у новому спецпроєкті «Зброя для контрнаступу» пропонує описи озброєння, яке Україна зібрала для контрнаступу та оборони країни станом на липень 2023 року (список доповнюється).
Нагадаємо, що Київ отримав чимало зброї для літнього контрнаступу та подальших спроб звільнення своїх територій станом на кінець липня 2023 року завдяки допомозі союзників, переважно у форматі «Рамштайн».
Загальна сума допомоги Україні, яку союзники надали Києву, становить приблизно 165 млрд євро. Сума військової допомоги на кінець травня 2023 року складала $65 млрд (57,96 млрд євро).
Найбільшу допомогу Україні кількісно, як уже писало , надали США – 70,7 млрд євро. З цієї суми військова допомога склала 42,8 млрд євро. А от за відсотком ВВП за допомогою Україні США – на 12 місці, перші місця тут посіли Естонія, Латвія та Литва.
На початку повномасштабного вторгнення союзники надавали Україні переважно партизанську зброю. Зокрема, це були системи NLAW, Javelin, але квітень 2022 року все змінив. Уже після деокупації Київської області країни НАТО та їхні партнери запустили формат «Рамштайн», який понад рік погоджує нове озброєння, плани навчання українських військових і стратегію допомоги Україні у війні.
Кількість учасників «Рамштайну» за 14 зустрічей зросла з 30 до 55. Саме цей формат започаткував надання Україні важкого озброєння та поступово розблокував такі види зброї, як-от західні РСЗВ, наприклад HIMARS, сучасні системи ППО, як-от ЗРК Patriot, західні танки, зокрема Leopard, і врешті винищувачі – спочатку радянські, а тепер Україна чекає на старт навчань на американських літаках F-16.
Ключовим питанням залишається постачання Україні боєприпасів, систем ППО, бронемашин, літаків і танків. Отримання Україною ЗРК Patriot, комплексу SAMP/T, ПЗРК Avenger і ЗСУ Gepard дало змогу створити захисну парасольку над Києвом, яка врятувала столицю під час рекордної хвилі обстрілів у травні 2023 року.
Важливим моментом став довгоочікуваний старт українського контрнаступу влітку 2023 року, до якого Україна ретельно готувалася, збираючи зброю від союзників (зокрема, танки, пускові установки, артилерію, боєприпаси тощо).
У будь-якому разі, як підкреслює міністр оборони США Ллойд Остін, боротьба України за звільнення всіх своїх територій є марафоном, а не спринтом, тому союзники далі збирають зброю для Києва, зокрема для наступних контрнаступів.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також