Facebook Pixel

Підрив греблі Каховської АЕС: перша оцінка екологічних і економічних наслідків

Після руйнування греблі Каховської АЕС у ЗМІ та соцмережах з'являються коментарі не лише сторонніх спостерігачів, а й фахівців. Усі вони попереджають, що наразі мало об'єктивної інформації про характер руйнувань, тому висновки щодо наслідків можуть бути лише оцінювальними. The Page сформувало на основі їхніх думок відповіді на запитання, що найчастіше ставлять зараз, після підриву Каховської ГЕС.

Від чого залежить масштаб руйнувань і пошкоджень від паводка?

Багато в чому це залежить від характеру пошкодження греблі, який поки що невідомий. Одна річ, якщо знесено лише верхні 5 метрів, й інша – якщо зруйновано 15 метрів під водою. Якщо судити з опублікованих відео, ймовірно, знесено лише верхню частину. Тому підйом води нижче за течією буде не дуже швидким. Це щонайменше дасть змогу провести евакуацію людей із районів, яким загрожує підтоплення.

Чи загрожує спуск води з водосховища Запорізької АЕС?

Якщо водосховище обміліє, то без джерела поповнення води опиниться став-охолоджувач Запорізької АЕС. Він величезний – 40 млн куб. метрів води й може довго забезпечувати потреби станції. Але якщо підірвати стінку ставка (вона порівняно не міцна), то навіть зупинені реактори без водяного охолодження навряд чи протримаються довго.

Як позначиться спуск водосховища на теренах Півдня України?

Водопостачання цих регіонів виявиться дуже проблемним. Ситуація на лівому березі Дніпра буде набагато складнішою, ніж на правому. Величезні проблеми будуть в аграріїв, постраждають рибницькі господарства, складніше буде забезпечувати водою населені пункти.

Нова Каховка — затоплення

Нова Каховка — затоплення

Через обміління водоймища відкриються сотні кілометрів донних відкладень, що накопичилися, у яких міститься багато шкідливих речовин. Це буде величезна запилена поверхня, яка забруднюватиме все навколо, доки не заросте травою й чагарником.

Чи є сенс відновлювати греблю?

Зруйнована гребля свого часу була погано збудована, її водосховище регулярно приносило багато екологічних проблем. Її треба не відновлювати, а будувати щось нове. Для розв'язання тих самих господарських цілей зараз є ефективніші й компактні рішення.

Як постраждають заповідники та природні парки на лівому березі Дніпра?

Ними пройде катастрофічна хвиля. Але ці території – річкова екосистема. Вона принципово існує за умов періодичних паводків. Нинішній, безперечно, вплине на великі заплавні території, підмиє частину лісів. Але це фактично природний процес цих територій.

Які економічні збитки пов'язані з руйнуванням Каховської ГЕС?

Оцінка таких збитків залежить від того, що ви хочете відновити. Навряд чи потрібно відновлювати ГЕС у колишньому вигляді. Вона генерувала дуже мало електроенергії для електростанції такого розміру. Сталася трагедія, але вона дає можливість на місці зруйнованого побудувати щось нове, сучасне, ефективне й екологічно стійкіше.

Якими є перспективи збереження водопостачання Криму з Дніпра?

Воно під великою загрозою. Інженери-гідротехніки вважають, що достатньо знизити рівень води у водосховищі на 4 м, щоб із природним наповненням Північнокримського каналу виникли проблеми. Воду в канал потрібно закачувати насосами.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉