Facebook Pixel

Чому риторика Глобального Півдня симпатизує росії та серйозно відрізняється від реальних дій

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії та науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», за 2023 рік відвідав понад 13 країн Глобального Півдня з різними делегаціями.

У своєму інтерв’ю The Page він пояснив, чому так часто ідеологічна та прагматична позиція країн Глобального Півдня щодо війни в Україні та світу відрізняються. Ба більше, часто ці країни не мають доступу до української позиції та об'єктивної інформації, особливо в Африці чи, наприклад, на Кубі, де існує лише кілька телеканалів і один із них – «Russia Today».Своєю чергою російська пропаганда вкрай активна саме на Глобальному Півдні.

Ідеологічне антизахідництво та традиційна прихильність до лівих політичних сил

Quote«Антизахідництво у країнах Африки існує глибоко в голові. Це їхня ідеологічна позиція «з самого дитинства». Тож дипломатія США, Англії, Франції, ідеологічно буде в цих країнах найменш ефективна. А от коли ми долучаємо до цього, умовно кажучи, середні або маленькі держави, це починає працювати краще», – каже професор НАУКМА.

Він зазначає, що на фундаменті антизахідництва та антиколоніалізму в цих країнах часто-густо були популярними ліві політичні рухи, що активно підтримувалися Радянським Союзом.

Quote«СРСР намагався насадити народні республіки в країнах Африки. Була Народна республіка Бенін, Народна республіка Конго, Народна республіка Ангола, Народна республіка Мозамбік. Натепер залишилися лише Алжирська Народно-демократична республіка і Лаоська Народно-демократична республіка, – згадує Олексій Гарань. – А ще була Народна демократична республіка Ємен, Соціалістична Ефіопія. Це офіційні назви країн. І скільки злочинів Радянський Союз наробив у цих країнах…»

Тому деякі країни думають, що сьогодення – це продовження холодної війни. От Захід бореться проти, раніше це був Радянський Союз, а зараз росія. Ба більше, цим країнам вигідний багатополярний світ, в якому можна торгуватися з різними сторонами. Оскільки росія теж підтримує цю концепцію багатополярного світу, вона намагається на базі цього знайти спільність позицій з низкою країн.

Хто такий Глобальний Південь і навіщо він Україні – детально пояснює професор Гарань (відео)

Приклад Мексики як типової країни Глобального Півдня

У Мексиці Олексій Васильович виступав на книжковому ярмарку в Гвадалахарі, найбільшому іспаномовному в світі і другому загалом після Франкфурстького.

Quote«У Мексиці риторика традиційно, протягом багатьох десятиліть, була антиамериканська. Враховуючи, що Сполучені Штати «відтяпали» у них половину мексиканської території. До речі, коли я виступав у Мексиці, мені були ці питання: чи можна це порівняти з війною росія – Україна, що США захопила Техас і що, мовляв, з цим далі робити?» – ділиться досвідом науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи».

Але зазначає, що майже 80% експорту Мексики йде до США. Тому в риториці вони постійно критикують Штати, але от ми бачимо, коли доходить до голосувань в ООН, вони підтримують територіальну цілісність України. Хоча більше від них мало що можна очікувати. Більше того, найпопулярніше місце мексиканців для еміграції – саме США.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉