Повномасштабне вторгнення росії в Україну прискорило збільшення ядерних арсеналів окремих країн, а отже — і ядерну загрозу для світу.

Які саме країни збільшили свої ядерні арсенали та скільки загалом у світі розгорнутих боєголовок, пише SPEKA.
Хто збільшив запаси ядерної зброї у світі
За даними SIPRI, кількість накопичених ядерних боєголовок у світі збільшується щороку. На першому місці — Китай, який за останній рік виготовив 60 нових боєголовок.

Які країни збільшили запаси ядерної зброї
Також збільшили свої арсенали росія (на 12 боєголовок), Пакистан (5), Північна Корея (5) та Індія (4).
SIPRI очікує, що Китай і далі нарощуватиме ядерний арсенал протягом наступного десятиліття та розгорне принаймні стільки міжконтинентальних ракет, скільки це зроблять росія та США. Проте його загальні запаси залишаться меншими, ніж у цих країн.

В яких країнах запаси ядерної зброї не змінилися
Варто зазначити, що всі оцінки від інституту SIPRI є приблизними. Так, цифри для росії та США необов'язково відповідають зазначеним в їхніх деклараціях за Договором про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Утім, росія та США все ще володіють найбільшою кількістю ядерних боєголовок у світі: сукупний арсенал складає понад 8 тис. боєголовок і є спадком «холодної війни». А разом із виведеними з експлуатації та призначеними для демонтажу боєголовками ця цифра зростає до понад 11 тис.
Розгорнуті ядерні боєголовки у 2023 році
Приблизно 89% загального світового запасу ядерної зброї та 86% готових до використання боєголовок належать США та рф. Розгорнуті боєголовки — це боєголовки, розміщені на ракетах або базах з оперативними силами.

Розгорнуті ядерні боєголовки у світі
США станом на 2023 рік мають 1 770 розгорнутих ядерних боєголовок, росія — 1 674, Франція — 280, Велика Британія — 120. Дані про інші країни — Китай, Пакистан, Індію, Північну Корею, Ізраїль — відсутні, дорівнюють нулю або незначні.
Зростання ядерного потенціалу у світі: коли все почалося
Формально США, Франція, Велика Британія та Ізраїль не збільшували свій арсенал із січня 2022-го до січня 2023 року. Утім, саме в цей період у світі збільшилася загальна кількість накопичених ядерних боєголовок.
А це вже продовжує тенденцію, що розпочалася у 2018 році після періоду затишшя з кінця 1980-х років. Тоді у світі налічувалося понад 70,3 тис. одиниць озброєнь.

Коли почали зростати ядерні запаси у світі
«Глобальне скорочення оперативних боєголовок зупинилося, і їхня кількість знову зростає. І США, і росія здійснюють масштабні дорогі програми із заміни та модернізації своїх ядерних боєголовок, систем доставлення ракет, літаків і підводних човнів, а також виробничих потужностей із виробництва ядерної зброї», — підсумовує SIPRI.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також