Facebook Pixel

Як рішення Верховного суду США допомагає Трампу у виборчій кампанії – можливі наслідки

Рішення Верховного суду США від 1 липня 2024 року змінює відповідальність президентів за їхні дії. На практиці воно вплине на розгляд справи про втручання колишнього президента Дональда Трампа у вибори 2020 року («штурм Капітолію»). Це майже напевно означає, що Трамп не постане перед судом у Вашингтоні напередодні виборів президента США у листопаді.

Верховний суд не відхилив, як того хотів Трамп, обвинувальний акт, в якому стверджувалося, що він незаконно планував втриматися при владі після програшу президенту Джо Байдену. Але стратегія юристів Трампа полягала насамперед саме в затягуванні судового розгляду до завершення виборів. Дональд Трамп назвав це рішення «перемогою демократії».

The Page розповідає, як одне із «найполітичніших рішень Верховного суду США за час його існування» вплине на вибори президента Штатів.

Як рішення Верховного суду США підіграє Дональду Трампу

По-перше, Трампу буде простіше вести свою президентську кампанію без перебування днями у судах, як це було під час слухань щодо незаконних виплат порнозірці.

А якщо Трамп переможе Байдена на виборах, він може призначити генерального прокурора, який домагатиметься закриття справи про штурм Капітолію та інших федеральних судових переслідувань республіканця. Або ж Трамп у теорії може видати указ про помилування самого себе, хоча такого прецеденту в історії ще не було.

Верховний суд США на фото

Верховний суд США на фото

QuoteДжо Байдену, звісно, не сподобалося рішення суду. Він сказав, що суд зробив «жахливу послугу» американському народу. Адже тепер саме йому, а не суду, доведеться «винести рішення щодо поведінки Дональда Трампа, вирішити, чи напад Трампа на нашу демократію 6 січня 2021 року («штурм Капітолію») робить його непридатним для роботи на державній посаді».

Анкуш Хардорі – автор журналу POLITICO та колишній федеральний прокурор у Міністерстві юстиції, пише, що рішення суду може стати одним з найбільш «нахабно політичних рішень в історії Верховного суду».

Фактично Дональд Трамп отримав гарантію від Верховного суду, що його кримінальна справа за спробу скасувати президентські вибори 2020 року не дійде до суду до виборів у листопаді 2024 року.

QuoteЗгідно з рішенням суду, президент отримує «принаймні презумпцію невинуватості» за дії, що «перебувають у межах його офіційної відповідальності». Але суд обережно додає, що він не має імунітету за «неофіційні дії» – і, незважаючи на широку сферу дії імунітету, суд стверджує, що президенти все одно є підзвітними.

Як рішення Верховного суду США вплине на усі справи проти Трампа

На практиці це означає, що Трамп не може бути притягнутий до відповідальності на підставі його спроб використати Міністерство юстиції для реалізації своїх неправдивих заяв про фальсифікацію результатів голосування, оскільки він «має абсолютний імунітет від судового переслідування за передбачувану поведінку, пов'язану з його дискусіями з посадовими особами Міністерства юстиції».

Трамп також «принаймні імовірно має імунітет» за його ймовірні зусилля, спрямовані на те, щоб змусити тодішнього віцепрезидента Майка Пенса переграти вибори на користь Трампа на виборчій сертифікації 6 січня 2021 року (так вважає сторона обвинувачення у справі).

Але колишній федеральний прокурор Анкуш Хардорі каже, що рішення Верховного суду не означає завершення справи про «штурм Капітолію» та інших кейсів. У звинувачення є достатньо варіантів для розгляду справи, попри те, що частина доказів, після рішення Верховного суду, вже такими не є.

Цікаво, що близько 60% американців, у тому числі дві третини незалежних, неодноразово заявляли соціологам, що Трамп повинен постати перед судом у цій справі до виборів. Ймовірно, вони хотіли би знати, чи переобиратимуть на цих виборах людину, яка могла вчинити злочин проти демократії – однієї з головних цінностей США.

Подякувати 🎉