Facebook Pixel

На Саміті миру в Швейцарії питання закінчення війни не підніматимуть — головні факти про подію

Що відбуватиметься на Саміті миру в Швейцарії

Що відбуватиметься на Саміті миру в Швейцарії

Українська формула миру – документ із 10 пунктів, який передбачає можливість закінчення війни на умовах України. Для просування цієї ініціативи зустрічі на рівні радників адміністрацій і дипломатів розпочалися ще у червні 2023-го в Копенгагені, згодом була зустріч у Джидді.

Цього разу вперше з оголошення президентом Володимиром Зеленським Формули миру на її обговорення мають зібратись найвищі представники країн – президенти, хоча й не всі.

The Page розповідає, чого очікувати від саміту миру в Швейцарії 15-16 червня.

Про що говоритимуть на саміті миру в Швейцарії

Вибірка тем, на яку говоритимуть представники країн, за словами Володимира Зеленського, така:

  • ядерна енергетична безпека – за умови ще кількох блекаутів на Запорізькій АЕС в окупованому Енергодарі може статися нова екологічна катастрофа. Більше того, розміщення російської техніки та зброї на території станції є недопустимим за міжнародними нормами;
  • продовольча безпека – налагодження роботи Чорноморських портів і можливе розширення Зернового коридору, в якому зацікавлені насамперед країни Глобального Півдня, що симпатизують росії, але залежать від українського зерна;
  • обмін полонених усіх на всіх та повернення викрадених росією дітей – Зеленський наголосив, що це тисячі дітей, якими чомусь не займається ООН. У пропозицію обміну входять і наші військові, але як планують обмінювати без участі росії на саміті, поки невідомо.

Всі 10 пунктів Формули миру виглядають так:

  • радіаційна та ядерна безпека;
  • продовольча безпека;
  • енергетична безпека;
  • звільнення всіх полонених і депортованих;
  • виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку;
  • виведення російських військ з України та припинення бойових дій;
  • справедливість;
  • протидія екоциду, негайний захист природи;
  • недопущення ескалації війни;
  • фіксація закінчення війни у мирному договорі.

Чому у програмі Саміту миру немає ні слова про припинення війни

Три підняті проблеми, безперечно, важливі, але тут немає ані розмови про відновлення територіальної цілісності України, ані виведення російських військ – умов, які реально можуть зупинити війну. На цьому фокусується критика запланованої зустрічі.

Своєю чергою, Володимир Зеленський заявляв, що є прагнення «не просто привітатись, але мати хоча б три пункти, щоб хоч якось рухатися вперед».

QuoteТоді виникає запитання, чим до цього займались українські дипломати та партнери в Копенгагені (там збиралися представники близько 20 країн), у Джидді (42 країн), на Мальті (66 країн із вже широко представленим Глобальним Півднем), у Києві (86 країн).
Зустріч дипломатичних радників держав на Мальті під проводом голови ОП Андрія Єрмака. Одна з головних критик його персони базується на тому, що він не має жодних посадових обов'язків виконувати такі завдання. Фото: ОП

Зустріч дипломатичних радників держав на Мальті під проводом голови ОП Андрія Єрмака. Одна з головних критик його персони базується на тому, що він не має жодних посадових обов'язків виконувати такі завдання. Фото: ОП

Ще у жовтні 2023 року на Мальті представники дипкорпусу країн домовились скликати Глобальний саміт на рівні лідерів країн-учасників Формули миру, на якому «очікується затвердження всіх положень Української формули миру лідерами держав». Видно, щось пішло не так.

Після останньої зустрічі щодо Формули миру на Економічному форумі в Давосі 14 січня 2024-го голова Офісу президента Андрій Єрмак заявляв, що на Мальті «були розглянуті» перші 5 пунктів, а в Давосі – друга половина.

Вже 28 травня Зеленський сказав, що обрали саме ці три пункти, бо їх підтримають навіть нейтральні країни та прихильники росії.

Як росія та Китай намагаються протистояти Формулі миру

Попри «м’яку програму», головного прихильника росії – Китаю на саміті не буде, принаймні так стверджують західні ЗМІ з посиланнями на різні джерела. Імовірною причиною відмови, за словами трьох джерел Reuters, є недотримання умови Пекіну – насамперед, це участь росії в саміті, яку не запрошують.

Quote29 травня Володимир Зеленський розповів, що росія активно намагається зірвати саміт миру, «тисне на лідерів, відверто погрожує різним державам дестабілізацією».

Це почалося ще під час візиту путіна до Пекіна 16 травня. Тоді він вперше підтримав 12 пунктів «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи», яка передбачає не виведення військ окупантів, а замороження конфлікту для початку переговорів, і покладає відповідальність за війну на НАТО. За кілька днів лідер КНР Сі Цзіньпін схилив до цієї формули президента Бразилії Лулу да Сілву.

Попри постійні заяви Китаю щодо нейтральності у війні в Україні, якщо подивитись на фото, так зовсім не здається. Сі постійно посміхається путіна та навпаки. За час повномасштабного вторгненя це був вже третій візит Пу до Сі, Зеленського в Китаю не було

Попри постійні заяви Китаю щодо нейтральності у війні в Україні, якщо подивитись на фото, так зовсім не здається. Сі постійно посміхається путіна та навпаки. За час повномасштабного вторгненя це був вже третій візит Пу до Сі, Зеленського в Китаю не було

Як наслідок, вони підписали комюніке, в якому підкреслюють, що поділяють спільну позицію щодо політичного врегулювання російсько-української війни, але лише за участі обох сторін. А Лула Да Сілва відмовився їхати на український саміт у Швейцарії.

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», зазначає, що Китай працював і працює на користь росії, просуваючи її наративи, тому навіть попри привабливі для КНР три пункти, він скоріше підтримуватиме рф.

Гарань вже зазначав, що у теорії Китай спроможній створити реальний альтернативний майданчик нашій формулі та залучити туди кілька десятків країн. Але це буде прямим загостренням із Заходом, чого КНР намагається уникати.

Хто приїде на саміт миру в Швейцарії

Зі 100 зазначених Володимиром Зеленським країн головною інтригою є участь США, Китаю та Індії.

Ще тиждень тому Bloomberg написав, що президент США Джо Байден не поїде на саміт Формули миру, замість цього він збиратиме гроші на власну передвиборчу компанію в Каліфорнії.

Повідомлення отримало значний резонанс і часткове нерозуміння, особливо з боку Зеленського, який сказав: «путін аплодуватиме стоячи, якщо Байден не приїде на Саміт миру». Згодом у Білому домі перейшли до формулювання, що поки не знають, хто представлятиме Вашингтон на саміті, але від цього підтримка України не зміниться.

QuoteПроте Олексій Гарань зауважує, що персона представника від США має величезне значення, це підкреслить важливість події на дипломатичному рівні.

Через високу імовірність не появи Китаю головним представником Глобального Півдня на саміті буде конкурент КНР – Індія. Але також невідомо, чи приїде сам прем’єр країни Моді, чи це буде його представник, бо прямої заяви від лідера Індії не було.

До саміту залишається два тижні, й поки його результати неможливо спрогнозувати. Але, як підкреслює Олексій Гарань, боротьба продовжується.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉