Facebook Pixel

Чому Захід нервує через контрнаступ України та чим це загрожує

Захід розглядає патовий варіант закінчення війни в Україні

Захід розглядає патовий варіант закінчення війни в Україні

Над Заходом нависли сумніви: радник президента США із національної безпеки Джейк Салліван вважає, що постачання винищувачів F-16 Києву зараз – не головне, голова МЗС Великої Британії Джеймс Клеверлі застерігає від того, щоб упійматися на гачок російської пропаганди, а Володимир Зеленський запевняє, що наближається момент, коли дії ЗСУ «наберуть обертів».

Усіх їх зібрав Аспенський безпековий форум 18 — 21 липня 2023 року. Щороку на нього приїжджає впливова еліта, яка формує політику США та західного світу. Сам Аспенський інститут (Aspen Institute for Humanistic Studies) фінансується фондом Рокфеллера, Гейтса, корпорацією Карнегі та має вплив в американських колах. Цього разу на порядку денному постали питання про перебіг війни в Україні.

The Page на основі матеріалу BBC та інших джерел зробив огляд позицій і питань, озвучених верхівкою США та інших країн на Аспенському безпековому саміті 2023 року.

Контрнаступ України йде занадто повільно

Першим запитанням журналіста CNN Фаріда Закарії до президента України Володимира Зеленського було таке: чому український контрнаступ йде повільніше, ніж всі очікували. І додав, що це питання турбує всіх.

Президент пояснив, що початок контрнаступу України відкладали через брак зброї, боєприпасів і підготовки – це дало росії можливість встановити більше мін і поліпшити свою оборону. Зеленський запевнив, що наближається момент, коли дії ЗСУ «наберуть обертів».

Схожими відчуттями поділився й репортер BBC: він виявив нервозність учасників саміту не тільки щодо повільного контрнаступу, але й довготривалих зобов’язань США щодо України.

Переозброїти ЗСУ не так просто

Джейк Салліван під час своєї панелі заявив, що США взяли на себе «ризик», підтримавши Україну. Але це заява не нова, вона повністю відповідає побоюванням президента США Джо Байдена щодо ескалації війни та використання ядерної зброї. Схожі заяви від президента США ми чули й перед самітом НАТО. Саме в такий спосіб США й беруть на себе «ризики».

Насправді проблемною є інша заява радника президента США із національної безпеки. Джейк Салліван сказав, що американські військові радники не вважають, що винищувачі F-16 відіграватимуть значну роль у нинішніх операціях.

Ба більше, за словами репортера BBC, інші американські чиновники, які брали безпосередню участь у постачанні зброї, також у приватних розмовах говорять, що Україна має все необхідне для нинішнього контрнаступу і переозброїти її знову в такому самому обсязі в майбутньому може бути не так просто. Але ці самі люди вважають, що наступні місяці будуть ключовими, а поки що говорити про нічию чи замороження війни не можна.

Західні еліти розглядають нічию як можливий варіант

Ще на дискусії «Підсумки та оцінки Вільнюського саміту НАТО» в Military Media Center експерти обговорювали варіант невдалого контрнаступу ЗСУ, але в ключі можливого вступу України до Північноатлантичного альянсу.

За такого сценарію держави НАТО, за словами експертів, почнуть набагато активніше просувати варіант перемовин, діалогу або консервування конфлікту. Навіть із можливим включенням України до НАТО, але без захисту Альянсом окупованих території нашої держави.

Quote«Але якщо вони не можуть прорватися, то говорити про патову ситуацію буде точніше, і це призведе до складних розмов», – пише про думки присутніх на саміті репортер BBC.

Тим часом журналісти Politico пишуть, що адміністрація Байдена, від якої було багато учасників, не дала жодного по-справжньому нового розуміння того, як розв'язувати важливі проблеми.

Помітним стало звернення глави МЗС Британії Джеймса Клеверлі. Він вважає, що США потрібно бути відкритішими у своїй підтримці України та робити більше для того, щоб донести цю позицію, зокрема й до власної громадськості.

Quote«Ми не маємо дозволити російській пропаганді спокусити себе думкою, що це якась патова ситуація», — сказав він аудиторії.

Тінь Дональда Трампа над Україною

Politico пише, що вони раз у раз намагалися розпитати нинішніх і колишніх американських високопосадовців щодо можливих ризиків другого терміну Дональда Трампа. За словами видання, більшість із них не оцінили запитання, практично ухиляючись від відповіді.

Інші говорили приватно, висловлюючи занепокоєння тим, що хаос Трампа може підірвати розроблені плани національної безпеки, зокрема, зусилля, спрямовані на допомогу Україні.

Про можливість «розмивання» допомоги Україні після можливого приходу Трампа висловили в приватних розмовах високопосадовці й журналісту BBC. Під питанням може опинитися не тільки допомога нашій державі, але й уся співпраця із союзниками США.

Навряд варто думати, що Захід втрачає надію в український контрнаступ, але допоки вони не отримають суттєвих результатів, на різних панелях і самітах з усією серйозністю розглядатимуться варіанти нічиєї та консервації війни, як це робить, наприклад Генрі Кіссінджер, а авторитетні видання Європи почнуть писати, що український контрнаступ не вдається.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉