соціалістична партія, очолювана Ігорем Додоном, який був президентом країни з 2016 по 2020 рік.

Потім Додон програв вибори після серії корупційних скандалів. У відео, оприлюдненому у 2019 році, політик зізнався, що отримував фінансування від Кремля, зокрема від «Газпрому».

У відповідь на програш свого агента ФСБ розробила план від 21 листопада 2020 року, відповідно до якого соціалісти та партія Шора мали зберегти вплив росії на владу Молдови. Втім, партія Додона програла вибори в липні 2021 року.

Стратеги ФСБ тоді взялися за Шора: його в документах називають шоуменом-популістом, яким можна маніпулювати.

У березні 2021 до Кишинева приїхали найняті Кремлем політтехнологи. Вони максимально намагалися приховати свою присутність, купуючи передплачені SIM-карти для телефонів і приховуючи адреси квартир, які знімали.

Крім того, керівний контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови наприкінці вересня отримав близький соратник Шора.

США розробили план контролю за зброєю для України

США допоможуть Україні уникнути контрабанди зброї під час війни. Фото: Wikipedia

США допоможуть Україні уникнути контрабанди зброї під час війни. Фото: Wikipedia

Після занепокоєння в Конгресі та звинувачень з боку росії щодо контрабанди зброї адміністрація президента США Джо Байдена оприлюднила проєкт, який гарантуватиме, що зброя на суму $17 млрд, надіслана в Україну, потрапить на поле бою, а не на чорний ринок, пише The New York Times.

Київ отримає додаткову підтримку на проведення обліку зброї, що включає навчання для прикордонників і суворіший моніторинг зброї та боєприпасів.

Занепокоєння щодо можливого продажу зброї екстремістським групам, ворожим країнам чи російській армії виникло майже одразу після початку надання військової підтримки Україні від Заходу.

За словами експертів, майже неможливо відстежити всю легку зброю, зокрема протитанкові ракетні комплекси Javelin. Що стосується високотехнологічних ракет та установок типу HIMARS, тут чиновники впевнені, що вони дістаються місця призначення.

Втім, депутати в Конгресі, зокрема республіканці, вимагають суворішого контролю.

Крім того, у липні 2022 року Європол заявив, що потік зброї для України може призвести до збільшення кількості вогнепальної зброї та боєприпасів, які потрапляють до ЄС контрабандним шляхом.

Новий план контролю передбачає впровадження заходів протягом наступного року та до 2024 року.

Росія пошкодила більше 200 культурних обʼєктів в Україні: ООН збиратиме дані

ЮНЕСКО збирає дані про пошкоджену культурну спадщину в Україні. Фото: Wikipedia

ЮНЕСКО збирає дані про пошкоджену культурну спадщину в Україні. Фото: Wikipedia

ООН за кілька тижнів публічно запустить платформу відстеження супутникових знімків для систематичного моніторингу руйнування культурної спадщини в Україні через вторгнення росії, пише The Guardian.

Платформу запустить ЮНЕСКО спільно з супутниковим центром ООН Unosat. Вона оцінюватиме вплив на архітектуру, мистецтво, історичні будівлі та іншу культурну спадщину України.

Початковий список містить пошкодження 207 культурних об’єктів з початку повномасштабного вторгнення, кий включає:

  • 88 релігійних об’єктів;
  • 15 музеїв;
  • 76 будівель, що представляють історичний та художній інтерес;
  • 18 пам’ятників;
  • 10 бібліотек.

Найбільше постраждали регіони на Сході України та навколо столиці. Жоден із семи об’єктів світової спадщини в Україні не постраждав.

Ослаблення України у війні посилить Китай — Столтенберг

Єнс Столтенберг попередив США про небезпеку посилення Китаю. Фото: Getty Images

Єнс Столтенберг попередив США про небезпеку посилення Китаю. Фото: Getty Images

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг попередив республіканців у США, які хочуть скоротити підтримку України: це тільки посилить Китай, пише Politico.

Столтенберг в розширеному інтерв’ю навів аргументи на користь довгострокової присутності США в Європі та широкомасштабного збільшення витрат на оборону.

Генсек НАТО попередив, що нещодавні успіхи Києва на полі бою були б неможливі без підтримки Альянсу і апелював до різких антикитайських настроїв, які пронизують обидві основні політичні партії США.

За його словами, перемога росії буде поганою як для Європи, так і для Північної Америки і НАТО як блоку, адже дасть сигнал авторитарним лідерам про те, що шляхом використання грубої військової сили вони можуть досягти своїх цілей.

Тим часом поєднання тривалої війни росії в Україні, внутрішній політичний тиск у США та зростаюча увага до Пекіна пожвавлюють давні дебати щодо того, що європейським союзникам просто дуже комфортно покладатися на Вашингтон, тоді як свої обіцянки вони не виконують.

Quote«Реальність така, що 80% витрат НАТО на оборону надходять від союзників, які не входять до ЄС», – сказав Столтенберг.
Подякувати 🎉