Після 14 років домінування консерваторів до влади у Великій Британії повертаються лейбористи. Вони вже набрали 410 місць у Палаті громад (нижній палаті парламенту), для більшості в неї необхідно взяти 326. Доля ще 6 місць зараз вирішується.
Своєю чергою, консерватори на чолі з прем’єром Ріші Сунаком втратили 249 місць у Палаті й мають лише 119. Через це наступним прем’єром Великої Британії стане голова лейбористів сер Кір Стармер.
розповідає, що відомо про Кіра Стармера, які позиції сповідує його партія щодо внутрішньої політики та про ставлення лейбористів до російсько-української війни.
Історичні вибори у Великій Британії
Востаннє лейбористи так успішно виступали на виборах у 2001 та 1997 роках. Але явка цих виборів склала близько 60% — один із найнижчих показників в історії.
Лейбористи отримали лише 34% голосів, консерватори – 24%, реформісти Найджела Фараджа – 14% і ліберал-демократи — 12%. Проте варто пам’ятати, що Британія поділена на 650 округів, відповідно в Палаті 650 депутатів.
Виборці голосують за кандидата у своєму окрузі. Кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів, перемагає, абсолютна більшість (понад 50% голосів) не потрібна. Завдяки цьому лейбористи отримали 65% місць у парламенті.
До речі, на цих виборах багато відомих депутатів втратили свої місця в парламенті. Серед них чинний міністр оборони Грант Шаппс та колишня прем’єрка країни Ліз Трасс та інші.
Хто такий новий прем’єр Великої Британії лейборист Кір Стармер

Сер Кір Стармер на фото
Сер Кір Стармер є лідером Лейбористської партії з квітня 2020 року. До приходу в політику 61-річний Стармер зробив юридичну кар'єру, працюючи адвокатом з прав людини, а згодом – директором державного обвинувачення (DPP) з 2008 по 2013 рік, тоді він став відомим модернізацією Королівської прокурорської служби. За це його посвятили в лицарі, так він став сером.
Стармер вийшов на політичну арену у 2015 році, коли його обрали членом парламенту від округів Лондона. Він швидко відзначився, коли був призначений тіньовим міністром з питань міграції (у Британії тіньовий міністр – це член опозиційної партії, який ретельно перевіряє роботу відповідного міністра уряду. – ).
У 2016 році Стармер став тіньовим секретарем з питань виходу Великої Британії з Євросоюзу (Brexit). Він був проти виходу і на цій посаді відіграв вирішальну роль у формуванні підходу лейбористів до Brexit, виступаючи за проведення другого референдуму та укладення більш м'якої угоди щодо відносин з ЄС.
2020 року Стармера обрали лідером Лейбористської партії. Його лідерство ознаменувало зсув у бік політичного центру. Фактично він вигнав із партії всіх ультралівих і став на соціал-демократичні позиції: зосередився на питаннях соціальної справедливості, економічній реформі та держпослугах.
Які погляди сповідує Лейбористська партія Великої Британії
Після приходу Стармера до керма партії апетити лейбористів щодо перерозподілу грошей, підвищення податків і збільшення соціальної справедливості стали меншими. У маніфесті партії задекларовані такі ідеї.
Житлова криза – головна проблема Великої Британії

Графік росту цін на житло у Великій Британії із 1992 року
Через постійне зростання цін на житло у Британії, все більше громадян кажуть, що це одна з головних проблем країни і факторів подорожчання життя.
Лейбористи обіцяють побудувати 1,5 млн нових будинків за п’ять років при владі. Основна ідея, яка має допомогти розв’язати проблему, полягає в тому, щоб скасувати «обмежувальні» закони, які дозволяють будівництво на «неякісних» землях зелених зон. До них належать такі території, як «занедбані автостоянки» та «похмурі пустирі».
Податки – головна точка болю лейбористів
Спочатку лейбористи виступали за підвищення податків для багатих і великих корпорацій. Але відцентрувавшись, Стармер вирішив стати привабливим для бізнесу й пообіцяв не підвищувати податок на прибуток фізосіб, підприємств та національне страхування. Взагалі він хоче тримати податки «наскільки можливо найнижчими».
Проте маніфест лейбористів передбачає підвищення податкових зборів на £8,6 млрд. Партія стверджує, що зможе назбирати таку суму, якщо скоротить ухилення від сплати податків і примусить приватні школи сплачувати ПДВ.
Головне завдання лейбористів — реформувати соціальну сферу
Лейбористи, які позиціонують себе як захисників інтересів робітничого класу, планують провести масштабні реформи, щоб покращити якість соціальних послуг. Вони обіцяють:
- значно збільшити фінансування охорони здоров’я;
- скоротити час очікування на лікування пацієнтів у межах 18 тижнів;
- збільшити інвестиції у соціальну допомогу для забезпечення якісної підтримки людей похилого віку та вразливих верств населення;
- у рамках підходу «профілактика понад усе» хочуть заборонити рекламу нездорової їжі серед молоді та енергетичних напоїв для підлітків до 16 років, а також поступову заборонити куріння;
- пропонують суворіші заходи проти забруднення повітря.
Як лейбористи ставляться до підтримки України
Лейбористи з самого початку повномасштабної війни підтримують консерваторів в питаннях надання допомоги Україні.
Кір Стармер запевнив, що перемога його партії на допомозі українцям не позначиться: «Останнє, чого хоче будь-хто в Україні, – це бачити, як політичні партії у Великій Британії сперечаються про те, що для них є питанням життя і смерті».

Кір Стармер в Ірпені, Київська область, під час відвідин України в лютому 2023 року. Фото: Getty Images
Проте нещодавно інші впливові лейбористи запевняли, що вони підтримають плани прем’єра Сунака витрачати 2,5% ВВП Великої Британії на оборону тоді, «коли це дозволять фінансові умови». Також в партії заявляють, що потрібно провести повний військовий аудит, перш ніж давати нові обіцянки.
Можливо, видатки на оборону для лейбористів стануть новим каменем спотикання при формуванні бюджету країни, бо насамперед їм потрібно подолати внутрішні проблеми. Але Стармер останні чотири роки намагався позбавити виборців думки, що його партія непатріотична і слабка в питаннях оборони.
Кір Стармер стане лише сьомим прем'єр-міністром — лейбористом в історії Великої Британії. 10 липня він сформує свій кабінет і вже тоді можна буде побачити його конкретні дії стосовно військової допомоги Україні.