Facebook Pixel

Атомна галузь палає. Що не так із ринком електроенергії в Україні

Роман Аблязов
аналітик Кабінету експертів

Національна енергетична галузь відповідає потребам країни в електроенергії й може виробляти значну кількість електроенергії для експорту.

Визнаний факт, що успішне функціонування атомної галузі є однією з необхідних умов захисту національної безпеки країни.

Однак ефективність вітчизняного паливно-енергетичного комплексу викликає багато питань до науковців, економістів та експертів у цій галузі.

Українська атомна енергетика перебуває у вкрай важкому становищі. Рекордне зменшення частки генерації, постійні кадрові перестановки, монополізація ринку — усе це ставить атомну галузь, яка виробляє половину всієї електроенергії в країні, на межу виживання.


Український мирний атом

В Енергетичній стратегії України до 2030 року зазначено, що ядерно-енергетичний комплекс у найближчі 20-30 років відіграватиме стратегічну роль у забезпеченні енергетичної безпеки країни.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке перебуває під егідою ООН, постійно впроваджує нові заходи та гарантії для поліпшення безпеки в усіх частинах ядерного паливного циклу — від видобутку урану, переробки в процесі експлуатації установки до транспортування та зберігання ядерних матеріалів.

У рамках виконання «дорожньої карти з ядерної безпеки» Меморандуму між Україною та ЄС сторони домовилися провести оцінювання стану ядерної безпеки енергоблоків АЕС України.

Під час оцінювання безпеки було встановлено, що АЕС України повністю відповідають більшості вимог, передбачених стандартами безпеки МАГАТЕ.

Неповну відповідність зазначеним стандартам було виявлено в таких сферах, як-от атестування обладнання, розгляд тяжких аварій та проєктних запасів сейсмостійкості.

«Зелений» тариф проти дешевої енергії

Упродовж попередніх років кількість нових сонячних і вітряних електростанцій зростала в геометричній прогресії. Кожній такій електростанції держава пообіцяла виплачувати «зелений» тариф, тобто купувати вироблену нею електрику за завищеними цінами.

У квітні СБУ направила листа Дмитру Разумкову, попереджаючи про реальну загрозу енергобезпеці України і спроби дестабілізувати систему Об'єднаної енергетичної безпеки через безконтрольне зростання кількості генерувальних підприємств «зеленої» енергетики та недосконалість ціноутворення на ринку.

QuoteВиживання неприбуткових галузей не може відбувається коштом економічно вигідних.

Такий меседж означав, що енергоринком рухає комерційний принцип, який зовсім не враховує реальних потреб ОЕС України.

Натомість Ольга Буславець, в.о. міністра енергетики, щоби врегулювати наявні на енергоринку проблеми, просто зупинила роботу трьох блоків АЕС і зменшила виробництво ще на 5 блоках. У підсумку виник надлишок виробленої енергії.

У зв'язку із цим дискусія навколо подальших умов роботи відновлюваних джерел енергії затягнулася.

Quote«Найближчим часом будуть проведені фінальні дискусії з вибором того сценарію, який дасть змогу отримати прозорі, зрозумілі правила для інвесторів і одночасно збалансувати як технічно, так і фінансово енергетичну систему й ринок електроенергії», — зазначила Буславець.

Зупинення атомних блоків – це свідоме рішення на догоду певним гравцям на ринку. Через це підвищується попит на енергію сонячних станцій, які працюють на дорогому «зеленому» тарифі.

А також додатково навантажуються вугільні електростанції (ТЕС). Зменшення генерації атомних електростанцій призведе до зменшення пропозиції електроенергії на ринку, а це дасть змогу підвищити попит на вугілля й вивести з простою вугільні шахти, а також збільшити попит на «зелену» енергетику.

Загальна криза державного управління на енергетичному ринку призвела не лише до зниження обсягів виробництва енергії АЕС, а і спровокувала скорочення персоналу на цих підприємствах, затримку виплат заробітної плати, чисельні страйки.

Чи виживе атомна енергетика в Україні

Бій без правил – так можна схарактеризувати те, що відбувається на вітчизняному енергоринку. Відновлювальна енергетика та вугілля на замовлення окремих учасників ринку витісняють мирний атом, а з ним і дешеву електроенергію.

Неприпустимою є та політика, яку наразі реалізує уряд. Відносини на енергоринку мають бути ринковими. А виживання неприбуткових галузей не може відбуватися коштом економічно вигідних для країни й перспективних на кшталт атомної.

Quote«Зелений» тариф може виконувати функцію лише додаткового джерела енергії.

Згідно з оновленим Прогнозним енергетичним балансом України, уряд планує з огляду на строки експлуатації українських ядерних станцій 2020 року виконати всі відкладені ремонтні роботи, щоб «Енергоатом» міг надалі виконувати соціальні зобов’язання в межах механізму PSO у період опалювального сезону 2020/2021 рр.

Продовженням роботи в цьому напрямку має стати розроблення плану стратегічного оновлення та модернізації атомних блоків і заміна атомних реакторів на нові – із сучасною системою убезпечення та екологічності.

Забезпечення надійної роботи енергосистеми країни є неможливим без розробки та оновлення підходів до стратегії розвитку атомної галузі. Практика показала, що «зелений» тариф може виконувати функцію лише додаткового джерела енергії.

З огляду на його вартість на ринку для більшості населення України він стане економічно обтяжливим. Енергетична політика уряду має надати перевагу мирному атому.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора