Facebook Pixel

Що таке Глобальний Південь і навіщо він Україні

Глобальний Південь налічує близько двох третин країн-членів ООН. Насамперед це країни Африки, Азії та Південної Америки, хоча є й виключення, на зразок Японії та Австралії.

В інтерв'ю The Page Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, який з вересня 2023-го відвідав з різними делегаціями 13 країн Глобального Півдня, пояснив, які країни входять до Глобального Півдня, чому цей термін не вкрай вдалий і навіщо він потрібен Україні.

Термін «Глобальний Південь» об'єднує країни лише за географічною ознакою, але не більше

Quote«Термін «Глобальний Південь» насправді є дуже умовним. Наприклад, у Латинській Америці дуже не люблять, коли їх так називають, вони кажуть: «Ну, ми ж не Африка». І це правда, серед цих країн є дуже різні», – каже професор політології.

Є країни Перської затоки, які за рівнем ВВП на душу населення перевищують провідні європейські держави, є «Азійські тигри», а є країни африканського Сахеля – надзвичайно бідні. Тому Гарань стверджує, що правильніше говорити повний термін: «країни Латинської Америки, Африки, Азії». Але він дуже довгий, тому говорять «Глобальний Південь», хоча тоді вже коректніше казати «так званий».

Навіщо Україні потрібні країни Глобального Півдня

Головна мотивація нашої дипломатії та інтерес до цих країн – це голоси в ООН для засудження російського вторгнення та інших незаконних дій рф на території України. Ці країни дають дві третини голосів в Організації, але до цього наші стосунки з більшістю з них були покинуті. Хоча ще за радянських часів Українська РСР була одною з провідних країн у Африці, хоч і під ковпаком СРСР.

Quote«Після досягнення незалежності Україна підтримувала традиційні зв'язки і в сфері агробізнесу, і у військовій сфері. Українські миротворці брали участь у 10 місіях ООН в Африці (навіть після 2014 р.; останні були виведені лише у вересні 2022 р.). До речі, ми проводили порівняння з Польщею, вони до останнього моменту мали приблизно стільки ж послів у Африці, як Україна», – розповідає Олексій Гарань, тому говорити про повну покинутість Африки Україною також не варто.

Більше того, коли росія провела незаконні «референдуми» на окупованій території, то 143 країни підтримали позицію України про територіальну цілісність і засудження цих «референдумів» і лише 5 – проти. Ми розуміємо, що переважна кількість голосів якраз з країн Глобального Півдня.

Але до приєднання до санкцій проти рф справа у цих частинах світу не доходить, бо зазвичай це бідні країни, а деякі з них хочуть лавірувати між Заходом і росією з Китаєм для забезпечення власних інтересів, тому підтримують концепцію багатополярного світу, яку просуває рф.

Як Україна може привабити Глобальний Південь до себе (відео)

Подякувати 🎉