Facebook Pixel

Підрив Каховської ГЕС — воєнний злочин і екоцид: реакції Заходу

Руйнування Каховської ГЕС: реакції Заходу

Руйнування Каховської ГЕС: реакції Заходу

Підрив Каховської ГЕС росією викликав хвилю реакції західних чиновників і політиків, які засудили його як воєнний злочин. МАГАТЕ обіцяє стежити за ситуацією та запевняє, що зараз загрози для катастрофи на Запорізькій АЕС через брак води немає. ООН тим часом святкує... День російської мови. The Page зібрало реакції Заходу на підрив Каховської ГЕС 6 червня.


МАГАТЕ: ядерної небезпеки немає

У МАГАТЕ запевнили, що уважно стежать за ситуацією з підривом Каховської ГЕС і безпосередньої ядерної небезпеки поки що не бачать.

Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі визнав, що рівень водосховища, яке використовується для подавання охолоджувальної води на ЗАЕС, після підриву значно знизився.

Він пояснив, що ця вода є необхідною для:

  • відведення надлишкового тепла від реакторів ЗАЕС;
  • відведення надлишкового тепла від басейнів відпрацьованого палива;
  • охолодження аварійних дизель-генераторів (коли ті вмикаються).

Відсутність води в системах охолодження спричинить розплавлення палива та непрацездатність аварійних генераторів.

Наразі, за його словами, висота водойми зменшується зі швидкістю 5 см/год. О 8-й ранку вода була на рівні 16,4 м. Якщо її рівень опуститься нижче за 12,7 м, то воду вже не можна буде прокачувати (якщо темпи спадання води не зменшаться, це станеться за 74 години — The Page). Гроссі вважає, що води для охолодження реакторів і генераторів вистачить на кілька днів.

Утім, директор МАГАТЕ зазначив, що є альтернативні джерела води, зокрема, великий ставок-охолоджувач поруч із ЗАЕС, що може забезпечити станцію на кілька місяців. Гроссі планує відвідати ЗАЕС наступного тижня.

ЄС: підрив ГЕС — це шок

Голова Європейської Ради Шарль Мішель написав, що шокований підривом Каховської ГЕС, і пообіцяв притягнути росію до відповідальності.

Шарль Мішель також уточнив, що порушить це питання в червні на засіданні Європейської Ради, запропонувавши більше допомоги затопленим районам Херсонської області.

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас написав, що руйнування дамби в Новій Каховці має глибокі воєнні наслідки, але також і гуманітарні, тому офіс представництва вже почав працювати з міжнародними та українськими партнерами щодо допомоги Україні.

Пані генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич засудила підрив Каховської ГЕС росією, назвавши такі дії злочинними та безрозсудними.

ООН: цивільні — не ціль і День російської мови

Управління ООН із координації гуманітарних питань визнало, що руйнування Каховської ГЕС ставить під загрозу життя тисяч мирних жителів, і підкреслило, що цивільні жителі та інфраструктура не можуть бути ціллю.

Водночас офіційний акаунт ООН сьогодні... відзначає День російської мови.

На цей абсурд зреагували навіть західні медіа, що зазвичай залишаються осторонь мовних питань. Наприклад, The Guardian пише, що, схоже, СММники ООН не зовсім координуються з головним офісом організації, а сам пост про День російської мови спричинив гучну критику, і не тільки від українців.

znimok-ekrana-2023-06-06-o-160039.png

НАТО: це обурливий акт

Генсек НАТО Єнс Столтенберг уже також зреагував на підрив росіянами Каховської ГЕС, підкресливши, що цей «обурливий акт ще раз демонструє жорстокість війни росії в Україні.

ЮНІСЕФ: ризики катастрофічні

Речник ЮНІСЕФ Джеймс Елдер заявив, що ризики повені є катастрофічними.

Quote«Діти — які пережили стільки, стільки всього — залишаться бездомними, і це загрожує їхньому доступу до чистої води. Це ще одна безжальна атака на інфраструктуру, яка є життєво важливою для добробуту звичайних українців», — цитує його The New York Times.

Велика Британія

Зреагував на події й міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, який перебував із візитом у Києві 6 червня. Спочатку він заявив, що оцінку деталей вибуху Каховської ГЕС давати зарано, але головне пам'ятати, що єдиною причиною є неспровоковане повномасштабне вторгнення росії в Україну. Клеверлі закликав росію вивести свої війська з України.

Пізніше у Twitter міністр назвав дії рф огидним фактом і воєнним злочином і запевнив, що Велика Британія готова підтримати Україну та постраждалих від наслідків вибуху.

Німеччина

Канцлер Німеччини Олаф Шольц в інтервʼю WDR заявив, що підірвана дамба – це «новий вимір» війни в Україні. За його словами, пошкодження дамби відповідає тому, як Володимир Путін веде цю війну. Водночас канцлер уникав прямого звинувачення рф, але зазначив, що такі дії характерні для Кремля після чергових невдач на фронті.

Quote«Події навколо дамби — це те, що вписується в багато-багато злочинів, які ми бачили в Україні та які були скоєні російськими солдатами», — говорить Шольц.

Він нагадав, що росія від початку війни постійно атакує цивільні об'єкти: міста, села, лікарні, школи, інфраструктуру.

Молдова

Президентка Молдови Майя Санду засудила руйнування дамби Нової Каховки та підкреслила, що такі дії є воєнним злочином.

Віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ і європейської інтеграції Молдови Ніку Попеску запевнив, що Молдова єдина в засудженні жахливого руйнування Каховської ГЕС.

Quote«Цей безсердечний акт варварства знищить незліченну кількість життів і створює значні ризики для всього регіону. Росія має відповісти за всі злочини, скоєні в Україні», — пише міністр.

Литва

Президент Литви Гітанас Науседа назвав атаку росії на Каховську ГЕС безпрецедентною й також підкреслив, що вона є воєнним злочином.

Quote«Росія має відповідати за це. Україна має виграти цю війну, щоб залишитися в безпеці!»

Естонія

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас пише про те, що терористична держава росія перетворила воду на зброю. Крім того, вона зазначає, що руйнування великої дамби є воєнним злочином і екоцидом.

Quote«Ми маємо зупинити цей цикл агресії, допомагаючи Україні перемогти та забезпечуючи повну відповідальність», — підкреслила Каллас.

Латвія

Голова МЗС Латвії Едгарс Рінкевічс також рішуче засудив підрив Каховської ГЕС, зазначивши, що дії терориста-росії створили екологічну катастрофу. Він закликав посилити підтримку України й притягнути воєнних злочинців до відповідальності.

Чехія

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський пише про те, що рф і далі розширює межі своєї агресії. Він порівняв обстріл дамби в Новій Каховці із застосуванням зброї масового ураження проти мирного населення.

Quote«Ця жорстокість буде засуджена й покарана!» — підкреслив міністр.

Румунія

Євродепутат від Румунії Влад Георге написав, що Путін скоїв екологічний, воєнний і гуманітарний злочин і катастрофу в одному.

Нідерланди

Народний депутат парламенту Нідерландів Рубен Брекельманс вважає, що приводом для воєнного злочину рф стали її військові поразки.

Quote«Підрив Каховської дамби – це людська катастрофа та ризик для АЕС, що розташована поруч. Кожен воєнний злочин тільки робить нас більш рішучими в підтримці України!» — написав депутат.

Обстріл Нової Каховки як воєнний злочин

Західні медіа також аналізують, чи є підрив дамби воєнним злочином. Зокрема, видання Sky News пише про те, що дамби захищені законами війни та Женевською конвенцією. Руйнування Каховської дамби чи подібної дамби прирівнюється до застосування зброї масового ураження та невибіркового воєнного злочину.

Видання цитує статтю 56 Додаткового протоколу від 1977 року:

Quote«Об'єкти, що є потенційно небезпечними, а саме дамби, дамби разом з атомними електростанціями, не повинні ставати об’єктом нападу, навіть якщо ці об’єкти є військовими об’єктами, якщо такий напад може спричинити викид небезпечних речовин і, як наслідок, серйозні втрати з-поміж цивільного населення».
Quote«Військові об'єкти, розташовані на цих об'єктах або поблизу них, також не мають ставати об'єктом нападу, якщо така атака може призвести до викиду небезпечних речовин і, як наслідок, серйозних втрат з-поміж цивільного населення».

Як підрив Каховської ГЕС вплине на контрнаступ України

Після підриву дамби контрнаступ України в Херсонській області буде набагато важчим, попереджає старший офіцер британської армії у відставці генерал-майор Руперт Джонс, пише Sky News.

Quote«Повінь, вочевидь, значно ускладнить український маневр у цьому районі», — сказав він.

З цим погоджується колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт.

Quote«Руйнація Новокаховської дамби спричинить масштабні повені насамперед на нижньому лівому березі Дніпра, що ускладнить будь-які військові дії, але я припускаю, що це також позбавить води канал до Криму».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉